‘Bu bütçe Türkiye’ye kumpas bütçesi’

Saliha

Yeni Üye
VESAYET ALTINDA: Beni üzen nokta TBMM’ye seçimle gelen birisinin yani kendi imzasıyla bütçeyi Meclis’e gönderen birisinin gelip burada bütçeyi anlatmaması, yerine atadığı bir kişiyi bakılırsavlendirmesidir. Milletvekilinin meselelerine dahi yanıt verilmezse, Sayıştay’ın raporlarına müdahale edilirse ve o raporlardaki kimi bilgiler çıkarılıp gülpembe raporlar bu Meclis’e gelirse ve bunları yürütme organı yaparsa bu biçimde o Parlamento yürütmenin vesayeti altındadır.

HANGİSİ YANLIŞSIZ: Aylık enflasyon neymiş? 3.5’muş. Yıllık enflasyon, 21.31. neden? Saraydan talimat geldi. Bilmiyor muyuz biz talimat gittiğini? Sayısı düşük gösterdiğini bilmiyor muyuz? Bu işin uzmanları oturmuşlar “Aylık enflasyon 3.5 değil, 9.91; yıllık enflasyon yüzde 21 değil, yüzde 58.63.” diyorlar. Hangisi hakikat? TÜİK’in verdiği mi gerçek? Gidin, Allah aşkına, rastgele bir bakkala gidin -vallahi billahi- bakkal desin ki “TÜİK’in söylemiş olduği doğrudur, yıllık enflasyon yüzde 21’dir” vallahi siyaseti bırakacağım.

ULUSAL DEĞİL: Bunların hiç biri ulusal değil, oturan bakanların da hiç birisi ulusal değil. Kendi parasına değil de yabancı paraya güvenen birisi. Kendi parası için bedel kazansın diye çaba etmeyip de Türk lirasını pul hâline getiren birisi.

GELİYOR GELMEKTE OLAN: (‘Aday olacak mısınız’ diye sataşma üzerine): Benim adaylığım niçin seni bu kadar ilgilendiriyor? Gel, gel, gel, geliyor gelmekte olan unutma.

HAYIR DİYECEĞİZ: Bu bütçe milletin alın terini sömüren bir bütçedir. Bu bütçe yoksuldan alıp zengine veren bir bütçedir. Bu bütçe Türkiye Cumhuriyeti devletini yoksullaştıran bütçedir. Bu bütçe cumhuriyet tarihinin en büyük kaynak transferini yoksuldan alıp zengine veren bir bütçedir. O niçinle bu bütçe, açık ve net söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti devletine yapılmış bir kumpas bütçesidir Kumpas bütçesine, bu millete 83 milyona kumpas kuran bu bütçeye “hayır” diyeceğiz. Allah’ın müsaadesiyle bunları göndereceğiz. birlikte göndereceğiz.

El hareketi gerginliği

Kılıçdaroğlu, konuşması sırasında “Nereye gitti, kime sattın 128 milyar doları art kapıdan” dedi. AK Parti’li Nilgün Ök, “Tarihinde 128 milyar dolar olmamış aslına bakarsanız” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu’nun, Ök’e karşılık, “Dünyadan bu kadar habersiz ve sizin sıralarınızda milletvekili olarak oturuyor” kelamları AK Parti’den reaksiyon aldı. Kılıçdaroğlu’nun “Dolarla borçlandılarsa Amerika’daki enflasyon, avroyla borçlandılarsa Avrupa Birliğindeki enflasyonu da sırtımıza yıkıyorlar” cümlesini kullanırken, yaptığı el hareketi tartışmaya yol açtı. AK Partililer, “bayanlar var burada”, “özür dilesin”, “ayıp” halinde reaksiyon gösterdi. Ortaya giren TBMM Lideri Şentop, “Arkadaşlar ben buradan bir şey bakılırsamiyorum. Lakin İç Tüzük’e nazaran nezih bir lisanla konuşulması öngörülüyor” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da sonrasındasında yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek “Milletin kürsüsünden hareket çekenlere, millet o denli bir hareket çeker ki ömür uzunluğu kendinize gelemezsiniz! Yalnızca kendinizden değil milletin teveccühünden de umudunuzu kesmiş durumdasınız” dedi.