Son dakika…Bakan Varank’tan İmamoğlu’na reaksiyon: Karla uğraş balık tuzlayarak yapılmaz

Saliha

Yeni Üye
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara’nın Polatlı ilçesinde KontrolMatik Teknoloji Lityum Demir Fosfat Batarya Fabrikası’nın temel atma merasimine katıldı. Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını sağlamış bir Türkiye inşa etmeyi hedeflediklerini belirtti. Bakan Varank, “Bunun için de ülkemizi kritik teknolojileri üretebilen küresel bir üs haline getirmek üzere çalışıyoruz. İşte KontrolMatik’in batarya teknolojileri ve güç depolama sistemleri alanındaki bu öncü yatırımı da bu vizyonu tahkim edecek değerli bir teşebbüs. Süratli teknolojik gelişmeler sonucunda güce olan muhtaçlık her geçen gün katlanarak artıyor. Hal bu biçimde olunca gücün üretimi ve iletimi kadar depolanabilmesi de hayati ehemmiyete sahip bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Alışılmış bu yatırımın değeri, elektrikli araç ve tüketici elektroniği kesimleriyle birlikte değerlendirildiğinde daha net ortaya çıkacaktır. Bildiğiniz üzere fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motor teknolojisi artık tarih oluyor. Bunların yerini alacak elektrikli araçların en temel bileşenlerinden biri de bataryalar. O denli ki bu araçların maliyetinin büyük kısmı da bataryadan kaynaklanıyor. Aslında güç depolama sistemleri yalnızca araçların kendisi için değil, şarj alt yapısı için de kritik bir öge. Biz de ülke olarak, rekabet kurallarının eşitlendiği şu periyotta Türkiye’nin arabası ile elektrikli araç kesimine süratli bir giriş yaptık” dedi.

‘YIL SONUNDA SERİ ÜRETİM BANDINDAN İNECEK’

Bakan Varank, şu anda projede her şeyin yolunda ilerlediğini kaydederek, “Yıl sonunda inşallah birinci araçlar seri üretim bandından inecek. Fakat biz, TOGG üzere projelerin uzun vadede kalıcı muvaffakiyete ulaşmasında pil teknolojilerinin epeyce tesirli olacağının farkındayız. İşte bu yüzden dünyanın en büyük batarya üreticilerinden FARASİS ile TOGG içinde bir iş birliğine gidildi. TOGG’da kullanılacak bataryaların ülkemizde üretilmesine yönelik yatırım çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor. Misal biçimde Ford Otosan’ın da ülkemizde elektrikli araç ve batarya üretimine dair fazlaca değerli yatırımları kelam konusu. Lakin burada, fazlaca daha büyük bir ekosistemin oluşması ve ulusal kapasitemizin gelişmesi en mühimi. KontrolMatik Teknoloji’nin bu yatırımı da kesimdeki artan depolama gereksinimini yerli ve ulusal imkanlarla karşılama noktasında öne çıkan hayli yerinde bir adım. Ben şahsen gerek teknolojisi gerekse ölçeği bakımından ülkemizin gücüne ve gücüne hayli şey katacağına inanıyorum. 3 etapta tamamlanacak bu proje için toplamda 180 milyon dolarlık bir yatırım yapılması öngörülüyor. Birinci etapta 250 kişi istihdam edilecek, tüm süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte bu sayı 600’e çıkacak. bir daha üretim kapasitesi olarak da 250 megavat saatle başlanıp bin megavata yükseltilmesi hedefleniyor. Olağan bu üretim, cari açığımızın azaltılması noktasında da hatırı sayılır bir katkı yapacak” diye konuşu.

‘İRAN KAYNAKLI SORUNU KISA MÜDDETTE ATLATACAĞIZ’

Bakan Varank, son birkaç günün ana gündemi olan doğal gaz arzındaki İran kaynaklı kesintiye de özel bir parantez açmak istediğini vurgulayarak, “Maalesef bu durum kısa müddetliğine de olsa sanayi tesislerinde doğal gaz ve elektrik kısıtlamalarına yol açıyor. ‘Bu kesintilerden herkes nasibini alsın’ üzere eşitlikçi görünen; lakin aslında adil olmayan bir görüşü de elbette lisana getirenler de var. Lakin, takdir edersiniz ki kışın ortasında vatandaşlarımızın konutlarında rastgele bir kısıntıya gitmemiz olağan olarak düşünülemez. Süreci, ortaya çıktığı birinci andan itibaren Güç Bakanlığımız yakından ve titizlikle yürütüyor. Pazar akşamı OSB yönetimlerimizle, kesim temsilcilerimizle bir ortaya gelip, 500 kişilik bir kümeyle bir kıymetlendirme yaptık. Bu badireyi en az hasarla nasıl atlatacağımızı istişare ettik. Aldığımız görüş ve değerlendirmelere göre de Güç Bakanlığımız gerekli düzenlemeleri acilen yaptı, yapıyor. Buradaki temel yaklaşımımız oluşabilecek makine teçhizat hasarlarını, ham husus kayıplarını minimize ederek kısıtlamaların üreticiler üstündeki olumsuz tesirlerini en aza indirebilmek. İran kaynaklı bu sorunu bir daha sanayicilerimizle el ele vererek inşallah en kısa müddette atlatacağız” tabirini kullandı.

‘GİTMİŞ BALIKÇIDA İMAJ VERİYOR’

Bakan Varank, İstanbul’da ağır kar yağışı daha sonrası yaşanan aksaklıklara ait, “Bakın bu millet size Türkiye’nin en büyük kentlerini emanet etti, ‘hizmet yapmamız engelleniyor’ diye mazeret ürettiniz. Dün İstanbul’da yaşananları hepimiz ekranlardan izledik. İşte dün milyonlarca İstanbullu, kent merkezinde mahsur kaldı. Kar küremesi yapmanız, tuzlama yapmanız da mı engellendi? elbette hayır. Karla gayret balık tuzlayarak yapılmaz. Uyumla, işinin başında durarak yapılır. İnsan biraz utanır. İstanbul’u kar kıyamet gdolayıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri gitmiş bir balıkçı restoranında manzara veriyor. Bunu nitekim insan yapmaya utanır. Geçmişte neler yapılmış, onlara baksınlar ve kendilerini kar ile çabada biraz geliştirsinler. Bu arkadaşlarımız iş yapmak yerine siyaset yapmayı seviyor. İçeriden ve dışarıdan tüm engellemelere karşın bizler babayiğit müteşebbislerimizle birlikte Türkiye’yi 2022’de de sanayi öncülüğünde büyütmeye devam edeceğiz. Ülkemizi yatırım, üretim, ihracat ve istihdam rotasında tutmayı sürdüreceğiz. Güç yatırımları da bu amaçlara ulaşmamızın teminatı olacak. Ben bu vesileyle gerek ülkemizde yerleşik üreticileri gerekse küresel firmaları emsal yatırımları yapmak üzere Türkiye’ye davet ediyorum” dedi.