Çimento kesiminin yurt içi satışları 7 ayda %19 arttı, ihracatı geriledi

OzguN

Yeni Üye
2021 yılı Ocak- Temmuz devrinde çimento dalının üretimi geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran %17,5 oranında artarak 43 milyon 359 bin tona çıktı. Bölümün iç satışları ise %19 oranında artışla 32 milyon 985 bin tona ulaştı

Çimento kesiminin çatı birliği TÜRKÇİMENTO, üyelerine ilişkin 2021 yılının birinci 7 ayına ilişkin üretim ve satış sayılarını deklare etti. Kesimin %94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılı 7 aylık periyotta çimento üretimi geçen yıla oranla %17,5’lik artışla 43 milyon 359 bin tona çıkarken, iç satışlar %19’luk artışla 32 milyon 985 bin tonu buldu. Geçtiğimiz aylarda olduğu üzere tüm bölgelerde iç satışlarda artış görüldü. Yılın birinci 7 ayında üretilen çimentonun yaklaşık %21,8’i ihracata husus oldu.

TÜRKÇİMENTO’dan yapılan açıklamada, pandemi etkisinin ağır olarak hissedildiği 2020 yılı birinci yarısından daha sonra, 2021 yılı birinci yarısında üretim ve iç satışta baz etkisinin de sayesinde yüksek artış oranları yakalandığı belirtilerek. “Temmuz ayında, Bayram tatilinin de tesiriyle, hem üretim hem iç satışlarda aylık bazda düşüş yaşadık. 9 aylık ihracat bedelindeki artış sevindirici olmakla birlikte klinker ihracatında düşüş görülmektedir. Yılsonunda ihracat gelirimizin yaklaşık 1,2 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Küresel güç fiyatlarındaki oynaklık ve arz sorunu, tedarik zincirinde yaşanan aksilikler sekötrün önümzdeki devir gündemindeki en kıymetli husus olarak ön plana çıkmakta olup, üretim dinamiklerimizi olumsuz tarafta etkileyebilecektir.” denildi.

OCAK-EYLÜL İHRACATI

İhracatçı Birliklerinin süreksiz bilgilerine bakılırsa, 2021 yılı Ocak-Eylül devrinde çimento kesiminin toplam ihracatı paha bazında %12,6 oranında artarak 951 milyon dolara çıktı. Toplam ihracat ölçüsü ise %2,5 oranında gerileyerek 23,5 milyon tona indi. Kelam konusu ihracatın 14 milyon tonu çimento, 9,5 milyon tonu klinkerden oluştu.

Milyon ton

2020 (Ocak-Eylül)

2021 (Ocak-Eylül)

20/21 %

Çimento

12,6

14,0

10,8

Klinker

11,5

9,5

-17,1

Toplam

24,1

23,5

-2,5

Milyon $

2020 (Ocak-Eylül)

2021 (Ocak-Eylül)

20/21 %

Çimento

518

637

22,9

Klinker

326

314

-3,7

Toplam

844

951

12,6

TÜRKÇİMENTO Hakkında

TÜRKÇİMENTO, 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 50’si entegre, 15’i öğütme tesisi olmak üzere, toplam 65 tesisi temsil etmektedir. TÜRKÇİMENTO, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en kıymetli malzemeyi üreten çimento dalının Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş bir temsilcisidir. Türkiye çimento dalının milletlerarası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÜRKÇİMENTO, bununla birlikte araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, memleketler arası iş birliği, sertifikasyon, sektörel data derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve öbür ilgili kuruluşlarla iş birliği üzere biroldukça sorumluluğu da muvaffakiyetle üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği’nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÜRKÇİMENTO, Türkiye çimento dalının memleketler arası bağlarını de yürütmektedir.

Hibya Haber Ajansı