Yazarın bir performansı parmaklarımın arasından nasıl kayıp gitti?

Aslıhan2312

Co-Admin
Ev
Kültür
Rainald Goetz: Yazarın görünüşü nasıl parmaklarımın arasından kayıp gitti

Yazar Rainald Goetz, uzun bir aradan sonra yeniden halkın karşısına çıktı. Bir ihmalin kısa tarihi.

harry nutt

Yazar Rainald Goetz kameraya gülümsüyor.

Yazar Rainald Goetz kameraya gülümsüyor. Boris Roessler/dpa

Kendini kanıtlamanın kültürel teknikleri artık o kadar iyi uygulanıyor ki, artık bir utanç duygusu neredeyse hiç kabul edilmiyor. Her neyse, birisi yerin dibine batmak ister sözünü duymayalı epey oldu. Utanç ateşli bir duygudur, en azından sosyolog Sighard Neckel’in “varoluşsal bir duygunun sosyal biçimi” üzerine biraz daha eski bir çalışmasında yazdığı şey budur. Neckel’e göre utanç kırmızıdır, bir sinyaldir. “Bizi görünür ve dış dünyaya karşı geçirgen kıldığından içimizde heyecan uyandırıyor. Utanç, insanın kendisinde oluşan bir yara gibidir.”

Ve geçenlerde bir meslektaşıma bir randevuyu kaçırdığımı itiraf etmek zorunda kaldığımda hafif bir ağrı hissettim. Yazar Rainald Goetz’in uzun süredir toplumdan uzak durmasının ardından bir görünümünü başyazının gözlemine maruz bırakmadığım için öfkelenmeye hazırım, boğazıma takıldı. E-posta gelen kutumda bir davetiye buldum ama kaçırdım. Diğer gazetelerdeki haberleri gıpta ile okumaktan başka çarem yoktu. Rainald Goetz, dergiyi Berlin Wissenschaftskolleg’de bir tür sosyal enerji olarak kutsallaştırmıştı; yazarlıktan alınan keyif, yüksek yazma baskısı ve diğer insanları anlamak için gerçek bedenlerle gerçek temasa ihtiyaç duyduğunuz gibi sözler. Facebook balonumda Rainald Goetz’in Josef Ratzinger’a belli bir benzerliği olup olmadığı konusunda bir tartışma çıktı.

Dava sonrası: Sinn und Form dergisi şimdilik yayınlanamıyor

Dava sonrası: Sinn und Form dergisi şimdilik yayınlanamıyor

başka bir zamandan

Üzerinde uyuyakaldıktan sonra bile, ihmalimin utancı beni terk etmiyordu. Rainald Goetz’in bana 1980’lerden kalma bir Haber kaydı olduğu ortaya çıkan özel bir özel seyirci hakkı verdiğini hayal ettim. Rüyam bile, yani rüya gördüm, beni aldattı. Otantik Goetz, yine benden kaçmıştı.

Yoksa benimle tamamen farklı bir zamandan mı tanıştı? Son birkaç gündür, ilk cildi “MitWRITTEN”, sanatçının (Goetz) genç bir adam olarak bir tür portresi olan Michaelrutschky’nin günlüklerinden birkaç sayfa okumaya devam ediyorum. Bir keresinde Slipky çiftine, yayıncılar Unseld ve Neven DuMont’a sanki kitabı Irre romanı hiç yayınlanmamalıymış gibi davrandığını bildirdi. Goetz, sorutschky, kaçma dürtüsüyle mücadele etti. Yani rüyalarımda bile kaçması tesadüf değil.