Benim neslimin nihayet toplumu devralmasına ve yeniden şekillendirmesine ne zaman izin verilecek?

Aslıhan2312

Co-Admin
Ocak ayının o kararsız sabahlarından birinde annem bana, “Banka hesaplarını bile yönetebiliyor musun?” diye soruyor. Sol elinde Vietnam'ın gece geç saatlere kadar açık olan dükkanından aldığı bir kahve taşıyor. Çantasını sağ elinde taşıyor ve yüzünde endişeler var, evet yüzünde.

Anneme, “Endişelenme,” diyorum ve ciddiyim. Endişelerim konusunda aileme sık sık yalan söylerim ama bu sefer ciddiyim.

Petersburger Strasse'de pantolonsuz bir adam yanımızdan geçiyor, ayağı tramvay raylarına takılıyor ve bu kışın ona iyi gelip gelmeyeceğini merak ediyorum. Proskauer Strasse'de Frankfurter Allee'nin köşesinde bir çocuk su birikintisine düşüyor, annem ve ben kısaca gülüyoruz. Ve sonra işler yeniden ciddileşiyor. Çünkü kitapçının yönetimini devralıyorum. Artık buna karar verdik; kardeşim, babam, annem ve ben. Mühendis olan, işiyle ve ailesiyle yetinen ağabeyimin kitapçı işletecek kapasitesi yok. Babam aslında Jules Verne'le birlikte dünya okyanuslarının dibine yolculuk yapmak istiyor ve annem de sonunda biraz huzur ve sessizlik istiyor.

35 yıllık kapitalizm annemin ömrünü tüketti, uykusuz bıraktı ve sanki orada bir şey varmış gibi davrandı sonuçta. Sanki yaşlandığınızda kapitalizm sizi kendisine bu kadar iyi ve çelişkisiz hizmet ettiğiniz için ödüllendiriyor. Ama hayır, sonuçta sadece daha fazla korku var. Bunu doğrudan söylüyor. Ve hiçbir zaman korkmayan annemin bir anda korkmaya başladığını bilmek beni üzüyor. Yaşlanmadan önce, paradan önce, yalnız kalmadan önce. Yani sanırım. Dinlenmemize izin verildiğinde, hiçbir şey yapamayacağımız endişelerle uyanık kalırız. Gençken aptalca ama önemli şeyler hakkında endişeleniriz: Kulübe girebilecek miyiz, işe girebilecek miyiz, kazağı almaya gücüm yetecek mi, sigara ve içkiye yetecek kadar param olacak mı? Bunlar gençlerin kaygılarıydı. Çözülebilir problemler Ama sonra, sonunda her şey yoluna girecekken, çözülemeyen şeyler için endişeleniriz.

Yaşlılık, tedbir ve sağlık. Hayatın gerçekleri aslında hayatta kalmanın gerçekleridir. Tabii ki bunların hepsi annemle kitapçının devralınması konusunda konuşurken aklıma gelen düşünceler değil. Bu bana Doğu Berlin'in en eski kitapçısı olan ve neredeyse 80 yıllık Franz Mehring kitabeviyle neler yapabileceğinizi düşündürüyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Yavaş yavaş yaşlanan gençler de artık şehri ele geçiriyor. Ebeveynlerinin işini devralacak son Berlinliler şimdi geliyor. Acaba bu tüm şehre uygulanamaz mı? Belki ülke çapında bile? Annem her şeyi yeni, her şeyi farklı yapmak istiyor, interneti denemek, etkinlikler düzenlemek, hatta kitapçıyı devraldığımda bir kitap kulübü ve podcast başlatmak istiyor.

Bu yönüyle konumuna sımsıkı sarılan, daha önce olanın gelecekte de olması gerektiğini düşünen diğer büyüklerden farklıdır. Şehrin içinden otoyol yapmak isteyen, bisiklet yollarını kaldıran, genel olarak ılımlı ama bu şehre yakışmayan bir şekilde Hıristiyan Demokrat olan tuhaf belediye başkanımız. Ya da daha kötüsü, faşistlerle sözlü olarak öpüşen ve insan düşmanlığı ile can sıkıntısı arasında gidip gelen bir politika öneren Friedrich Merz. Hiçbir şeyi değiştirmeyin, sadece risk almayın.

Bu insanlar ne zaman bize sıra verecek, ne zaman nihayet yönetimi devralmamıza, politikalar oluşturmamıza ve bizi ve bizden sonra gelenleri memnun edecek bir toplum yaratmamıza izin verilecek? Friedrich Merz genç kuşakla nasıl başa çıkılacağını annemden öğrenebilirdi. Sadece onunla ilgilenmesi yeterliydi. Geleceği birlikte şekillendirmek.

“Çok heyecanlıyım” diyor annem. Yanakları soğuktan değil mutluluktan kızarmıştı. “Birlikte neler yaratabiliriz” diyor. Ve bu konuda hiç endişelenmiyorum, sabırsızlıkla bekliyorum.

“O halde hesabı açıp her zamanki gibi devam edebilirsin,” diyorum ona, kendimi kandırarak. “Ve geri kalanı için kafamı serbest bırakıyorum.”