“Bu kabusun bitmesini istiyorum”

Aslıhan2312

Co-Admin
“Merhaba!”, “Merhaba”, “Yalnız mı seyahat ediyorsunuz?” – “Ah, yapayalnız, neden o?” Kara Orman’daki küçük bir tren istasyonundaki yaklaşık 40 yaşındaki adam oradan ayrılmıyor. yalnızca ben. Bana nerede yaşadığımı, nereye gittiğimi soruyor. Benimle aynı trene biniyor, gelip beni evde görmek istiyor. O beni korkutuyor.

Yağmurlu bir kış günü. Çeyrek yıl önce Berlin’den Freiburg’a taşındım. Tatili biraz dinlenmek, geçen yılı özetlemek ve gelecek yılı düşünmek için Kara Orman’da tek başıma geçirmeye karar verdim. Berlin’de yıllar içinde neredeyse tamamen kaybettiğim bir iç huzuru hissettim.

Ama beni taciz eden ve taciz eden adamlar Kara Orman’da da bana yetişiyor. Ve böylece bir saat sonra trende oturuyorum ve sadece öfke hissediyorum. Dengeden eser kalmadı, içimdeki her şey içimde geriliyor. Kalbim çok hızlı atıyor, bu durum nasıl bitebilirdi diye kafamda farklı senaryolar yaşıyorum. Sorularına cevap vermemeliydim, sesimi yükseltip başka bir yerde kürsüde durmalıydım. olurdu, olurdu, olurdu. 28 yaşında bir kadın olarak, cinsel tacizle başa çıkmak için hala etkili bir strateji bulamadım.

Tacizle başa çıkmanın doğru bir yolu yok

Kendime kızgınım, olayı daha önce başıma gelen 100’e yakın olayla karşılaştırıyorum – aslında her şeyden önce bir şey öğrendim: böyle bir olay yok. sağdaki hayırı cevap olarak kabul etmeyen erkeklerle başa çıkma yöntemi. Bir kadını daha çok korkutup korkutmadıkları kimin umurunda: kim bundan hoşlanır bile.

Nerede olduğum, gün ortasında toplu taşımada olmam, gece bir partide olmam, eşofman veya kısa etek giymem fark etmez. Hepsi aynı bakışla bana bakıyor. Gülümsüyorlar. Ama bu bende olumlu bir şeyi tetikleyecek bir gülümseme değil. Açgözlü bir sırıtış. Bakışları beni boş bir kabuk, bir et parçası gibi hissettiriyor. Meslektaşımın öngörülemezliği korkusu bu duyguya karışıyor. Ve sonra tekrar sinirleniyorum çünkü korkunun bana erkekleri kışkırtmaktan kaçınmanın yollarını düşündürmesine izin veriyorum. Ve yine de, her zaman olur. O zamanki gibi, doğum günümden bir gün önce.

İlhakın yıldönümü: Putin şaşırtıcı bir şekilde Kırım’a geldi (Haber)
  • hisseler
Birkaç gün Roma’da yalnızdım, yalnız seyahat etmeyi severim. Yolculuğumun ilk gününde dairemden çıkıyorum ve insanların bacaklarıma ve dekolteme nasıl baktığını hemen fark ediyorum. Beş dakikadan az bir süre bir adam tarafından tacize uğradım: Nereliyim, hangi dili konuştuğumu öğrenmek istiyor. Yalnız kalır mıyım, bir şeyler içmek ister miyim – sadece bir kahve, sadece bir saat! HAYIR? Şimdi değil? Ne zaman uygun olur? Cuma akşamı? Hayır, diyorum. istemezdim İlgilenmiyorum. “Erkek arkadaşımla buluşacağım,” diye yalan söyledim Roma’da yalnız olduğumu anlamasın. Beni takip ediyor, benimle konuşmaya devam ediyor. Ta ki ona yüksek sesle bağırana kadar. Tabii sonra bana hakaret ediyor.

“Yalnız mı seyahat ediyorsunuz?”

Ya da geçen yılın yazındaki diğer durum: Almanya’da iki haftalık bir yürüyüş gezisinde yine yalnızım. Yukarı çıkarken, Harz Dağları’ndaki Brocken’da benimle konuşuldu. “Yalnız mı seyahat ediyorsun?” Ona bağırmak istiyorum: “Evet, kahretsin, bu soruyla beni korkutuyorsun!” Ama Almanca bilmiyormuş gibi davranarak sessiz kalıyorum ve o gidene kadar manzarayı fotoğraflıyorum. . Bekledim ve ona bir avantaj sağladım.

Zirvede başkaları olmasına rağmen o hep bana çok yakın ve gözleriyle beni düzeltiyor. Brockenhaus’a kaçıyorum. Bu dağın tepesinde bir müzedir. Orada neredeyse iki saat bekliyorum ve artık orada olmamasını umuyorum. Dışarı çıktığımda artık onu görmüyorum. Yine de, konaklama yerine giden yolda dönmeye devam ediyorum. Bu tür deneyimlerin nerede daha kötü olduğunu söyleyemem – kimseyi tanımadığınız tatilde mi yoksa takipçinin nerede yaşadığınızı öğrenebileceği evde mi? Freiburg o kadar küçük ki sık sık eve yürüyerek ya da bisikletle gidiyorum. Berlin’de her zaman eve toplu taşımayla mı yoksa Uber’le mi gideceğim ikilemiyle karşı karşıya kaldım. Nerede olursa olsun, sadece eve gitme düşüncesi iç karartıcıydı.

Gulaşta bir kaşık şeker: Rammstein ve Flake'in gruptaki özel rolü

Gulaşta bir kaşık şeker: Rammstein ve Flake’in gruptaki özel rolü
  • hisseler
Sonra 2022 yazında Berlin’de şöyle bir durum vardı: Gün ortasında otobüse biniyorum, bir adam bana bakıyor. Açgözlü bakışlarına birkaç dakika katlanıyorum, sonra sakince soruyorum: “Sana herhangi bir şekilde yardımcı olabilir miyim veya neden bana öyle bakıyorsun?” Erkekler bu tür sorulara neredeyse her zaman bir karşı saldırı ile yanıt verirler: Yapmam gerekirdi. Hiçbir şey hayal etmiyorsun. Ben de sürekli ona bakardım, bunun nedeni ergenliğim. Kafasında oynayan filmleri düşünmek bile istemiyorum. Böyle durumlarda diğer erkeklerin desteğine güvenilemeyeceğini zamanla öğrendim. Dışarı çıktığımda iki adam bana drama kraliçesi diyor. Ben böyle olmamalıyım.

Mandalina Güneşi hafta sonu Berliner Zeitung için

Uber’deki yolculuk korkutucu bir yolculuk haline geliyor

Uber’de bile erkeklere karşı güvende değilsiniz. Şoförler bana başka ne yapmayı planladığımı, başlangıç noktasında mı yoksa varış noktasında mı yaşadığımı, erkek arkadaşım olup olmadığını soruyor. Özellikle geceleri, karanlık ara sokaklarda dolambaçlı yollara saparlar. Sık sık araba kullanmayı bıraktım ve kelimenin tam anlamıyla kaçtım. Diğer bir sorun ise, sürücülerin yolculuktan sonra uygulama aracılığıyla sizinle iletişim kurabilmeleridir. Biri mesaisinden sonra bana yazdı ve görüşmek istedi. cevap vermedim Aradığında, o sırada erkek arkadaşım telefonu aldı ve ona zorbalık yaptı. Muhtemelen bana bir kadına saygısı olmazdı.

Tabii ki sadece ben değilim. Eve sağ salim varıp varmadığınızı arkadaşlarınızın birbirinize bildirmesi bir rutindir. Her şeyin yolunda gitmesi, Berlin’de hiçbir şekilde norm değildir. Bir arkadaşın gece sinemadan eve giderken iki erkek tarafından takip edilmesi ve bir arkadaşın onunla buluşmak zorunda kalması daha tipiktir.

Üç yıllık korona tecridi: neler yaşadık?

Üç yıllık korona tecridi: neler yaşadık?
  • hisseler
Schöneberg’de sakin bir sokakta yaşayan başka bir arkadaş, hava karardıktan sonra eve tek başına gitmeye korkuyor. Mümkünse onlara eşlik ettim. Ama sonra yalnız dönmek zorunda kaldım. Kadın olduğunuzda Berlin farklıdır. Erkeklerin snack barlar, barlar ve gece geç saatlere kadar uzanan dükkanlarla dolu ana caddeyi gördüğü yerde, özellikle geceleri bir şekilde atlatmam gereken tehditkar erkek grupları görüyorum. Ve bu dikkat çekmeden.

Bizi yalnız bırakmayacak

Bir cumartesi sabahı erken saatlerde, bir arkadaşımla Freiburg’daki bir kulüpten ayrılıyorum. Aslında birbirimize veda etmek istiyoruz. Ama sonra yakınlaşıyoruz, öpüşmeden duramıyoruz. İlk defa bir kadını toplum içinde öpmüyorum. Her zaman korku ile ilişkilendirilir. Bu sefer sadece üç dakika sürüyor ve ilk adam bizimle konuşuyor. Kızıyorum çünkü biz yalnız kalmak istiyoruz desek de o bizi yalnız bırakmıyor. Sadece gürültü yaptığımızda gidiyor.

Sakinleşiriz, veda etmek isteriz, tekrar öpüşmeye başlarız – bu güzel. Bir sonraki gelene kadar, önemli ölçüde daha yaşlı. Onunla gitmek isteyip istemediğimizi soruyor, hemen köşede yaşıyor. Ayrıca, ondan yüksek sesle gitmesini istediğimizde bizi yalnız bırakıyor. Kısa bir süre sonra yanımızda bir araba duruyor. İki yolcu sırıtarak binmek isteyip istemediğimizi soruyor. Öfkeden kuduruyorum. ne güzel olurdu, eğer bir kadınla çıktığımda onu toplum içinde öpmenin uygun olup olmadığını düşünmek zorunda kalmasaydım. Ya da öpücüğü bir davet olarak gören ve bizimle paylaşmak isteyen erkeklerden korktuğumuz için eve gelene kadar beklemeyi mi tercih ederiz?

Dirk Oschmann:

Dirk Oschmann: “Batılı gazeteciler Björn Höcke’nin Thüringenli bir faşist olduğunu düşünüyor”
  • hisseler
Artık bunların hiçbirini düşünmek istemiyorum. Bakışlara, gülümsemelere, tekmelere hakaret edilmeden ve tehdit edilmeden nasıl karşılık vereceğimi düşünmek istemiyorum. Takip edilmeden veya tecavüze uğramadan eve gitmenin en güvenli yolu. Kimi dışarıda öpebilirim – kim istemez. Hayırımın ciddiye alınmasını ve kabul edilmesini istiyorum. Bu kabusun bitmesini istiyorum.