Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Konya’da hayli net demiryolu bildirisi

Saliha

Yeni Üye
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu biçimde; Bugün biliyorsunuz, Konya-Karaman yüksek süratli tren açılışını yapıyoruz. Bu imali tamamlanan açılış merasimi için gelmiş olduğumuz Konya’dan Karaman’a hareket ediyoruz. Konyamızı YHT ile bundan yaklaşık 11 yıl evvel 2011 yılında tanıştırdık. Biz buyuz.

Bizdilk evvel gelenlerin YHT hayalimiydi, biz hayalleri gerçeğe dönüştürdük. Ankara’dan trene binmiş ve Konyamıza kadar bu süratli, inançlı, konforlu ulaşım aracının keyfini sizlerle bir arada çıkarmıştık. Hacı Bayram Veli Hazretleri ile Mevlana Hazretlerinin farklı bir buluşması olarak gördüğümüz bu proje devreye girdiğinden beri milyonlarca insanımızı memnun etti ve onlara hizmet etti.

Konyalı için Ankara’ya, Eskişehir’e, İstanbul’a gitmek öteki ulaşım araçlarından daha kolay, daha ekonomik. Bu imkanı bir adım daha öteye taşıyor Karaman’a kadar uzatıyoruz. Konya-Karaman süratli tren sınırının açılışını yaparak yeni bir devri başlatıyoruz. İnşallah bu adımı evvel Karaman Ulukışla, Mersin ve Adana akabinde da Osmaniye ve Gaziantep güzergahları izleyecek.

Ülkemizin dört bir yanı trenle yahut yüksek süratli trenle ulaşılabilir hale gelecek. Demiryolu nakliyatını bir daha gündemine alan biz olduk. Ülkemizin 10 bin 959 kilometre olan demiryolu çizgilerinin uzunluğunu 13 bin 222 kilometreye çıkarttık. Ülkemizde örneği olmayan 1213 kilometre YHT ve 1213 kilometre süratli tren çizgisini inşa ettik.

Londra’dan kalkan bir tren Avrupa’yı Balkanları katederek Edirne’den ülkemize girmekte Marmaray’dan geçerek Anadolu’ya ulaşmaktadır. Boğaz’ın altından Marmaray’ı kim yaptı? Biz laf değil iş üretiriz iş. Birebir biçimde bir daha Boğaz’ın altından Avrasya Tüneli’ni kim yaptı? Laf değil iş üretiriz iş. İşte bu bay Kemal ve yandaşlarının yapacağı işler değil. Bunlar lakin birtakım çeşmelerinin musluklarını yenilerler. Ona da merasim yaparlar. Dün de temel atmama merasimi yapıyorlardı. Ne olduysa temel atma merasimi yaptılar. Hayret, şaşırdım doğrusu. Anadolu’yu baştan sona kateden bu tren, Kars-Tiflis-Bakü demiryolu üzerinden Asya’ya ulaşıp Pekin’e kadar gidebilmektedir. Biz yaptığımız işte bu yatırımlarla ülkemizi demiryolu yük ve insan nakliyatına hazır hale getirme yolunda en kritik safhaları geride bıraktık.

Salgın periyodunda deniz ve hava yük nakliyatında yaşanan badireler demiryollarını önemli bir alternatif olarak öne çıkarmıştır. Mevcut yatırımlarımızı süratle tamamlayarak Türkiye’yi bir epey alanda olduğu üzere demiryolu nakliyeciliğinde da bir merkez ülke haline getirmekte kararlıyız.

Buradan Karaman’a kaç dakikada gideceğiz: 50 dakika. Tüm konforu ile Karamanlı kardeşim Konya’ya Konyalı kardeşim Karaman’a ulaşacak. Karaman’da açılışlar yapacağız, Sizlerden Türkiye’yi yatırım istihdam üretim ihracat büyütme amacımıza katkı bekliyorum. Altından kalkamayacağımız yük yoktur. Gençler sizden epeyce şey bekliyorum. Siz TEKNOFEST gençlerisiniz. Sizden dua da bekliyorum. Karaman’a hareket için müsaadenizi istiyorum. Karaman’da açılış yapacağız, muştular vereceğiz.