Bütün asliye hukuk yargıçları uyarıldı

Saliha

Yeni Üye
ANKARA Milliyet – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin küme toplantısında gündemi kıymetlendirdi.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümete yönelik tenkitlerini sürdüren CHP başkanı Kılıçdaroğlu, özetle şu bildirileri verdi:

KAVALA 1541 GÜNDÜR MAHPUSTA: Önümüzdeki seçimlerin yazgısını belirleyecek olan gençler. Onlar demokrasiyi bizden daha fazla istiyorlar. Adalet kadar kıymetli bir kavram yoktur dünyada. Bir kişinin haksız yere uzun mühlet mahpusta tutulması en büyük adaletsizliktir. Osman Kavala, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sonucuna karşın 1541 gündür mahpusta. Bu onun şahsi sorunu değildir, Türkiye’nin en temel adalet meselesidir. Çözmek de inşallah bize, Millet İttifakı’na nasip olacak.

YARGIÇLARA TALİMAT ARGÜMANI: İstanbul’daki adalet topluluğunun dikkatini çekmek isterim. Genç bir avukata yetki veriliyor. Bütün rantiyeciler, vurguncular ve rüşvetçiler, yolsuzluk yapanlar, 17-25 olayları, kendileriyle ilgili çıkan bütün olumsuz haberleri toplumsal medyadan çıkarmak istiyorlar mahkeme kararlarıyla. Bütün asliye hukuk yargıçları uyarıldı ‘bunun açtığı davaları kabul edeceksiniz’ diye talimat verildiğini biliyorum. Gerekirse, o avukatın ismini da açıklayacağım.

TAM BİR ALDATMACA: Merkez Bankası’nın (MB) faizini düşürdüler, bankalara verilecek para için. 5 puan düştü. Vatandaş sanıyor ki MB’nda, bütün bankalarda faiz düştü. Tam bir aldatmaca. Tahminen AK Parti’ye, MHP’ye sempati duyan vatandaşlarımız diyebilirler ki ‘bu biçimde bir şey yok, faiz düştü’. Onlardan ricam var, en yakın bankaya gitsinler, desinler ki ‘Kredi çekmek istiyorum, eylül ayındaki faiz neydi, şimdiki ne, faiz arttı mı, artmadı mı? MB Nisan ayında yapacağı olağan Genel Konseyini Şubat ayına almış. Hazine tamtakır. 60 milyar lirayı nasıl ödeyecekler? Erken Genel Konseyi yapıp 60 milyar lirayı hazineye verecekler.

SIKINTI TÜRKİYE: Düşündüm ki Erdoğan’ı konuşmanın bir manası yok. Sorunların kaynağı kendisi.Kendisini konuşarak yol alamayız. Zira sıkıntı Erdoğan değil, Türkiye. Amacım yarın yöneteceğimiz devletin çeşitliliği ile gurur duyacağımızı ve kapsayıcı olacağımızı halkımıza anlatmak. Gittiğim hiç bir yerde zarurî olmadıkça ne Erdoğan’ı ne de partisini konuşacağım. Bu ülke hiç bir vakit mükemmel olmadı. Fakat hiç bir vakit bu kadar adaletsiz de olmadı. Nasıl bir adalet sistemi getireceğiz bunu anlatmanın, ülkenin verimliliğini nasıl artıracağımıza yönelik adımlarımızı atma vakti.

‘Çiftçiye elektriği parasız vereceğiz’

ERDOĞAN’A KARŞILIK:
Şanlıurfa’da dedim ki ‘Büyükşehir Belediye Başkanlığını bize verin önümüzdeki seçimlerde, bütün çiftçilere elektriği ücretsiz vereceğiz’. Bir de kar hissesi alacaklar buradan. Bu tabi birilerini epeyce rahatsız etmiş. ‘Vay efendim’ diyor. Kendi belediyesi şu anda Şanlıurfa, Akçakale’de güneş gücünden elektrik üretilecek, çalışıyorlar ancak haberi yok. Tek şeyi Kılıçdaroğlu bunu söylemiş oldu ya ben de kesinlikle aksini söylemeliyim. Fakat Kılıçdaroğlu akılcı siyasetler üretiyor. O denli havadan atma değil. Güneş tarlaları olacak orada. Allah’ın verdiği güneşten elektrik elde edeceğiz, bunu çiftçiye ücretsiz vereceğiz. 3 yılda yapacağız bunu.