‘Parlamenter demokrasi artık mazi oldu’

Saliha

Yeni Üye
ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT canlı yayınında gündeme ait açıklamalarda bulundu. Erdoğan, özetle şunları söylemiş oldu:

BEN ÜÇ AŞIMI OLDUM: 50-55 yaş üstüyle alakalı manada aşılarımız geliyor. Aşıları ağır bir biçimde yapmamız halinde, esasen önemli manada bir korunma sürecini tıbben de almış olacağız. Örneğin ben 3 aşımı oldum, bir de o üç aşıdan daha sonra bir de antikor yükseldi mi, yükselmedi mi bununla ilgili adımı attım. Hamdolsun 2160’ı yakaladım.

128 MADDEYİ DEĞERLENDİRECEĞİZ: (Yeni anayasa çalışmaları) Ayrıntıya girersem Cumhur İttifakı’ndaki ortağımıza yanlışlık yapmış olurum. Şu anda anayasa çalışmamızı yapan takımla evvel bizim heyetimiz bir oturup konuşacak, değerlendirmemizi yapacağız 128 unsur üzerinde. ‘Tamam’ dediğimiz anda da Devlet Bey’e bunu şahsım ve heyetim olarak takdim edeceğiz. Biz, bu ortada bu çalışmayı da Devlet Bey’in bana göndermiş olduğu kendi çalışmaları ile de ayrıyeten mezcedeceğiz. Ve bir arada yapacağımız bu çalışma hem de Cumhur İttifakı’nın ortak çalışması olacak.

ADETA ANAYASA BİLİM HEYETİ: Bu çalışmaları yapan arkadaşlarımız ortasında anayasa hukukçuları, sosyologlar, psikologlar, tarihçiler var. İstiyoruz ki ‘efradını cami ağyarını mani’ bir çalışma ortaya çıksın. Onun için de bir adeta Anayasa Bilim Şurası oluşturmanın çabası ortasında olduk. Biz, en geniş manada uzlaşıyı sağlayamazsak, Cumhur İttifakı olarak kendi hazırlıklarımızı milletimizin takdirine sunmakta zaafa düşeriz. Bu, benim en büyük endişemdir.

GERİDE BIRAKTIK: Artık parlamenter demokrasi bizim için, bu millet için mazi oldu. Daima koalisyonlarla iç içe ve daima ziyanlı olan devirleri yaşadık biz. Koalisyonlar periyoduna dönmeyi milletimiz asla istemiyor. Kurtulduk bundan, yeniden başımızı belaya sokmayın diyor. Milletimizden aldığımız vekaletle tekrar kararlı biçimde yaptığımız çalışmalarla, altyapı, üstyapı yatırımlarıyla Türkiye bir değişim yaşadı. Bu Türkiye’nin refah seviyesinin yükseldiğinin alametiydi. Bunu hayli partili periyotta yapmadık. Sonuçta denildi ki ‘Türkiye epey partili devirde huzur bulamıyor.’ Evvel AK Parti akabinde da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, devlet yönetimine istikrarı getirdi. Biz parlamenter demokrasi sistemini geride bıraktık. Onlar denendi. Denenmiş denenmez. Dün dün de kaldı diyor ya Mevlana, artık yeni bir şeyler söylemenin hesabı, uğraşı içerisindeyiz.

BIDEN İLE KONUŞACAĞIZ: Ön hazırlıklarımızı yaptık, yapıyoruz. Yapacağımız toplantıda Türkiye ile ABD niçin tansiyon safhasında kendisine soracağız. Biz sizdilk evvel Demokratlarla çalıştık, Bush ile, Obama ile çalıştık. Bunlarla bu biçimde bir tansiyonu yaşamadım. Akabinde Cumhuriyetçi olarak Sayın Trump ile çalıştım. hiç bir tansiyonu onunla da yaşamadık. Tam tersine hayli rahattık. Sayın Biden ile maalesef bu görüşme, buluşma trafiğimiz o kadar rahat olmadı. Artık Brüksel NATO doruğunda bir ortaya geleceğiz. Bunları konuşacağız.

ARTIK BIKTIK YAHU: Pekala bu tansiyonun niçini ne? Bu da bir daha kelamda Ermeni soykırımı. Artık bıktık yahu! Her 24 Nisan Amerika Ermenilerle ilgili ne diyecek? Senin bütün işin bitti de Ermenilerin avukatlığına sen mi soyunuyorsun? Bırakın tarihçiler, hukukçular, antropologlar çalışsın. Önümüze gelen tablo üzerinde siyasetçiler olarak üzerimize ne düşüyorsa onu yapalım. Şu anda ortada rastgele bir şey kelam konusu değilken bunu gündeme getiriyorsunuz. Yapmak istediğin bir şey var ise NATO müttefikin olarak, ortağın olarak gel bu işin çalışmalarını yaptırtalım, daha sonrasında konuşalım. Lakin ‘ben yaptım oldu’ kalkıp kelamda soykırım olarak önümüze atıyorsun, kendine nazaran karar veriyorsun. Sendilk evvelki ABD’yi yönetenler bu işleri bilmiyor muydu? Onların hiç birisi bu ifadeyi kullanmadı.

MAALESEF TERÖRİSTLERİN YANINDA: Bizim için iki kıymetli husus var, bir tanesi FETÖ ile, başkası PKK/YPG ile çabadır. Amerika artık ‘YPG’nin PKK ile alakası yoktur’ diyor. Biz bağlarını evraklarla ispat ettik, önüne koyduk şematik çalışmalara varıncaya kadar. Bu bizim müttefikimiz ise bizim yanımızda mı, teröristlerin yanında mı yer alacak? Maalesef teröristlerin yanında yer alıyor. Sayın Trump birinci bakılırsave geldiğinde binlerce tır, araç, gereç mühimmat Kuzey Suriye’ye geldi. Terör kamplarına yerleştirdiler, azaldıkça destek ettiler. Bütün bu silah, mühimmatı kimler kullandı? İşte bu teröristler! Kamışlı’nın lisanı olsa da konuşsa. Pentagon açıklama yaptı 850 milyon dolar bütçede ayrılan para. Biden devrinde de motamot bu terör örgütüne takviye devam ediyor.

S-400’E GEREKSİNİMİMİZ VARDI: Stoltenberg S-400 gündeme geldiğinde ‘Biz hiç bir ortağımızın hangi tıp silah kullandığına karışmayız’ denmiştir. S-400’ü durup dururken almadık, gereksinimimiz olduğu için aldık. Türkiye’nin kendini muhafaza hakkı yok mu? İkide bir karşımıza Doğu Akdeniz’i, Kıbrıs’ı getiriyorsunuz. Şu anda AB içerisinde hiç birisi Kıbrıs’la ilgili ayrışma sürecini bilmez, Miçotakis bile bilmez. Türkiye NATO’nun kuvvetli ortağıdır. NATO ittifakı kuvvetli bir biçimde devam etmektedir. Macron NATO’nun beyin vefatından bahsediyor. Bunu NATO’nun hesaba çekmesi gerekiyor. Libya ve Suriye’de Macron’un kimlerle iş tuttuğunu biz biliyoruz.

ÇİFT KANDİL VAR: Biliyorsunuz çift Kandil var, bir İran, iki Irak. İran devamlı dövüldüğü biçimde oradan maalesef önemli sonuç alınamadı. İkinci Kandil maksada kondu. Önemli manada bunları endişe sardı. Iraklı kardeşlerimize de söylemiş olduk, ‘bu işi siz yapacaksanız yapın, yapmayacaksanız bu biçimde biz yapacağız’. Zira bu işin öbür çıkış yolu kalmadı. Terörle uğraşta bekleyen değil arayan, bulan, yok eden Türkiye gerçeği var. Biz Mahmur sorununu en az Kandil sorunu kadar önemsiyoruz. Mahmur, Kandil’in adeta kuluçka yuvasıdır. Ş Üzerine gitmeyecek olursa bu kuluçka yuvası daima üretecek. 9-10 yaşındaki çocukları burada yetiştiriyorsun Kandil’e gönderiyorsun. BM’ye gel temizle deriz, temizleyemiyorsa biz temizleriz.

Cuma günü müjde

Cuma günü Zonguldak’ta Uzun Mehmet Camii’nin açılışını yapacağız. Oradan da Yasal sondaj gemisiyle kontağımızı kuracağız. O irtibatla birlikte oradan açıklamamızı inşallah yapacağız. Filyos Limanı’nın bununla birlikte açılışını yapacağız. Petrol ve doğalgaz arama çalışmasında yeni muştuyu Cuma günü Zonguldak’tan vereceğiz.