Sanal dünyada gezinmek yaşlıların hafızalarının güçlenmesine yardım ediyor

seher

Aktif Üye
Sanal dünyada gezinmek yaşlıların hafızalarının güçlenmesine yardım ediyor Bilim insanları uzun senelerdan beridir anıların yaşla bir arada körelmesini engellemeye çalışıyorlar ancak kolayca halledilebilecek bir sorun değil bu. Yakın vakitte Scientific Reports mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya bakılırsa sanal gerçeklik, yaşlı insanların muhakkak detayları ve olayları hatırlamalarına yardımcı olabilir.

Çalışma San Francisco Körfez Bölgesi’nden 42 sağlıklı yetişkini içeriyor. İştirakçilerden yarısına dört hafta boyunca Labyrinth isimli sanal gerçeklik oyunu oynatılıyor. Denetim kümesi olan iştirakçilerin başka yarısına da gezinmeyi ve detayları hatırlamayı gerektirmeyen diğer oyunlar bir tabletten oynatılıyor. 15 seansın akabinde ikinci yarıdaki denetim kümesi yaklaşık bir saat evvel gördükleri objeleri seçmeye dayanan uzun vadeli hafıza testinde, kabaca birebir sonuca ulaştılar. Fakat Labyrinth oyuncularının puanları yükseldi ve gördüklerine benzeyen objeler hakkında daha az yanıldılar.

Ayrıyeten Bkz. “Konami’den sürpriz! PES 2022’nin demosu yayınlandı!”

San Francisco California Üniversitesi’nden bilişsel sinirbilimci Peter Wais VR (sanal gerçeklik) uygulaması sonunda yaşlıların hafızasının birebir testi yapan genç beşerlerle benzeri sonuçlar verdiğini söylüyor. O ve meslektaşları uzun müddetli hafıza için VR oyunlarının beynin hippocampus bölgesini uyardığını keşfettiler. Takım ayrıyeten otobiyografik bellek ve uzamsal bellek kapasitesini ölçen öteki diğer testlerde de gelişme gözlemledi. Wais şimdi yaptıkları bu testin ileride daha geniş ölçekte test yapılabilmesi için fon bulmak ismine uygun bir kolaylaştırıcı olduğunu söylüyor.