Muharrem İnce: Ortak aday önerenlerin siyaseti bilmediklerini düşünüyorum

Saliha

Yeni Üye
Memleket Partisi Genel Lideri İnce, genel merkezde basın toplantısı düzenledi. İnce, erken seçim tartışmalarıyla ilgili “Erken seçim olabilmesi için hem ya cumhurbaşkanının iradesi lazım ya da 360 milletvekili lazım. Yani her ikisi de iktidara bağlı lakin biz Memleket Partisi olarak diyoruz ki ‘Biz seçime hazırız; fakat Türkiye’nin demokrasisinin önünün açılması lazım’. Gelin, seçime girme kurallarını kolaylaştırın, zorlaştırmayın. O denli ’15 milletvekili, kiralık, sana gitsin’ üzere ucube işlere girişmeyelim. Türkiye demokrasisinin önünü açın. Çabucak seçime gidelim. Biz hazırız. Yanlış işlerle uğraşmayalım. Şu anda 20 gün oldu biz kurulalı; 51 vilayette örgütlendik. Bunu yakında 81 yapacağız fakat kolaylaştırırsanız ‘Biz seçime hazırız’ diyoruz” diye konuştu.

‘3 LİSAN ÖĞRETECEĞİZ’

Muharrem İnce, Kürtçe ana lisanda eğitim ile ilgili yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine, “Dediklerimin gerisindeyim. Biz çocuklarımıza 3 lisan öğreteceğiz. Bir; resmi lisanımız olan Türkçe’yi öğreteceğiz. İki; çocuklara konutlarında annesinden öğrendikleri lisanı öğreteceğiz. Üç; milletlerarası bir lisan öğreteceğiz. hiç bir devlet çocuğun meskeninde öğrendiği lisanı, anasından öğrendiği lisanı unutturamaz. Bizim kederimiz bundan ibarettir. Ayrıyeten bu mevzuda ‘Siyasetçiler konuşuyor’ dedim. ‘Pedagoji uzmanları, lisan bilimciler, eğitimciler konuşsun’ dedim” dedi.

‘KANAL İSTANBUL ÖNCELİĞİMİZ DEĞİL’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidar olduklarında ‘Kanal İstanbul’ projesini durduracakları istikametindeki açıklamasıyla ilgili İnce, “Bu bizim önceliğimiz değil. 1 yıldır lokantalar kapalı. O beşerler açamıyorlar bir daha restoranlarını. Önceliğimiz bunlar. Önceliğimiz 41 vilayette kuraklık var; önceliğimiz bu. Önceliğimiz emekliler. Önceliğimiz, okula gidemiyor gençler; bilgisayarları yok, internetleri yok. Önceliğimiz bunlar. Ekosistemi kaybedersek ekonomiyi kaybederiz. hiç bir bilimsel tarafı yok bunun. ‘Biz iktidar olduğumuzda parayı da ödemeyiz’. Bunu devlet yönetecek insanların söylememesi gerektiğini düşünüyorum. bu biçimde bir hakkınız yok. Oraya gidecek olan bir yatırımcı bunun tahkimini, memleketler arası antlaşmasını, aklınıza ne geliyorsa onların hepsini yapar. Ya o parayı ödersiniz ya da dünyadan dışlanırsınız. Bunu seçmeni kandırmaya yönelik bir laf olarak algılıyorum. ‘Geçmiş iktidarın borçlarını ben ödemeyeceğim’ demek, devleti bilmemek demektir” diye konuştu.

‘ORTAK ADAY ERDOĞAN’A ÇALIŞMAKTIR’

Muharrem İnce, ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in ‘Ortak adayda HDP olmasın’ açıklamasın hatırlatılması üzerine, “Onu ben bilemem, onu Sayın Akşener’e sorarsınız. Ben ortak aday önerenlerin siyaseti bilmediklerini düşünüyorum, matematiği bilmediklerini düşünüyorum. Bunlar değilse Erdoğan’a çalıştıklarını düşünüyorum. Bu mümkün değil. Bu hakikat değil. Bu matematik bilimine alışılmamış. İştirakin yüksek olabilmesi için adayın epeyce olması gereklidir” dedi.