Onun Yalnızca Arabası Yokmuş: Kullanmadığı Bir Uzay Mekiği Kalan Mustafa Sandal’ın Bilinmeyenlerini İnceliyoruz

Abide

Aktif Üye
‘Aya Misal’ klibindeki dansı ile hafızalarda yer edinen Mustafa Sandal, bir devir genç kızların sevgilisiydi. Vakit zaman sevilen müzikleri ve özel ömrü ile gündeme gelen ünlü müzikçinin hayatına dair bilinmeyenleri duymaya hazır mısınız? Gelin, lisanımıza dolanan müziklerin sahibi Mustafa Sandal’ın müzik mesleğini, aşk hayatını ve hakkında bilinmeyenleri yakından ele alalım.

Liseyi Cenevre’de, üniversiteyi ABD’de ve İngiltere’de okumuş.

11 Ocak 1970 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Mustafa Sandal ilkokulu Tarabya’da okudu. Ortaokul ve lise tahsilini ise Cenevre’de tamamladı. Üniversite eğitimine ABD’de New Hampshire Üniversitesinde başladı. Türkiye’ye dönmesi niçiniyle eğitimine bir süre orta verse de 1996 yılında Londra’ya taşındı ve Amerika’da yarım bıraktığı eğitimine burada devam etti. Sandal’ın denize ve uçmaya olan merakı, tekne kaptanlığı ehliyeti ve pilotluk sertifikası almasını sağladı.

Müzik tutkusu onu Türkiye’ye döndürdü.

1989 yılında müziğe olan ilgisinden dolayı Amerika’daki eğitimini yarıda bırakarak Türkiye’ye yerleşti. İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda müzik dünyasının değerli isimlerinin asistanlığını yaptı. Burada çalıştığı esnada kelam müellifliği ve beste yapma konusunda marifeti olduğunu keşfetti ve 1994 yılında birinci albümü Cürüm Bende’yi piyasaya sürdü. ‘Araba’ müziği ile lisanlardan düşmeyen Mustafa Sandal, ‘Aya Emsal’ klibindeki dansıyla da hayli konuşuldu. ‘Pazara Kadar’, ‘Aşka Yürek Gerek’ ve ‘İsyankar’ müzikleri ile büyük beğeni topladı. Sandal, ‘İsyankar’ isimli teklisi ile Altın Plak Ödülü’ne layık görüldü. Profesyonel müzik mesleği boyunca epeyce sayıda mükafatın de sahibi oldu.

Müzik mesleği haricinde onu ekranlarda da gördük.

1993 yılında Kırmızı Işık isimli bir radyo programı yaptı ve Musti lakabını birinci sefer burada kullandı. ‘Başrolde Aşk’ dizisinin ve ‘New York’ta Beş Minare’ sinemasının başrol oyuncusu oldu. ‘Kimsin Sen’ müsabaka programının sunuculuğunu üstüne alan Sandal, ‘Rising Star Türkiye’ ve ‘O Ses Türkiye’ müsabaka programlarında heyet üyesi oldu. Çok sayıda markanın reklam yüzü olan Mustafa Sandal, ekranların sevilen simalarından biri olmayı başardı. Ayrıyeten 2020 yılında ‘Beni Ağlatma’ isimli otobiyografi romanını çıkardı.

Sevilen müzikçi aşk hayatı ile gündemden düşmedi.

‘Aşkımız mezara kadar.’ diyen Tuba Ünsal ve Mustafa Sandal, bir periyodun en sevilen çiftlerindendi. Sandal, eski aşkı için müzikler yazardı lakin münasebet noktalandıktan daha sonra Ünsal ile uzun yıllar hiç görüşmedi. Ünlü müzikçi, 2008 yılında Sırp müzikçi Emina Jahovic ile evlendi ve Jahovic ile evliliğinden iki oğlu oldu. İkili, beraberliklerini 2018 yılında noktalama sonucu aldı. daha sonrasında sık sık nafaka hususuyla gündeme geldiler. Mustafa Sandal, 2022 yılında ise sevgilisi Melis Sütşurup ile evlendi.

90’lı senelerdan günümüze dek popülerliğini muhafazasının niçinini samimiyetine bağlıyor.

‘Şarkılarımı yazarken samimiyeti yakalamaya çalışıyorum. Bu, özel ömrüm için de geçerli. Gücüm ve samimiyetim insanlara yansıyor. Bu yüzden 90’lardan bugüne dek Türk pop müziğinde yer ediniyorum.’ diyen ünlü müzikçi, müziklerinin her periyoda uyduğunu düşünüyor.

Estetiğe karşı değilmiş.

Estetiğe karşı olmadığını belirten Mustafa Sandal, hiç estetiğinin olmadığını lakin muhakkak aralıklarda botoks yaptırdığını belirtiyor. Onun haricinde güzel görünümünün büsbütün Allah vergisi olduğunu söylüyor. Sık sık spor yaptığını ve istikrarlı beslendiğini söyleyen ünlü müzikçinin 52 yaşında olduğuna inanmak güç doğrusu.

Kliplerinde niye çıplak ayak olduğunu deklare etti.

Klip setlerinde saatlerce çalışmanın zorluğundan bahseden Mustafa Sandal, daha rahat bir performans sergilemek istediği için çıplak ayak ile dans ediyormuş. Bu durum kendisini daha özgür hissetmesini sağlıyormuş.

Müzisyenlik ona dedesinden miras kalmış.

TRT’nin takımında yer alan, Türk pop müziği sanatkarı Hüseyin İleri’nin torunu olan Mustafa Sandal, müzisyenliğin kendisine dedesinden miras olduğunu söylüyor. ‘Dedem Hüseyin İleri, saz üstadıydı. Bu yüzden genlerimde müzik tutkusu daima vardı. Doğal bu yolda annemin takviyesi de hayli büyük. Annem, ben 8 yaşlarındayken İtalya’dan bavul bavul plakla dönerdi. Konutumuzda herkeste müzik aşkı vardı.’

“Çocuklarım en büyük aşkım.”

Artık yaptığı müzikleri birinci vakit içinderda çocuklarının dinlediğini söyleyen Mustafa Sandal, oğullarının müziklerini ezberleyip eğlendiklerini söylemiş oldu. ‘Çocuklarıma aşığım. Bana olan itimatları ve sevgileri, beni ben yapan en büyük etken. Onlarla spor yapıyoruz, oyunlar oynuyoruz. birlikte hayli hoş vakit geçiriyoruz.’ diyen Mustafa Sandal, çocuklarına olan sevgisini bir defa daha aşikâr etmiş oldu.

“Veliaht sözü jargonumda yok.”

Yeni jenerasyondan Edis, Eypio ve Zeynep Bastık’ın sesini epey beğendiğini ve onları severek dinlediğini söyleyen ünlü müzikçi, veliaht sözünün lügatinde olmadığını belirtiyor. ‘Herkes kendi öyküsünü yazıyor ve kendi yazgısını belirliyor. Yeni kuşağa takviye olmayı seviyorum. Çok fazla ismin yanındayım.’ diyor.