Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi Alpagu, maksadı muvaffakiyetle vurdu

seher

Aktif Üye
Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi Alpagu, maksadı muvaffakiyetle vurdu Ülkemizdeki irili ufaklı İHA (İnsansız Hava Aracı) çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor. Bu kapsamda STM tarafınca geliştirilen ‘Sabit Kanatlı Taşınabilir Akıllı Mühimmat Sistemi‘ Alpagu da mühimmatlı test atışını muvaffakiyetle ifa etti.

İlginizi Çekebilir Türk mühendislerin geliştirdiği yeni İHA Alesta, yakında uçuş testlerine başlayacak

Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, Alpagu’nun testleri muvaffakiyetle tamamladığını, “Kendisi yavaşça tesiri ağır Alpagu’dan tam isabet! STM’nin ulusal mühendislik kabiliyetiyle geliştirdiği tek er tarafınca gece-gündüz aktif operasyon yapabilen Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi Alpagu mühimmatlı test atışını muvaffakiyetle gerçekleştirdi. Durmak Yok Yola Devam!” kelamlarıyla duyurdu.

Ayrıyeten Bkz. “Türk üretimi Kargu-2 İHA, katil robotların çağını başlattı: Dünya tarihinde bir ilk”

Alpagu Taşınabilir Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi, kara ögeleri için taktik düzeyde hem keşif ve gözetleme, birebir vakitte görüş çizgisi haricinde kalan amaçları yüksek isabetle vurmak için tasarlanmış, tek er tarafınca taşınabilen, otonom yahut uzaktan kumanda ile bakılırsav yapabilen sabit kanatlı taşınabilir bir akıllı mühimmat sistemi olarak geliştirildi. Alpagu, ulusal imkanlarla geliştirilen gömülü ve gerçek vakitli manzara sürece ve derin öğrenme algoritmaları sayesinde sabit yahut hareketli maksatlara karşı gece-gündüz aktif olarak kullanılabiliyor.

Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi, Fırlatıcı Lançer ve Yer Denetim İstasyonu bileşenlerinden oluşan Alpagu’nun kabiliyet ve yetkinlikleri şöyleki:

• Gündüz ve gece faal operasyon
  • Tali ziyanları en az olacak biçimde otonom hassas vuruş
  • Hareketli hede?erde maksada yönelim ve takip
  • Yüksek performanslı seyrüsefer, denetim ve güdüm algoritmaları
  • Tek er tarafınca kullanılabilme
  • Uçuş sonlandırma yahut kendini imha modları
  • Gelişmiş ve özgün elektronik mühimmat emniyeti, kurma ve ateşleme
  • Özgün ulusal gömülü donanım ve yazılım
  • Yüksek yanal görüş açısı
  • İmaj sürece tabanlı denetim uygulamaları
  • Gömülü ve gerçek vakitli obje tespit, teşhis, takip ve sını?andırma
Alpagu teknik özellikleri: