AK Parti’li Keşir: 21 bin 176 bayan eğitim hayatına yeniden başladı

Saliha

Yeni Üye
AK Parti İzmir Vilayet Bayan Kolları Başkanlığı, bayan sivil toplum kuruluşları buluşması düzenledi. Buluşmaya AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Lideri ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Vilayet Bayan Kolları Lideri Dilek Yıldız Büyükdağ, Genel Merkez Bayan Kolları Teşkilat Lideri ve Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Genel Merkez Bayan Kolları Tanıtım ve Medya Lideri ve Denizli Milletvekili Nilgün Ök, İzmir Milletvekili Ceyda Ayrılamaz Çankırı ile hayli sayıda bayan katıldı.

görüşmede konuşan AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Lideri Ayşe Keşir, bayanların en az liseye kadar okumasının pek değerli olduğunu belirterek, “Liseyi bitiren bayanlar, üniversite hayali de kurar. Yeni gelen bir sistem niçiniyle açık öğretimden lise 2,5 yılda bitiyor. Lisenin başından başlayan bir bayan, 2,5 yıl daha sonra üniversite okuyabilecek. Biz inanıyoruz ki; hayli daha fazla müracaat olacak. Bu işte ‘büyük Türkiye’ demek” dedi.

‘MAKASI KAPATMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Eğitimini yarım bırakan bayanların eğitim hayatına yeniden başlaması için çalışma yaptıklarını vurgulayan Keşir, “10-12 kişi bir ortaya gelince halk eğitimde kurs açtırılıyor. meğer siz bu sayıyı tamamlayınca yalnızca el işi değil, matematik kursu da İngilizce kursu da açtırabilirsiniz. Bayanlar, okullar başladıklarında temel derslerini halk eğitim kurslarında sınıf açtırarak halk eğitimden ders alabilir. 1 kişi bile bize gelip ‘şu dersi almak istiyorum ancak oburunu bulamadım’ derse, mahalle mahalle gezip katılacak şahıslar, bulup sınıf açtıracağız. Bayanların kaçırdığı fırsat eşitliğini yakalamalarını istiyoruz. Kız çocuklarının okumasındaki en büyük etken anneler. Zira kendisi okuyamamıştır ve kızı okusun ister. O annelerin de okumasını istiyoruz. Bayanların siyasi iştiraki da eğitimde fırsat eşitliği olmadan olmuyor. Eğitimde bayana makası kapattırırsanız, iş gücünde de siyasi karar almada da bayanların varlığı artar. Şu anda fazlaca büyük bir makas var ve bu makası kapatmaya çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

‘PROJE BİZİM İÇİN EPEYCE ÖNEMLİ’

hanımın iki biçimde güçlendirilebileceğini kaydeden Keşir, bunların eğitimde fırsat eşitliği ve bayanın üretimini iktisada katmak olduğunu belirterek “Hükümetimizin verdiği teşvikleri kullanan bayanların ilham verici kıssalarını görür görmez hayret ortasında kalıyoruz. Bakanlığın verdiği bir ‘mikro kredi’ var. Bu kredi yalnızca ormanla ilgili değil, köylülere her alanda dayanak veriyoruz” dedi. Bayanların her alanda kelam sahibi olmasını istediklerini vurgulayan Keşir “Bizim ‘Büyük Türkiye’ hayalimiz var lakin bunu da biliyoruz ki; bayanların emeği olmadan ‘Büyük Türkiye’ hayaline ulaşamayız. Bu proje, bizim için çok değerli. Bilhassa lise eğitimini yarım bırakmakta olan bayanlar var. Ondan öncesi, lise eğitimine başlayamamış birfazlaca bayan var. Kimi terör niçiniyle göçmüş, kimisi erken evlenmiş, kimisi hayli istese de öteki sebepler niçiniyle okuyamamış. Biz o bayanlarla tanıştık” diye konuştu. Keşir, yürütülen projelerle yaklaşık 17 bini lise olmak üzere 21 bin 176 bayanın eğitim ömrüne tekrar başladığını söylemiş oldu.

‘KADIN EMEĞİ TÜRKİYE’NİN İSTİKBALİ BULUŞMALARI’ TOPLANTISINA KATILDI

Keşir, Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ’81 vilayette bayan emeği Türkiye’nin istikbali buluşmaları’ toplantısına da katıldı. AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Ayrılamaz Çankırı, AK Parti İzmir Vilayet Bayan Kolları Lideri Dilek Yıldız ve fazlaca sayıda bayanın da yer aldığı görüşmede, çeşitli kurumlardan yetkililer bayanlara yönelik teşvikleri anlattı. AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün moderatörlüğünü yaptığı görüşmede teşebbüsçü bayanlar, muvaffakiyet kıssalarını anlattı.