‘Tüm emekliler güç birliği yapmalı’

Saliha

Yeni Üye
ANKARA Milliyet – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Özellikle son üç yılda yoksuldan alıp küçük bir azınlığa büyük kaynaklar aktaran bir modelin içine girdik. Bu modelden Türkiye’nin çıkması lazım. Emeklilerin güç birliği yapması lazım” dedi.

Kılıçdaroğlu, dün Türkiye Emekliler Platformu üyeleri ile Parti Genel Merkezi’nde bir ortaya geldi. Kılıçdaroğlu’na Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba eşlik etti. Emeklilerin sıkıntılarını ve taleplerini dinleyen Kılıçdaroğlu, özetle şunları söylemiş oldu:

ZENGİNE KAYNAK AKTARAN MODEL: Yoksuldan alıp zengine kaynak aktaran, bilhassa son üç yılda yoksuldan alıp küçük bir azınlığa büyük kaynaklar aktaran bir modelin içine girdik. Bu modelden Türkiye’nin çıkması lazım. Bunun için de üretmesi lazım Türkiye’nin, istihdam yaratması lazım.

EK GÖSTERGE: Öğretmenler için netleşti fakat öteki kamu çalışanları için netleşmesi lazım. İktidar kim olursa olsun şuna dikkat etmesi lazım. Çalışırken aldığı fiyat ile emekli olduğunca aldığı fiyat içinde yüzde yüz fark olmamalı, yüzde 50 fark olmamalı.

ORTAK TELAFFUZ DAVETİ: Burada emeklilerin güç birliği yapması lazım. Tamam her partide emekli var, yanlışsız, lakin en azından emeklinin haklarını savunan bütün emekli derneklerinin ortak hareket etmesi, ortak telaffuz geliştirmesi emeklileri etkilemesi o değerli. Sendika yalnızca çalışanları değil, emekli olanların da hakkını savunmak zorunda. Bu yapılabilir. Bunun alt yapısı oluşturulabilir.

‘Gerçekleri millet bilsin’

HERKES YOKSULLAŞTI:
Kişi başına gelir bir orta 12 bin 500 dolar civarındaydı şu anda 8 bin 500 dolar civarına kadar düştü. ötürüsıyla herkes yoksullaştı. Bunun en büyük ıstırabını da emekliler yaşıyor. Toplumsal Güvenlik Kurumu sayıları açıklamıyor. İstatistik tablolarını açıklamıyor. Zira ben, ‘1500 liranın altında emekli aylığı alan var’ dedim. ‘Hayır yok’ dediler. daha sonra ben o tabloları buldum bir yerden. Yayınlayınca, artık yayınlamayı yasakladılar. Gerçekleri millet bilsin, öğrensin. Zira benim söylemiş olduğim, sonuçta emeklilerin hakkını savunmak.

‘Başvurular 60 gün ortasında sonuçlanmalı’

CHP, Anayasa Mahkemesi’ne bütçe kanunlarının iptaline ait müracaatların en geç 60 gün ortasında sonuçlandırılması için kanun teklifi verdi. CHP Küme başkanvekilleri tarafınca hazırlanan kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na dün sunuldu. Teklif ile bütçe kanunlarının Anayasaya tersliği argümanıyla açılan iptal davalarının, müracaatın yapılmasından itibaren en geç 60 gün içerisinde karara bağlanması öngörülüyor. Teklifin öne sürülen nedeninde, “Kanun teklifimiz ile bütçe kanunları ile ilgili takvim yılı bittikten daha sonra verilen kararların yaratabileceği sakıncaların giderilebilmesi hedefiyle, bütçe kanunlarının iptaline ait olarak yapılan müracaatların Anayasa Mahkemesi tarafınca en geç 60 gün ortasında sonuçlandırılması önerilmektedir” denildi.