Corona: Pandemi travmasını parmak uçlarında atlatmak

Aslıhan2312

Co-Admin
Pandemi başladığında yüksek performanslı günlük hayatımdan kurtarıldığımı hissettim. Bunu coşku ve kaygı arasında rahatsız edici bir dönem izledi. Doğal afet büyük kentte her şeyin daha yavaş ilerlediği kırsal kesime göre daha farklı yaşandı. Ayrıca virüsler. Ancak Berlin'in merkezinde, telafi edici eğlenceler olmadan gürültülü günlük hayata katlanmak zordur. Şehirlilerin istediğini virüsler de seviyor ve dijital eğlencenin üzerimde hiçbir etkisi olmadığı için yaşama sevincim zamanla azaldı.

Karantina sırasında düzenlenen bir yazı atölyesinin ardından otel lobisinde bir yazar bana, “Aşı olsaydım, sana bir şeyler içmek için dışarı çıkıp çıkamayacağımızı sorardım” dedi. Onunla bir şeyler içmek için dışarı çıkabilmek için hemen aşı olacağımı iddia ettim. Bu, Späti'ye bir yürüyüşle, soğuk sokakta bir şişe içkiyle ve hüzünlü ama çok içten bir sohbetle sonuçlandı, çünkü her dış kısıtlama içsel bir açılım yaratır.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

2023 yılında, konfor alanımda ne kadar sıkışıp kaldığımı fark etmeden, şaşırtıcı derecede zarar görmeden her şeyi atlattığımı sanıyordum. Sanki kulübemin önündeki fırtına yavaş yavaş dinmiş gibi, tutuşumu gevşettim ama sonra kulübe çöktü.

Neden aşı olmak istemediğimi açıklayacak durumda olmadığımda binlerce neden vardı ama hiçbiri yoktu. Bununla ilgili bir metin yazmaya çalıştım ve neden sürekli başarısız olduğumu anlamadım. Yaşadığım ve genellikle deneyimlerde yaptığım gibi şimdi işlemek istediğim bir deneyim vardı. Yaşadıklarımı hatırlamaya, her şeyi bilinçli olarak algılamaya, düşünmeye, fotoğraflamaya, tavır bulmaya, karşıt pozisyonu anlamaya ve bunu bir ürüne, okunacak kadar ilgi çekici bir metne dönüştürmeye çalışıyorum.

Aletler oradaydı, zanaat öğrenildi, deneyim tamamlandı, işleme ihtiyacı büyüktü. Hatta direniş tarzımın, kendimi baskı altında hissettiğim anda devreye giren yerleşik bir Doğu Almanya mekanizması olabileceğini bile kabul etmeye hazırdım. Lanet metnin neden işe yaramadığını anlayamadım. Her metin bir araştırma ödevidir ve bununla artık neden kimsenin pandemi hakkında konuşmak istemediğini öğrenmek istedim. Konunun tükendiğini sanıyoruz ama aslında sadece bizi tüketti ve sanki onu işlerken boğulacakmışız gibi korona travmasının etrafında parmak uçlarımızda dolaşıyoruz. Ancak bu araştırma metninin öncelikle neden bu konu hakkında kendim konuşamadığım hakkında olması gerektiğinin farkında değildim.

On iki yıl sonra kocam beni terk etti

Metni bırakmak zorunda kaldım ve sonra yine anlayamadığım bir şey oldu. On iki yıl sonra kocam beni terk etti. Binlerce neden vardı ama hiçbiri yoktu. Ancak üç ay sonrasına kadar bağlantıyı anlayamıyordum.

Onu üvey babasıyla tanıştırdığımda yedi yaşında olan 19 yaşındaki kızım, “Babamdan önce gerçekten bekar mıydın, yoksa babam için birini mi bıraktın?” diye sordu. “Neden beş dakika arkadaşsız olamıyorsun?” – “Çünkü o zaman düşüncelerim ve duygularım kilitleniyor” dedim.

Hafta sonu yeni kocamla Fehmarn'a gittim ve arabada aşı konusu açıldı. Olmayan binlerce nedeni sayıp dökerek kendimi yeniden haklı çıkarmaya başladım.

Sahilden bakıldığında okyanus ufku keskin bir çizgiydi, ancak yüksek katlı otelin tepesinde gökyüzü ve deniz bulanıklaştı. Balkonda durdum ve sonunda genel bir bakış elde ettim. Bu sefer bir sebep ayakta kaldı. Bu sadece görmek istemememin nahoş nedeni değil, aynı zamanda pandemiye atfetmek istediğim zarara bizzat sebep olduğum nedendi. Çünkü kızım da aşı olmadı.

Ona aşı yaptıracağıma söz vermeme ve bunu yapacak olmama rağmen, bunu istemediğimi hissetti. Ne aşıyı reddederek evliliğimi kurtarmaya çalıştığımı anladım, ne de kızımın evliliğimi kurtarmam için benim tarafımı tuttuğunu anladım. Ancak evlilik artık kurtarılamaz hale geldikten sonra ölümcül yanlış anlaşılmanın farkına vardım.

Salgın kalan sevgiyi de yedi

Etrafımızdaki insanlar bunun kırılgan ve eşitsiz bir evlilik olduğunu biliyordu. Tartışmalarımız başından beri bir güç mücadelesiydi. Her ne kadar ben aksi yönde bir karar vermiş olsaydım, aşıyı mahkumiyeti nedeniyle reddeden eşimin itirazı olmayacak olsa da, tartışmalarda birbirimizi parçalayacağımız yönündeki korkum tümüyle yersiz değildi. Hatta bunun uyum eksikliğini yaratmak için iyi bir fırsat olduğunu düşündüm. Ancak uyum eksikliği hala eksikti. Pandemi kalan sevgiyi de tüketti ve yıllardır işe yaramayan şeyleri açığa çıkardı.

Ancak kızımın ne kadar stres altında olduğunu açıkça gördüm ve bazen yeniden birleşme sonrası dönemle paralellikler fark ettim. Ben 15 yaşındayken Berlin Duvarı yıkılınca dünya benim için açılırken, kızım 15 yaşındayken Corona nedeniyle kapandı. Ergenlik çağında meyve suyu rafının önünde nasıl ağlamaya başladığıma dair açıkça etkileyici açıklamamı hatırlıyor çünkü ebedi meyve eksikliğim bu fiziksel tepkiyle içimde patladı. Kendisi de böyle bir an yaşadı” dedi. Toplumsal kültürün bastırılmış eksikliğini fiziksel olarak hissetmesine neden olan, sinemanın önünden geçerken patlamış mısır kokusuydu.

15-18 yaş arasının hayatta ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurursanız, bu sürenin gençler için ne kadar uzun sürdüğünü tahmin edebilirsiniz. Aşı, iptal edilen okul gezileri, stajlar, balolar, kulüp geceleri, on sekizinci doğum günü partileri ve iptal edilen MSA sınavı konusunda ona yardımcı olmazdı ama zamanını biraz daha kolaylaştırabilirdi. Tutumumun yanlışlıkla kızıma yardım ettiği şüphesi en başından beri beni kemiriyordu. Ancak bir noktada artık çok geçti. Azim ve özlediğimiz bütünlüğü sağlayacak iyi bir son umudu çok güçlüydü.

Neden birlikte zor bir dönemden geçmenin birlikte büyümeyle sonuçlanacağını düşündüğümü bilmiyorum. Durum tam tersiydi. Eski kocam için zor günleri geride bırakmak aynı zamanda ona bunu sürekli hatırlatan kadından uzaklaşmak anlamına da geliyordu. Ben bir işleyiciyim, bir toplayıcıyım, bir yazarım. Benim eski kocam öyle değil. Ben geçmişi ortaya çıkarırken o geleceğe gitmek istiyor. Fikrim o kadar ters gitti ki, eğer işleri kendimiz için bu kadar zorlaştırmasaydık hâlâ birlikte olur muyduk diye merak ediyorum. Örneğin aşı ile.

Dışlanmaya neden olan sadece aşı kararı değil

Artık kırılması gereken şey kırıldı ve yardımcı olan tek şey görecelileştirmedir. Pek çok insan aynı şekilde hissetti. Ve dışlanmaya yol açan sadece aşı kararı değildi. Corona yüzünden işimi kaybetmeyi ya da ölen akrabalarımı artık göremeyeceğimi hayal etmek istemiyorum. Karantina haftalarını tek ebeveyn olarak okul çocukları ve kapalı oyun alanlarıyla geçirmek de muhtemelen iyi bir anı değil.

Dışlamaların arkadaşlar arasında çok küçük de olsa uygulanmak zorunda kalınması, arkadaşlıkların ve ailelerin parçalanmasına, başkalarının bir araya gelmesine neden oldu. Genç bir kadınken Pomeranya'dan sürgün edilen büyükannem, savaşın bitiminden sonraki dördüncü doğum gününde tüm köyün doğum günü pastasının malzemelerini bir araya toplamasına yardım eden bir kızın hikayesini anlattı.

87 yaşındaki gözlerinde yaşlarla “O zamanlar insanlar hâlâ birbirine bağlıydı” dedi. Ancak mülteci gemisinde işlerin nasıl olduğunu, insanların birbirine yardım edip etmediğini, insanların konuşup konuşmadığını sorduğumda şöyle dedi: “Hayır, herkes kendi başınaydı. İnsanlar diğer insanların acılarını bilmek istemiyordu.” Görünen o ki, her iki uç nokta da her zaman acil durumlarda ortaya çıkıyor. Savaş sonrası zamanların aksine, doğal afetlerden sonra birbirimizi anlamak ve tuhaf veya kafa karıştırıcı davranışları affetmek çok daha kolay olmalı.

Neredeyse tüm tanıdıklarımın, çatıştığımızda birbirimizle nasıl başa çıktığımıza dair kaçınılmaz olarak bilgileri var. Aşılanmamış kişilerin durumu kötüleştikçe, bölünmeler ailelere, evliliklere, arkadaşlıklara ve iş ilişkilerine de yayıldı. Olumsuz deneyimler o kadar ağırdı ki bazı günler tamamen sustum.

Bugün kendime yine bu hikayeden ders alıp almadığımızı, tarihten hiçbir şey öğrenmediğimizi soruyorum. Herkesin bir şeyler yapması gerekiyorsa muhtemelen her zaman böyle olacaktır: Herkes hiçbir zaman bir şey yapamayacaktır. Üçüncüsü evet diyor, üçüncüsü hayır diyor ve üçüncüsü diğerlerinin ne yaptığına bakıyor. Bu, her toplumun kaçınılmaz acil davranışıdır ve bir eğitim, karakter veya sosyal statü sorunu değildir.

Bana yardım etmek isteyen kızımın zarar gördüğünü anlamak artık zor, özellikle de pandemi durumunda herkese verilen temel emir şuydu: Başkalarına zarar vermeyin.

Bazen her şey bana hâlâ kötü bir hayalet gibi geliyor artık. Salgın gerçekte olduğundan çok daha uzun zaman önceymiş gibi geliyor. Ama tam da bu yüzden daha fazla uzaklaşmıyor ve onu sonsuza kadar sunmak üzere test çubukları ve koruyucu giysilerle dolu tepsisiyle peşimden koşuyor. Zamanda, ne anılara ne de bilgiye güvenilebilecek bulanık bir delik. Artık kimse geleceğe dair korkunç kehanetleri düşünmek istemiyor. Korkarım pek çok kişi ışınlanmış nükleer atıklar gibi konuyu tamamen gömmek isteyecektir.

Aşılanmamış kızım da tıpkı aşılı oğlum gibi bu konuda hiçbir zaman anlaşmazlık yaşamadığımız yeniden güçlü bir kişiliğe sahip oldu. Ve sonuçta geriye en değerli şey kalıyor: Hem hastalık sürecinde hem de sosyal çevremizde çok şanslıydık.

Yazarımız Franziska Hauser tasarlanmış yazar Maren Wurster ile birlikte v8 – 10 Mart tarihleri arasında Rosa-Luxemburg-Platz'taki Volksbühne'de edebiyat kabinesi OST*|WEST*|FRAU*. Odak noktası şu soru: Bizim “kadınlığımızın” Doğu ve Batı ile ne alakası var?