‘Aday seçiminde kusur yapma lüksümüz yok’

Saliha

Yeni Üye
MEHTAP GÖKDEMİR Ankara

TIPIŞ TIPIŞ DEĞİL, KOŞA KOŞA:
Millet İttifakı’nın adayının, Millet İttifakı’nın bileşenleriyle bir arada bu ülkeyi sağlıklı bir biçimde yönetmesini, artık bu karanlık devrin bitmesini istiyorum. O yüzden bizim aday seçiminde kusur yapma lüksümüz olmadığını vurgulamak istiyorum. Seçmenin içine sinerek, ‘evet sahiden bu, ülkemizi layıkı veçhile yönetir, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin garantörü olur’ denecek, insanların tıpış tıpış değil de koşa koşa, gülerek sandığa gideceği bir aday belirlemesini bekliyorum.

BENİMKİ ÖN İHTAR: Bir yanılgı yapmayacaklarını umuyorum. Fakat yaparlarsa o takdirde ‘Ben bir seçenek olarak halkın karşısına çıkarım’, dediğim buydu. Milleti küstürüp sandığa gitmeyi düşürecek bir formüle karşı benimki bir ön ikaz üzere.

HALKA SORULMALI: Sayılar palavra söyleyemez. Oturur, Millet İttifakı’nın bileşenleri ismi geçen isimlerin tamamını sağlıklı bir biçimde halka sorar. En hayli hangisiyle kazanma talihimiz olursa onunla çıkar. Önemli anket firmalarına karşılaştırılmalı olarak yaptırılır bu.

GENEL LİDERLER YARDIMCI OLUR: Seçilecek cumhurbaşkanı elbette parlamenter sisteme dönünceye kadar tek adam üzere yönetmeyecek. Ülkenin idaresini genel liderlere bırakabilir. Genel liderler cumhurbaşkanı yardımcısı olur. Kendilerine bakanlıklar bağlanır, mevcut cumhurbaşkanı eski sistemde olduğu üzere güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişe kadar idaresi Millet İttifakı bileşenlerine fiili olarak bırakabilir, tüzel olarak bırakabilir.

SON ANDA BELİRLENMESİN: Millet şunu duymak istiyor, ‘Tamam bunlar gitsin de yerine gelecek olanlar ne öngörüyor? ‘Acaba yeni gelecekler bundan daha mı berbat olur?’ korkusu var. O dehşetleri, telaşları bertaraf etmek lazım. Aday o denli seçime iki ay kala belirlenmemeli. Çıkacak aday birkaç ay önce en azından daha dönemi kısaltarak çıkıp halka anlatmalı, ikna etmeli insanları. Biz nasıl daha güzel yöneteceğiz, yeni idare halimiz ne olacak, bu geçiş sürecinde bu mevzular anlatılmalı. ‘Son anda adayımızı belirler, çıkartırız. Şimdiden çıkarsa aday yıpranabilir’ deniyor. aslına bakarsan vaktinde olacağını düşünerek söylüyorum, şurada 1.5 yıl bile kalmamış. 1.5 yıl ortasında yıpranacak bir adayı aslına bakarsan 5 yıl içerisinde perişan ederler. O yüzden son ana kadar niçin bekleyelim. Adayımızı daha evvel belirleyelim.”

Ne demişti?

Özcan, kısa mühlet evvel düzenlediği basın toplantısında “Millet İttifakı Allah korusun bir yanılgı yaparsa, milletin gönlünde olmayan birini aday olarak gösterirse, işte ben bu biçimde hassas, sorumlu, devlet deneyimi olan, milletvekilliği yapmış, belediye başkanlığı yapmış biri olarak şu an 100 bin imzayı toplayacak gücümün olduğunu da biliyorum. Çıkmayı seçenek olarak önüme koyarım” kelamlarıyla adaylık sinyali vermişti.