Türk turşusu 106 ülkeye ulaştı

NeseliGunler

Yeni Üye
Bedende bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için pandemi devrinde yıldızı daha da parlaşan turşuda 2021 yılı sonunda 350 milyon dolar ihracat hedefleniyor. Ege Bölgesi, Türkiye’nin turşu ihracatından yüzde 81’lik dilimle aslan hissesini alıyor.

Türk turşusu 106 ülkeye ulaştı

Türk turşularına 2021 yılında 106 ülkeden ağır talep geldiği bilgisini veren Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Türkiye’nin güçlü bitki çeşitliliğinin turşu dalına büyük imkanlar sunduğunu, Türk ihracatçılarının dünyanın en gelişmiş turşu üretim tesislerine sahip olduğunu pandeminin de turşuya talebi artırdığını dalda ağır bir üretim ve ihracat devri yaşandığını lisana getirdi.

Türkiye’nin pandemiye karşın 2020 yılında 55 milyon ton taze meyve zerzevat üretimine imza attığına işaret eden Lider Uçak, “Ege Bölgesi, eser desenindeki çeşitlilik ve zenginlik yardımıyla Türkiye’nin turşu üretim ve ihracatında açık orta önder pozisyonda. 2020 yılında Türkiye’nin gerçekleştirdiği 277 milyon dolarlık turşu ihracatının yüzde 79’unu Ege Bölgesi’nden gerçekleştirdik. 2021 yılında da Türkiye’nin 109 milyon dolarlık ihracatına 88,5 milyon dolarlık katkı sağladık. Turşu ihracatında Ege Bölgesi’nin hissesi yüzde 81’e ulaştı. 2021 yılı için Ege Bölgesi’nden 300 milyon dolar turşu ihraç etmeyi hedefliyoruz” halinde konuştu.

Döneminde muhtaçlık fazlası üretim niçiniyle katma pahaya dönüştürülme imkanı olmayan taze meyve ve sebzelerin Turşu, konserve, salça, dondurma, közleme üzere metotlarla Türk meyve zerzevat mamulleri sanayicileri tarafınca katma kıymete dönüştürüldüğünün altını çizen Uçak, meyve zerzevat mamulleri dalının işlediği eserlerle iç piyasanın gereksinimini karşılağı üzere 2020 yılında yaptığı ihracatla 1,7 milyar dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdığını kelamlarına ekledi.

Türkiye’nin turşu ihracatında birinci sıranın sahibi 51,5 milyon dolarlık fiyatla biber turşuları olurken, ikinci sırada 45 milyon dolarlık döviz getirisiyle kornişon turşusu yer aldı. Öbür sebzelerden yapılan turşuların ihracatı da 12 milyon doları aştı. Türk turşu bölümü, kornişon, biber, lahana, karnabahar, domates, badem, mantar, pancar, soğan, sarımsak, tropikal meyveler başta olmak üzere 30’un üzerinde zerzevat ve meyvenin turşusunu gerçekleştiriyor.

2021 yılının Ocak – Mayıs devrinde, 3 milyonu aşkın Türk’ün yaşadığı Almanya, Türkiye’nin turşu ihracatında 29,5 milyon dolarlık taleple birinci sıranın sahibi olurken, Hollanda’ya 15,6 milyon dolarlık turşu ihraç ettik. Amerika Birleşik Devletleri’ne ise; 12,4 milyon dolarlık turşu gönderdik.