“Doğu Alman olduğum gerçeğini hiçbir zaman gizlemedim”

Aslıhan2312

Co-Admin
Leipzig’den bir edebiyat profesörü olan Dirk Oschmann’ın “Doğu: Bir Batı Alman Buluşu” kitabı, yayınlandıktan hemen sonra en çok satanlar listesine girdi. Ve Doğu Alman kimliği hakkında yeni bir tartışma başlatıyor. hatta var mı? Onu özel yapan nedir? İnsanlar Doğu’dan geldiklerini gizler mi? Bununla gurur duyuyor musun? Berliner Zeitung, Doğu Almanya biyografileri olan kişilerin söz sahibi olmasına izin veriyor. Siz de deneyimlerinizi aktarmak ister misiniz? briefe@Haberler adresine gönderilecek mektupları sabırsızlıkla bekliyoruz. Tartışmaya bu katkı Rainer Eckert’ten geliyor. O bir tarihçi ve uzun süre Leipzig’deki Çağdaş Tarih Forumu’nun direktörlüğünü yaptı.

Hayır, Doğu Almanya’yı hiçbir zaman sevmedim ve orası benim evim de değildi. Öte yandan, çocukken Potsdam’dan ve daha sonra Doğu Berlin’deki Prenzlauer Berg ve Friedrichshain’den bisikletle keşfedebildiğim bölge buydu. Bununla birlikte, 1968’de Prag Baharı bastırıldıktan sonra bile, demokratik sosyalizmi, reforme edilmiş bir DAC’yi ve SED diktatörlüğünün sonunu hayal edenlerden biriydim. Bunun için Devlet Güvenliği beni ve arkadaşlarımı “Operatif Süreç Demagogunda” devlet karşıtı ajitasyon ve grup oluşumu için takip etti, Humboldt Üniversitesi’nden atıldım ve üç yıllığına “denetimli olarak” üretime gönderildim. Ayrıca “Berlin yasağı” ve üniversite binalarına giriş yasağı vardı.

Batı beni biraz etkiledi

Yine de uzaktan öğrenci olarak çalışmalarımı tamamlamayı, bir niş içinde bilimsel çalışmayla hayatta kalmayı ve hatta yarı zamanlı doktora yapmayı başardım. Barışçıl Devrim çok büyük bir nimet ve kurtuluştu. Artık her şey mümkün görünüyordu ve buna haftalar ve aylarca sistem açısından kritik gösteriler yaşamış Doğu Almanlar tarafından Berlin Duvarı’nın yıkılması da dahildi. 28 yıl sonra ilk kez, büyükbabamın yaşadığı Batı Berlin’i gördüm. Batı beni başka türlü gerçekten etkilemedi. Hoş geldin paramı kitaplara harcadım.

9 Kasım 1989’dan sonraki günlere dönüp baktığımda, benim için belirleyici olan başka bir şey daha var: Milyonlarca yurttaşımın nihayet Batı’ya varmış olmanın sınırsız coşkusu, hatta coşkusu. Reform için tüm umutlar tükenmişti ve geriye yalnızca yeniden birleşmenin yolu açık kalmıştı. İnsanların ezici bir çoğunluğu, bunun Doğu Almanya ile Federal Cumhuriyet arasında ne pahasına olursa olsun bir bağlantı olmasını istiyordu. Bunların arasında, devrim sırasında “perde arkasında durmuş” çok sayıda insan olduğu kesindir. Şimdi mesele, mümkün olan en kısa sürede Batı Almanlarla aynı seviyede “çiçek açan manzaralarda” yaşamak ve mümkünse bir daha Doğu Almanya’dan bir ürün almamaktı.

Yanal düşünürler ve Putin’i anlayanlar

Bunu hayal kırıklığı hızla takip etti. Öngörülebilir gelecekte Batı’daki yaşam standardına ulaşılamadı, yeni seçkinler neredeyse tamamen Batı’dan geldi ve eski yaşam tarzı çöktü. Milyonlarca kişi işini ve sosyal konumunu kaybetti ve buna artan hayal kırıklığı ve öfkeyle karşılık verdi. Bu, bugüne kadar devam ediyor ve Doğu Almanya’daki pek çok kişinin ikinci sınıf muamele gördüğünü düşünmesiyle bağlantılı. Bu, radikal solcu ve sağcı ideologların ve ayartıcıların, komplo teorisyenlerinin, yan düşünürlerin ve korona inkarcılarının üreme alanıydı ve öyledir. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı acımasız imha savaşından bu yana, “Putin’i anlayanlar” da oldu. Bütün bunlar genellikle Doğu Alman olmanın utancıyla ve bu gerçeği kariyer basamaklarında gizleme girişimiyle ilişkilendirilir.

Ama başka bir yol daha vardı. Benim için devrim ve duvarın yıkılışı, açıklığa ve yeni bir dünyaya çıkmanın koşullarıydı. Ancak bu yolu takip etmek için onun için mücadele etmek ve aktif olarak dahil olmak gerekiyordu. Arkadaşlarım ve ben için her şey Kasım 1989’da Batı Berlin Edebiyat Evi’ndeki bir okuma etkinliğine gelip Doğu Berlinli olduğumuzu ve şimdi söz sahibi olmak istediğimizi duyurduğumuzda başladı. Bir patlama gibiydi: orta derecede ilginç bir olay canlı bir tartışmaya dönüştü. Ve böylece önümüzdeki birkaç ay ve yıl boyunca devam etti.

Doğu Alman olduğum gerçeğini hiçbir zaman gizlemedim ve bunun sonucunda hiçbir dezavantajım olmadı. Aksine, bir tarihçi ve siyaset bilimci için iki sosyal sistemde yaşamış olmanın bir avantaj olduğu ortaya çıktı – ancak bundan doğru sonuçlar çıkarmak gerekiyordu. Kendine acıma ve kaybedilen şey hakkında ağıt yakmak yardımcı olmadı; bunun yerine mesele, batının bilimsel söylemini anlamak, onu şekillendirmeye yardım etmek ve kendi fikirlerinizi getirmekle ilgiliydi. Diğer insanlara açık bir şekilde yaklaşmak ve çatışmaların üstesinden gelmek benim için önemliydi. Ve kendinizi tamamen bir göreve veya işe vermeye istekli olmalısınız. Memleketimin Potsdam olduğu gerçeğini saklamak hiç aklıma gelmemişti ve Federal Cumhuriyet’in batısında profesyonel bir faaliyet alanı aramak benim için hiçbir zaman söz konusu olmadı.

Merhaba mı Merhaba mı?

Sonuç olarak, Batılı bilim adamları, ABD’ye ilk seyahatlerinde ve uluslararası kongrelere katıldıklarında, tavrı SED rejiminin önceki seyahat kadrolarından temelden farklı olan yeni bir bilim adamı türünün artık doğudan ortaya çıkması karşısında tamamen şaşırdılar. . Tabii ki, sadece birkaç Doğu Alman’ın bunu başardığının ve Doğu Almanya’daki siyasi zulmüme atıfta bulunabilmemin bana yardımcı olduğunun farkındaydım. Sadece birkaçı benimki gibi bir yolda yürüyebilirdi. Bununla birlikte, Doğu Alman kökenleri hakkında aktif ve açık bir tartışmanın, bunun yerine kökenlerini olabildiğince gizli tutmaya veya kendilerini gerçek Batı Almanlar olarak sunmaya çalışan birçok kişiye yardımcı olacağına inanıyorum. Ve bu yüzden, Doğu Almanların aniden “Guten Morgen” demeyi bırakıp neşeli bir “Grüß Gott” kullanmasını garip buldum. Bu yüzden geleneksel bir ceket giydiklerinde bile Bavyeralı olmadılar.

Batı bilim toplumuna ve ayrıca politik alanlara girerken, doğal olarak hoş olmayan deneyimler de yaşadım. Bu, birçok Alman üniversitesindeki profesörce davranışı ve son sınıf seminerlerindeki eşzamanlı güç mücadelelerinin yanı sıra kayırmacılık da içeriyordu. Yeniden birleşmeden yıllar sonra, iyi niyetli eski Batı Alman meslektaşlarımın her şeye rağmen “başardığımı” ve Doğu Almanya meselelerini savunmayı bırakabileceğimi ya da bırakmam gerektiğini söylemelerini de çok garip buldum. Burada temel kavramlarla uğraştığımı anlamadılar ve onların bilimsel sosyalleşmeleriyle muhtemelen bunu hiç yapamadılar.

Dirk Oschmann: “Batılı gazeteciler Björn Höcke’nin Thüringenli bir faşist olduğunu düşünüyor”
  • hisseler
Davranışım temelde Dirk Oschmann’ınkinden farklıydı ve yine de başarılıydı. Thüringen’den geldiğini 30 yıl önce bilseydi nasıl olurdu sorusu elbette cevapsız kalmalıdır. Nihayetinde, elbette, mesele bireysel yaşam yollarıyla ilgili değil, Doğu Almanların Alman seçkinleri arasında dramatik bir şekilde yetersiz temsil edilmesiyle ilgili. Ancak bu yeni bir sorun değil; Wolfgang Thierse’den Thomas Krüger, Steffen Mau, Raj Kollmorgen ve hepsinden önemlisi Ilko-Sascha Kowalczuk’a kadar Doğu Almanlar yıllardır bu sorunu ele alıyor. Jana Hensel gibi pek çok kişinin adı verilebilir ve hepsi iyi karşılandı. Ancak Oschmann’da farklı olan bir şey var: “Doğu: Bir Batı Alman Buluşu” adlı kitabı birkaç hafta içinde en çok satanlar listelerini kasıp kavurdu ve neredeyse hiç önemli bir Alman gazetesi veya dergisi onun kitabı hakkında haber yapmadı – çoğu zaman sayfalarca. bir zaman.

Oschmann’ın polemiği bir fenomendir

Bu gerçekten yeni bir fenomen ve bunun nedenleri benim için hala karanlıkta. Kitabın kalitesi mi, basım zamanlaması mı, yoksa akıllı pazarlama mı? Doğu Alman seçkinlerinin yaratılmasında ilerlemek için burada daha fazla netliğe ihtiyaç duyulacak.

Her halükarda, Oschmann’ın konusunun kitabıyla kamuoyunun bu kadar ilgisini çekmesi iyi bir şey. Ve temelde doğru, ülkemizin seçkinlerinin kökenlerinin eşit bir şekilde dağıtılmasına ihtiyacı var, Doğu Almanlar ikinci sınıf değiller, ancak diktatörlük ve dönüşümdeki deneyimleri demokrasimizin ve toplumumuzun istikrarı için vazgeçilmez. Oschmann’ın broşürü bunda önemli bir rol oynayacak, ancak ondan önce konu hakkında konuşanların görüşleri ile birlikte tartışılması gerekiyor. Buna ek olarak, bir kariyer için örneğin bir süre yurtdışında çalışmış olmak veya yıllar, hatta on yıllar boyunca bir ağ oluşturmak gerçekten gerekli mi, açıklığa kavuşturulması gereken çok sayıda bireysel soru var. Nihayetinde, elit pozisyonlara ulaşmak söz konusu olduğunda, bir fırsat eşitliği sistemi kurmak gerekir. Kadınlar, göçmen kökenli insanlar ve farklı sosyal grupların üyeleri için de eşitlik.

Ancak ters etki yapan başka bir şey daha var: Oschmann’ın özellikle sözde sosyal medyada ve önemli gazetelerde eleştirildiğinden veya saldırıya uğradığından şikayet etmesi. Canlı bir demokratik tartışmada bu kesinlikle doğrudur ve tartışma için bir başlangıç noktası olarak kullanılmalıdır. Hala geçerli: Kötü bir başlık, hiç başlık olmamasından iyidir. Ancak eleştiri kişisel bir hakarete dönüştüğünde veya yayınları yasal olarak bastırmaya çalışıldığında bu durum sona erer. Ve anti-sosyal medya olarak gördüğüm şey hakkında bir kelime daha. Onlar hakkında hiçbir şey yazmak zorunda değilsin ve onları okumak zorunda da değilsin. Kendim hiç kullanmadım ve hiçbir yere kayıtlı değilim. Belki de her şeyi bu şekilde öğrenemiyorum. Ancak, henüz işime zarar vermedi. Dirk Oschmann da bunu deneyebilir. Uygun bir tartışmayı kolaylaştırmanın bir yolu olurdu.