Cumhurbaşkanı Erdoğan: AK Parti iktidarı budur, verdiğimiz kelamı tuttuk

Saliha

Yeni Üye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın emin adımlarla yolunda ilerlediğini belirterek, “2023 bilesiniz ki, Türkiye’de bir dönüm noktasıdır. Bu dönüm noktasında daima birlikte ana kademe, bayan kolları, gençlik kolları bir arada çalışmaya var mıyız? Yani siz varız dedikten daha sonra problem bitmiştir. Allah’ın müsaadesiyle emin adımlarla biz bu yola devam ederiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’da Dereli-Doğankent Afet Konutları, İşyerleri ve Altyapı Yatırımları açılış merasimine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez eşlik etti.

Dereli ilçesindeki merasimde vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir felaketin akabinde verilen kelamları tutmanın bahtiyarlığı içerisinde olduklarını belirterek, “Bir yıl içerisinde inşallah alt yapısıyla, üst yapısıyla bütün bu binaları yapacağız dedik ve bitirdik. Bugün inşallah bu teslim merasiminde sizlerle bir ortadayız. Ve bu teslim merasimi ile birlikte burada yerini alacak tüm Dereli’nin sakinlerine huzurlu, memnun bir gelecek Allah’tan diliyorum. Rabbim bizleri emsal felaketlerden koruma eylesin. Bütün önlemleri alarak alt yapısıyla üst yapısıyla burada hoş çalışma yapıldı. Bu noktada gerek Etraf Şehircilik Bakanıma, gerek İçişleri Bakanımıza ve o devirde birlikte çalışmaları yürüten Ulaştırma Bakanıma tüm kurumlarımıza yüklenici firmalara şahsım, milletim ismine teşekkür ediyorum” dedi.

‘AK PARTİ İKTİDARI BUDUR’’

Sel afetinin yaşandığı günü unutmadıklarını söyleyen Erdoğan, “Unutmamız mümkün değil. Anında buradaydık. 15 kardeşimiz merhum oldu. Allah’tan rahmet diliyoruz, yerleri cennet olsun inşallah. Tüm yakınlarına sabırlar diliyorum. O bir öbür felaketti. Ancak birebir periyotta biliyorsunuz akabinde Rize, Artvin, Kastamonu, Bartın bütün bu bölgelerde Bozkurt’ta epeyce değişik felâketleri arka arda yaşadık. Muğla’da yaşadık, Antalya’da yaşadık. Yani bu yıl bizim için adeta bir felaket yılı oldu. Yılmadık, usanmadık. Bütün bu felaketlerin olduğu yerde bakanlıklarımız, kurumlarımız ile birlikte gece gündüz demeden çalıştık. Ve her yerde de bu yıkılan binalarımızdan alt yapılara kadar bunları bir daha ayağa kaldırdık. Hala devam ediyoruz. İşte bugün burada bu memnunluğu yaşadık. Elhamdülillah Dereli’nin artık bu hoşluklarını görür görmez hakikaten ben de keyifli oluyorum. Bir Cumhurbaşkanı olarak halkımıza verdiğimiz kelamı tutmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Tıpkı biçimde bir daha malum öbür ilçemizde de yıkılan yerler Doğankent, orayı da bir daha motamot verdiğimiz kelamı tuttuk. Köylerde köy kenti olarak şu anda 15-20 kadarını bitirdik lakin öbürleri de devam ediyor. Onları da inşallah hızla bitireceğiz. Natürel şu anda dükkanlar teslim edilecek, konutlar teslim edilecek. Biz kardeşlerim inşa ve ihya için varız. Laf ola beri gele yok. İcraat, icraat, icraat. Ak Parti iktidarı budur” diye konuştu.

‘CUMHUR İTTİFAKI YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR’

Muhalefete yönelik tenkitlerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyleki sürdürdü: “Bakıyorsunuz o denli bir ana muhalefet var ki. Palavradan geçilmiyor. İşte geçen akşam Ulaştırma Bakanım çok hoş bir biçimde ağzının hissesini verdi. Adam kendisine bakılırsa o denli bir taktik yapıyor ki. Saat 22.00’de ben televizyona çıkacağım. O da 22.00’de kendisine ilişkin bir Youtube’u var. Oradan millete sesleniyor. Güya Cumhurbaşkanını susturacak. Allah razı olsun vatandaşım bak ne diyor? Diyor ki düzeyine inme. Onun düzeyi yok ki düzeyine inelim. Benim için düzey millettir millet. Milletin de düzeyine inilmez, milletin düzeyine çıkılır. Zira biz cumhurdan icazet aldık. Ve cumhurla da yolumuza devam ediyoruz. AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Büyük Birlik Partisi olarak Cumhur İttifakı yolunda hamdolsun emin adımlarla ilerliyor. Lakin benim sizlerden isteğim şu. 2023 bilesiniz ki, Türkiye de bir dönüm noktasıdır. Bu dönüm noktasında daima birlikte ana kademe, Bayan Kolları, Gençlik Kolları bir arada çalışmaya var mıyız? Yani siz varız dedikten daha sonra sorun bitmiştir. Allah’ın müsaadesiyle emin adımlarla biz bu yola devam ederiz. Zira ülkemizde yapacağımız daha epeyce iş var. Nasıl ki Samsun’dan Sarp’a kadar bu kıyısı inşa ettik mi, ettik. Giresun’umuzda üniversitesinden tutunuz bütün buradaki kurumlarımızı inşa ve ihya ettik mi, ettik. Ve bugüne kadar fındıkta kimsenin erişemediği noktalara biz verdiğimiz fiyatlarla eriştik mi, eriştik. Ve biz halkımızdan aldığımız icazetle ne ise buna nazaran adımlarımızı attık.”

‘SİZ NE VAKİT YANLIŞSIZ KONUŞACAKSINIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Size bir daha burada verdiğim bir kelam vardı. Doğal gaz sorunu. Doğal gazda geldi mi, doğal gazı aldık mı, aldık. Lakin şu anda ana muhalefet ne yapıyor. Doğal gazın bir haftalık ömrü var diyor. Ya siz ne vakit gerçek konuşacaksınız ya. Elhamdülillah bizim bu biçimde bir düşüncemiz yok. Doğal gazımız var, Tuz Gölü’nün altında doğal gaz stoklarımız var. Biz bütün önlemleri alıyoruz. Biz AK Parti’yiz. Dereli’nin ak bayanları Allah’ın müsaadesi ile Dereli’yi ak kılacak. Sağ olun, var olun” tabirlerini kullandı.

DUYGULANDIRAN SÜRPRİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’un Dereli ilçesinde düzenlenen Dereli-Doğankent Afet Konutları, İşyerleri ve Altyapı Yatırımları Açılış Töreni’nde 21 yıl evvel Dereli’ye yaptığı ziyarette çekilen fotoğrafların kendisine gösterilmesi ile duygulandı.

Giresun’da 22 Ağustos 2020’de yaşanan sel afetinde Dereli ilçesinde yaşayan Muhammet Sarıyıldız’a (53) iş yerinin selde yıkılması niçiniyle merasimde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca iş yerinin anahtarı kendisine teslim edildi. Bu sırada Sarıyıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 21 yıl evvel cezaevinden çıktıktan daha sonra Giresun’a yaptığı ziyarette Dereli ilçesine de uğradığını belirterek o gün çekilen fotoğrafları kendisine göstererek sürpriz yaptı. Bunun üzerine Erdoğan, “Ben cezaevinden çıktıktan daha sonra Dereli’ye uğramışım. Burada konuşma yapmışız. O günlerde çekilen fotoğraflar hala duruyormuş. 21 yıl evvel, nereden nereye” diyerek memnunluğunu lisana getirirken, Muhammet Sarıyıldız da ilçe halkı ismine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Sarıyıldız “İlçe halkı ismine size hürmetlerimizi sevgilerimizi sunuyoruz. Sizi yürekten seviyoruz. Vatanımızı milletimiz yaptığınız her şey için sizi yürekten kutluyoruz” diyerek fikirlerini lisana getirdi.

Merasim daha sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan eczacı kalfası Muhammet Sarıyıldız, “Anılarımızı tazeledik. Geleceğini duyar duymaz bize nasip oldu. bu biçimde bir anımız vardı. Bizi seçerken bu biçimde olduğunu bilmiyorlardı ancak biz oraya çıkınca bu anıları paylaşmak istedik kendisiyle. Otobüsün üstünde kendisine gösterince kendisi de şad oldu, epeyce keyifli oldu. 21 yıl evvel ben mahpustan çıkınca buraya gelmiştim diye anı tazeledi, duygulandı” sözlerini kullandı.

DERELİ-DOĞANKENT AFET KONUTLARI VE İŞ YERLERİ

Giresun’da 22 Ağustos 2020’de tesirli olan sağanak niçiniyle sel ve heyelanlar meydana geldi. Bilhassa Dereli ve Doğankent ilçelerinde; dereler taştı, cadde ve sokaklar ırmağa döndü, park halindeki araçlar sele kapılarak sürüklendi. 5’i asker, 11 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin kaybolduğu selde, 19 bina da yıkıldı, 361 yapı hasar gördü, alt ve üstyapı ile elektrik, su ve telefon çizgileri da hasar gördü. Afetzedeler için ilçede yıkılan ve riskli yapıların yerine TOKİ tarafınca 213 konut ve 82 iş yeri inşa edildi. Projede; kent siluetiyle uyumlu, çağdaş mimarinin yöresel mimariyle buluştuğu yeni konut ve iş yerlerinin yanı sıra, kamu binaları, park ve gezinti alanları da yer alıyor.