Partnerin annesi ilişkiyi tehdit ettiğinde

Aslıhan2312

Co-Admin
Ev
Kültür
Partnerin annesi ilişkiyi tehdit ettiğinde

Şakalar, dırdırlar, saygısızlık: Bu hafta, çift terapistimiz potansiyel kayınvalidesi ile mücadele eden bir okuyucuya öğüt veriyor.

Kerstin Mantey

Kayınvalide ile gergin bir ilişki sinir bozucu olabilir

Kayınvalide ile gergin bir ilişki sinir bozucu olabilirBilim Fotoğraf Kitaplığı/imago

Maria, 37: Bir yıldır çok mutlu bir ilişki içindeyim ama benim için çok büyük bir sorun var: Erkek arkadaşımın annesine katlanamıyorum. Belki bu o kadar da kötü olmazdı – erkek arkadaşımın onunla çok yakın bir ilişkisi olmasaydı ve onu haftada birkaç kez görmeseydi. Onun tarafından hiç kabul edildiğini hissetmiyorum, sık sık bana karşı pasif agresif davranıyor, beni eleştiriyor, aptalca şakalar yapıyor. Arkadaşım fark etmişe benzemiyor. Aslında birlikte çocuk sahibi olmak istiyoruz ama söylemeliyim ki, büyükannemin daha sık ve muhtemelen birçok tavsiyeyle yanımızda olacağı fikri, beklentimi büyük ölçüde azaltıyor. Durumla ilgili bir şeyi nasıl değiştirebilirim? Erkek arkadaşım ve annesi arasındaki iyi ilişkiyi de tehlikeye atmak istemiyorum.

Sevgili Maria, mutlu bir ilişkiniz var ve zihninizde güzel resimler şekilleniyor. Arkadaşınızla bir aile hayal edebilirsiniz ve bir arkadaşınızın annesiyle kendiniz ve sahip olabileceğiniz çocuklar için iyi bir ilişki isteyebilirsiniz. Güzel ve akıllıca bir öneri. Sevinciniz azaldı, arkadaşınızın annesinin anneanne olarak yerini alamayacağından ve oğlunun eşi, çocuklarınızın annesi olarak sizin yerinize çok yaklaşacağından şüpheleniyorsunuz. Bunu deneyimleme biçiminiz çok anlaşılır bir korku.

Siz ve arkadaşınızın annesi arasında ne bağlantı var?

İki kişi buluştuğunda ve birlikte bir konuya sahip olduklarında, çoğu durumda bunun her ikisiyle de bir ilgisi vardır, çünkü her ikisi de onunla rezonansa girer. Bu, birinin bir özelliğini beğenmezsem, bunun her zaman benimle ilgili olduğu anlamına gelir. Yoksa fark etmezdim ya da ihmal ederdim – belki fark ederdim ama duygusal olarak beni bu kadar etkilemesine izin vermezdim.

Burada sizin için çok cesur bir soru olurdu: Ben nasıl böyleyim? Yani, belki çok daha küçük bir ölçüde de olsa, hangi açılardan arkadaşınızın annesine benziyorsunuz? Bunun için yüksek sesli bir cevaba ihtiyacın yok, sadece kendi içinde çok sessiz bir cevaba ihtiyacın var.Cevabını bulduğunda, her şeye bakışını biraz yumuşatabilir. Bazen bu yeterlidir.

Annelerin anlamlarını yitirmeleri, oğullarının yanında kendisine yüksek öncelik verilen bir kadını görmesi ve bazen kendini daha iyi hissetmesi de çoğu zaman zordur. Bunlar iki farklı yer: Evlat için anne ne ise, eş de o olamaz ve bunun tersi de geçerlidir. Bu bir rol açıklamasıyla ilgili. Bazen onu yeniden tanımlamak için doğru zaman veya doğru fırsat gerekir. Ve bir çocuk olduğunda ve yeni anne ve yeni büyükanne bu yeni pozisyonlarda birlikte zor bir durumun üstesinden geldiğinde genellikle değişir. İyi bir birlikteliği mümkün kılan pek çok netleşmeyi şimdiden deneyimledim. Bu işe yaramazsa, tavsiye alabilirsiniz. Burada arkadaşınızı da dahil etmek mantıklı olacaktır.

Çift terapistlerimize sorularınız mı var? briefe@Haberler adresine yazın