Şehir bizi bu kadar yok ederken neden burada yaşıyoruz?

Aslıhan2312

Co-Admin
Bu sabah Neukölln tarafında Kottbusser Damm'a doğru gittiğimde, beni çok etkiledi: yolda neredeyse hiç araba yoktu, her yerde boş park yerleri vardı. Çarık Kafe'nin önünde tek bir masa vardı ve aynı resim birkaç metre ötede La Femme kahvaltı restoranının önünde de görülüyordu. Bir nefes aldım. Büyük şehir senfonisinin temposu genellikle hızlıdan çok hızlıya doğrudur, ancak bu günlerde Berlin adagio çalıyor.

Tamam, yanıp sönen ışıkları olan iki polis arabası Kreuzberg'in Böckhstrasse'sinden hızla yaklaşıyordu, ama aslında bunlar yalnızca rahatlama izlenimini pekiştiriyordu çünkü karşıtlık çok açıktı. Adalbertstrasse ile Oranienstrasse kavşağında trafik ışıklarındaki yeşil faza asla ulaşamıyorum çünkü arabalar buraya çift sıra park edip yolumu kapatıyor. Bu tatil günlerinde öyle değil, hiçbir engelle karşılaşmadan geçiyorum.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

İşe gidip gelmemin en önemli anı Adalbertstrasse ve Engeldamm'ın kesiştiği noktada gerçekleşti. Sağdan gelen bir kamyon şoförü bana yol hakkını verdi. Teşekkür etmek için elimi kaldırdım ve duygulandım. Yemin ederim bu daha önce başıma hiç gelmedi. Veya neredeyse hiç. Yavaşlamak insanları daha kibar yapıyor gibi görünüyor.

Sadece sizi Berlin'in dışına çıkaran bölgesel trenlerde dolu

Ofiste olaylar devam etti. Sabah toplantısından sonra, genellikle kahve makinesinin önünde uzun kuyruklar olur ve meslektaşlarınızın sıra dışı karışımlar hazırlamasını izlemek zorunda kalırsınız: önce bir espresso, sonra biraz yulaf sütü, ardından inek sütünden yapılmış köpüklü malzeme. Önce bu düğmeye, sonra buna basılıyor. İçeride yemek pişirirken dışarıdan iyi bir yüz sergilemeye çalışırsınız. Bugün kısa sürede hiçbir yere varamadım. Açık plan alanda çok sayıda ücretsiz masa bulunmaktadır. Solumda oturan kimse yok.

Benzer şeyleri arkadaşlarımdan da duyuyorum, herkes heyecanlanıyor. Dolu olan tek yer hafta sonu sizi Berlin dışına çıkaran bölgesel trenler. Şehir bizim düşmanımızdır. Büyük şehir hayatı bizi bu kadar yıpratırken neden burada yaşıyoruz?