Olağan mikroskopla görülemeyenleri gösterebilen kuantum mikroskobu geliştirildi

seher

Aktif Üye
Olağan mikroskopla görülemeyenleri gösterebilen kuantum mikroskobu geliştirildi Avustralyalı bilim insanları klasik mikroskoplarla erişilemeyen yapıları görmenin mümkün olduğu bir kuantum mikroskobu oluşturdu. Yeni mikroskop yardımıyla bilim insanları daha evvel insan gözünün erişemediği biyolojik yapıları gözlemleyebilecekler.

Ayrıyeten Bkz. “Özlem Türeci ve Uğur Şahin bu kere da kanser ve MS aşısı için tarih verdi!” İlginizi Çekebilir Microsoft: Koronavirüs aşısı geliştiren şirketlere siber atak yapılıyor

Araştırmacılar, klâsik optik mikroskoplarda fotonların imgede gürültü oluştutabileceğini ve bunun da imajın netliğini etkileyebileceğini söylüyor. Uzmanlara nazaran bu sorunu çözmenin en kolay yolu, foton sayısını yükselterek ışık kaynağının yoğunluğunu artırmak. Lakin parlak ışık, belli bir noktada bilhassa canlı hücreler ve mikroorganizmalar incelenirken numuneye ziyan vermeye başlıyor.

Odak noktası: Kuantum dolaşıklığı

Queensland Üniversitesi’ndeki bilim insanları kuantum fiziğinin ürkütücü dünyasına dalarak çözünürlük ve hassasiyet üstündeki temel sonu aşmayı başardılar. Yeni mikroskop, biri potasyum titanil fosfat kristalinden geçen iki lazer ışını kullanıyor.

Işık demetindeki foton çiftleri içinde kuantum dolaşıklığı meydana gelmesi, numune hakkında “basit” fotonlardan daha fazla bilgi elde edilmesini sağlıyor. Bu da daha düşük ışık yoğunluğuna sahip daha yüksek çözünürlüklü bir manzarayla sonuçlanıyor.

Yüzde 35 oranında daha net imaj üretiyor

Takım, kuantum mikroskobunu maya hücreleri üzerinde test etti ve hücre zarları, hücre ortasındaki sıvı ve organeller üzere küçük yapıları nazaranbildiler. Ve tüm bunlar, birden fazla klasik mikroskobun gösterebileceğinden fazlaca daha net bir biçimde görüldü.

Kuantum mikroskobu günümüzde kullanılan en uygun mikroskoplardan yüzde 35 daha net manzara sunuyor. Lakin laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılabilmesi için biraz vakit gerekecek. Bilim insanları mevcut teknolojiden yaklaşık 10 kat daha net bir imaj sunabilmesi için yeni mikroskobun özelliklerini kıymetli ölçüde güzelleştirmeyi umuyor.