Bakan Gül: Türkiye’de artık darbe anayasasına son vermenin vakti gelmiştir

Saliha

Yeni Üye
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türk Parlamenterler Birliği’nce Ankara’da düzenlenen programda ‘Hukukun Üstünlüğü ve Yargı Reformu’ başlıklı konferans verdi. İnsanlığın yaratıldığı andan itibaren adaletin ve zulmün, hakkın ve batılın birbiriyle gayret halinde kavramlar olduğunu vurgulayan Bakan Gül, her devirde adaletin tecellisinin hayatiyetini anlattı. Devletlerin temelinin adalet üzerine kurulduğunu belirten Bakan Gül “Adalet var ise ve adalet ayakta tutuluyorsa devletin temelleri epeyce sağlamdır, adaletle bir varoluş mümkündür. İnsan ve devlet adaletle ayakta kalır. Nasıl şu anda nefes alıp veriyoruz, adalet işte odur. Oksijen üzeredir, nefes alıp verirsiniz, hayatın her alanında vardır, olmayınca eksikliğini hissedersiniz” diye konuştu.

‘HAKLAR ANAYASAL TEMİNATA KAVUŞMAK ZORUNDADIR’

Bakan Gül, Türkiye’de evvelce ötekileştiren, insanı makbul ve makbul olmayan diye tasnif eden bir anlayış olduğunu, devletteki ve bürokrasideki bu anlayışı değiştirmek üzere yola çıktıklarını bildirdi. Bugün de fazlaca kıymetli sonuçlar elde ettiklerini vurgulayan Gül, şu biçimde devam etti:

“Türkiye’deki tüm bu demokratik kazanımların bir anayasal teminat altına alınmasının gereksinimi vardır. Türkiye’de halkların ve özgürlüklerin genişletilmesi manasında son 19 yılda hayli kıymetli aralıklar alındı. Türkiye’de her insanın ‘evet bu benim anayasam’ diyebileceği bir anayasaya gereksinim var. Milletimiz siyasete bu ödevi vermiştir ve siyasetin bu ödevi yerine getirmesini beklemektedir. Şu anda demokrasiye, özgürlüklere inanan bir hükümet var. Ve bu haklar uygulanıyor. ötürüsıyla haklar bir anayasal teminata kavuşmak zorundadır. Bu çerçevede Türkiye’de bilhassa toplumun her kesitinin anayasa manasında ‘bu benim haklarımı koruyor. Özgürlüklerimi teminat altına alıyor. Daha yeterli bir Türkiye’ye bakmamı sağlıyor’ düşüncesine kavuşacağı bir anayasaya muhtaçlığı var. Bilhassa Türkiye’de bir toplumsal mukaveleye muhtaçlık var. Toplumsal mukavele derken de ‘ey toplum, sana bu mukaveleyi layık görüyorum al ve imzala’ diye buyurgan, hazırlanmış, şablon bir mukavele değil. Devletin hazırlayıp ‘ey toplum sana bu mukaveleyi layık görüyorum’ demesi değil. Toplum bir ortaya gelir, bireyler bir ortaya gelir. ‘bu biçimde bir kontrata imza atıyorum’ der, işte bu biçimde toplumsal mukavele olur.”

‘TÜRK SİYASETİ ANAYASA YAPABİLECEK GÜÇTEDİR’

Cumhuriyet’in yeni yüzyılına girerken yeni anayasaya muhtaçlığı olduğunu aktaran Bakan Gül, “Ülkemizin yeni yüzyılına, 2023’e girerken inanıyorum ki; Türkiye’de artık darbe anayasasına son vermenin vakti gelmiştir. Türkiye’nin sivil, demokratik bir anayasaya, yeni anayasaya muhtaçlığı açıktır. Bunu da parlamentomuzun yapabileceğine inancımız tamdır. Milletimizin buna muhtaçlığı vardır. Milletimizin siyasete verdiği bir ödev vardır. Ve Türk siyasetinin de demokrasisinin de gelmiş olduğu bu düzey bunu yapabilecek güçtedir” tabirlerini kullandı.