Onu görür görmez Heyecandan Kalp Krizi Geçiren Hayranlarından, Düğünde Tanınmamaya! Fatih Ürek’in Şöhret Seyahati

Abide

Aktif Üye
Bir periyodun tanınan müzikçisi Fatih Ürek şimdilerde yaptığı açıklamalar ile gündemden düşmüyor. Katıldığı düğünde tanınmadığı için sonlanan müzikçinin halleri toplumsal medyada büyük reaksiyon çekti. Gelin, Fatih Ürek’in acı dolu ömrünü, kendisi hakkında yaptığı çarpıcı açıklamaları, nasıl meşhur olduğunu ve şarkıcılık mesleğini daha yakından inceleyelim. İşte, sevilen müzikçi hakkında bilinmeyen o ayrıntılar…

Fatih Ürek’i daha yakından tanıyalım.

3 Nisan 1956 tarihinde Erzurum’da dünyaya gelen Fatih Ürek, Türk fantezi müziğinin sevilen isimlerinin başında yer alıyor. Sevilen müzikçi 20 yaşına kadar Bursa Devlet Tiyatrosunda figüran olarak çalıştı. Akabinde geçimini sağlamak için kuş sattı, züccaciyecide ve mobilyacıda çalıştı.

İlk oyunculuk denemeleri daha 9 yaşlarındayken başlamış.

Fatih Ürek çabucak hemen 9 yaşındayken tiyatro imtihanında başarılı olmuş. vakit içinde oyunculuğun para kazanmak için kâfi olmadığını goren sanatçı, bu sefer müzik söylemeye başlıyor ve bu alanda popülerleşiyor.

Müzik dünyasının kapılarını nasıl araladı?

Bir gün ablası ile birlikte Emel Sayın ve Bülent Ersoy üzere ünlü isimlerin sahne aldığı Taylan Gazinosu’na yemeğe gitti. Yerde müzik söylemesi için tezahürat yapıldı. Ağır istek üzerine sahneye çıkan Fatih Ürek’in performansı fazlaca beğenildi ve bu gazinodan çabucak iş teklifi aldı. bu biçimdece müzik dünyasının kapılarını aralamış oldu.

İlk albümünü 1993 yılında piyasaya sürdü.

‘Yaktı Yaktı’ isimli albümünü 1993 yılında piyasaya süren Fatih Ürek, Times mecmuasının düzenlediği ankette ‘Best Album Cover Of All Time’ mükafatına layık görüldü. ‘Hadi Hadi’ isimli müziği epey sevildi ve dinlenme rekorları kırdı. Çizgi sinema kahramanı Fred Çakmaştaş’a benzetilen sevilen müzikçi; transparan gömlekleri, parıltılı sahne kostümleri ve yılan dansı ile isminden sıkça kelam ettirmeyi başardı.

Şarkıcılığın yanı sıra oyunculuk ve sunuculuk da yaptı.

Reyting Hamdi, Beyaz Show, Güldür Güldür, Arkadaşım Hoşgeldin, Bu Stil Benim, Müzikler Bizi Söyler üzere ünlü programlarda konuk olarak yer alan Fatih Ürek; Şeytanın Pabucu, Neredesin Firuze, Jet Sosyete ve Menajerimi Orta üretimlerinde oyunculuk performansını sergiledi. Genco dizisinin ses sanatçılığını üstlendi. Gelinim Mutfakta ve Kuaförüm Sensin yarış programlarının sunuculuğunu yaptı.

Davetli olduğu düğünde tanınmayınca sonlandı.

Fazla kilolarından kurtulmak için mide ameliyatı olan ve kısa mühlet ortasında 30 kilo veren Fatih Ürek, düğünde tanınmadığı için küplere bindi. Ürek’in sergilediği tavırlarsa toplumsal medyada reaksiyonlara niye oldu. Yere giriş yapan müzikçi kendisini tanımadığı için ismini soran bakılırsavliye alaycı bir cevap verdi. ‘Saliha Korkmaz ismim. Demek beni tanımıyorsun.’ yanıtı ile reaksiyonları üzerine çekti. Buna karşılık takipçileri ‘Herkes seni tanımak zorunda mı?’ diye çıkıştı.

Fatih Ürek, hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Fatih Ürek’in babası, dört kız çocuğunun akabinde erkek evladının olmasını hayli istiyormuş. Bu niçinle Fatih Ürek doğunca memnunluktan 40 tane büyükbaş kestirmiş. Ayrıyeten annesi düşünde Fatih Sultan Mehmet’i gördüğü için oğluna Fatih ismini vermiş. Göbek ismi ise iddia edeceğiniz üzere ‘Sultan Mehmet’. Ailevi meşakkatler ile boğuşan Fatih Ürek, alkolik bir babaya sahipmiş. Bir gün babasının annesini dövdüğü esnada Fatih Ürek endişeden felç geçirmiş.

Meşhur yılan dansının ortaya çıkış öyküsünü anlattı.

Ünlü sanatçı, yaşadığı tüm acılara karşın hayata umutla ve sevinçle bağlanmayı başarmış. Düzgün bir dansçı olduğunu söyleyen Fatih Ürek’in yılan dansı Çınarcık’ta dans ederken doğaçlama bir biçimde ortaya çıkmış. Ünlü müzikçi aslında yılanlardan hayli korkuyormuş.

“Şimdiye kadar daima ötekileştirildim.” dedi.

Müzik dünyasında şimdiye kadar daima ötekileştirildiğini belirten ünlü müzikçi ‘sıra dışı ve marjinal biriyim. Bu yüzden daima ötekileştirildim. Zira Zeki Müren ve Bülent Ersoy’dan daha sonra birinci kere bu biçimde bir adam geldi. Fakat ben buyum, Fatih Ürek’im.’ dedi.

Unutamadığı farklı bir anısını anlattı.

Yurtdışı konserinin birinde bir bayan hayranı kendisi ile fotoğraf çektirmek istemiş. Yanına gelen hayranı epeyce heyecanlanmış ve bir anda yere kapaklanmış. bayanın oracıkta vefat ettiği anlaşılmış. Fatih Ürek bu anısını hiç bir vakit unutamadığını ve her vakit ‘Bu nasıl bir heyecan bu nasıl bir sevgi.’ diye düşündüğünü belirtti.

“Karşımdakini işimle ezerim.” dedi.

İşinde tam bir canavar olduğunu söyleyen Fatih Ürek ‘Sahnede pençelerim ortaya çıkıyor. Makus hırslarım yok, yanlış anlaşılmasın. Karşımdaki kişiyi işimle ezer geçerim. Siz kendinizi güçlendirirseniz kimsenin size ziyan vermeye gücü yetmez.’ açıklamalarında bulundu.

Bunca yıldır sahnede varoluşunu sahne gösterilerine ve samimiyetine bağlıyor.

Çok yüksek bir gücü olduğunu belirten Fatih Ürek, yorgun dahi olsa insanları eğlendirmekten hayli büyük keyif alıyormuş. ‘Bir sanatkarın aurası olmalı. Sesin fazlaca hoş olsa da sahnede sıfırsan olmaz. Beşerler eğlenmek ister. Ben sahneyi ve eğlendirmeyi fazlaca yeterli biliyorum. Daima de samimi oldum.’ dedi. Pekala siz Fatih Ürek’in bu açıklamaları için ne düşünüyorsunuz? Tanınmadığı için gösterdiği yansıyı haklı görüyor musunuz?