Tekrar soyunuyor

Aslıhan2312

Co-Admin
“Sihirli Mike” hakkındaki striptizci kült filmi yeni bir tura giriyor: Channing Tatum bu kez Londra’da iyi eğitimli dansçı rolünde soyunuyor.

Magic Mike’s Last Dance filminden bir sahnede Maxandra Mendoza rolünde Salma Hayek Pinault ve Mike Lane rolünde Channing Tatum.-/Warner Bros./dpa

Aslında striptizci Mike (Channing Tatum) çıplak günlerini geride bırakmıştır. Artık bayanlara kucak dansı değil, içki sunuyor. Bir girişimci olarak sefil bir şekilde başarısız olan, geçmişi onu bir dereceye kadar yakaladığında, varlıklı sosyete hanımı Maxandra Mendoza’nın (Salma Hayek) yardım partisinde barmen olarak çalışıyor.

Madame Mendoza, kocasından ayrıldıktan sonra büyük bir yaşam krizi içindedir ve seksi bir erkekle biraz çıplak tenin tam da şu anda ihtiyacı olan şey olabileceğine inanmaktadır. Mike’a adını taşıyan Last Dance için birkaç bin dolar teklif ediyor. Bir “Ahlaksız Teklif” esintisi – ve kader yoluna girer.

feminist kurtuluş

Çünkü Maxandra, seksi Mike’tan o kadar etkilenmiştir ki, bu dans gecesinden sonra Londra’ya kadar ona eşlik etmesi için ona 60.000 dolar öder. Orada ne yapması gerektiğini ancak sahada öğrenir. Çünkü kızgın, incinmiş ve ihanete uğramış karısı, sadakatsiz kocasının ailesinin saygıdeğer tiyatrosunu bir striptizci dükkanına çevirmek istemektedir.

Bu fikri (film gibi) feminist bir özgürleşmeye yükseltti. Bir kadın neden -Jane Austen gibi İngiliz klasiklerinde olduğu gibi- zengin can sıkıcı ile heyecan verici yoksul arasında seçim yapmak zorunda? Neden hepsine sahip olamıyor? Bu filmdeki her şey her şeyden önce şu anlama geliyor: birçok yarı çıplak adam.

Mike’ın gösterinin koreografisini yapması gerekiyor ve İngiliz sosyetesinde yolunu bulması gerekiyor. Bir “Güzel Kadın” dokunuşu. İlk “Sihirli Mike” filmini de beyazperdeye taşıyan yönetmen ve Oscar ödüllü Steven Soderbergh, galaya giden yolu o kadar klişe bir şekilde aşıyor ki, izlemek bazen işkenceye dönüşüyor.

Tabii ki, ailenin mesafeli, biraz inatçı uşağı Mike’ın arkadaşı olur (zorunlu kravat bağlama dahil). Tabii ki, daha önce katı, aşırı doğru olan resmi bayan, striptizciler otobüste özel bir şovla ona sürpriz yaptığında, anında tamamen yumuşar.

Aslında bu filmde şaşırtıcı bir şey yok – en azından fakir striptizci ile zengin tiyatro sahibi arasındaki aşk hikayesi. Bazen, çok ender olarak, keşke daha fazla olsaydı filmi kurtarabilecek bir mizah duygusu parıldar. Sihirli mikrofon sahneye çıktığında ve -yönetmen gibi- “Sihirli Mike” olarak anıldığında veya Maxandra’nın kızı, orta yaşlı beyaz adamın trajedisini baştan düşündüğünde.

Aksi takdirde, dansın sosyal önemine ilişkin bu Haberin Detayları analizleri garip bir şekilde yersiz görünüyor. Ekranda olup biteni ironik bir şekilde kırmaları gerekiyorsa, bunu gereken netlikte yapmıyorlar. Ciddiye alınmaları gerekiyorsa – daha da kötüsü.

Genel olarak, filmin tamamı, Channing Tatum’un şehvetle ortalıkta dolaşmadığı zamanı anlamlı içerik, iyi bir hikaye, komik ve hatta esprili diyaloglarla doldurmak için kimse büyük çaba sarf etmemiş gibi görünüyor. Slogana sadık: Soyunuyor – bu yeterli olmalı.