Elektrikli Fisker Ocean, en doruktaki Extreme versiyonuyla 545 beygir güç sunacak

seher

Aktif Üye
Elektrikli Fisker Ocean, en doruktaki Extreme versiyonuyla 545 beygir güç sunacak Önümüzdeki yıl elektrikli SUV pazarındaki rekabete dahil olmaya hazırlanan Fisker Ocean‘ın teknik özellikleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu sefer de şahsen Henrik Fisker’dan arabanın en üst versiyonda ne kadar güç sunacağını öğrendik.

Kelam konusu bilgiyi Twitter hesabından duyuran Fisker, serinin en zirvesinde bulunacak Ocean Extreme versiyonunun toplamda 400 kW yani 545 beygir güç sunan iki elektrik motoruna sahip olacağını duyurdu. Bu kapsamda elektrikli SUV’un dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacağını söylemek de yanlış olmaz.

İlginizi Çekebilir Makyajlı 2021 Dacia Duster tanıtıldı! Otomatik şanzıman da listede Ayrıyeten Bkz. “2022 Porsche 911 GTS tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri”

Ocean Extreme’in öbür teknik özellikleri çabucak hemen paylaşılmadı. Öte yandan Fisker daha evvel giriş düzeyinde yer alacak versiyonla alakalı açıklamada bulunmuş ve 80 kWsa batarya paketiyle 480 kilometreye kadar sürüş menzili sunacağını, hızlı şarj özelliği yardımıyla yüzde 15’ten 80 doluma 30 dakikada ulaşabileceğini belirtmişti. Ayrıyeten giriş düzeyinin ABD’de 37.499 dolardan başlayacağını da açıklamıştı. Ülkede sunulan teşviklerle arabası bu fiyattan daha ucuza satın almak mümkün olacak.

Özellikleri bir kenara bırakacak olursak, Fisker’ın üretime adım adım yaklaştığını söyleyebiliriz. Şirket, Magna International ile bir müddetdir yürüttüğü seri üretim mutabakatı görüşmelerini bu haftanın başında tamamlamıştı. Mutabakat kapsamında Fisker Ocean’ın üretimine 17 Kasım 2022’den itibaren Avusturya’nın Graz kentindeki karbon nötr fabrikada başlanacak. İki şirket içindeki muahede planlanan üretim hacimleri ve maliyetleri, kalite ölçütleri, kritik planlama ve piyasaya sürme evrelerinin yanı sıra Ocean programını 2029’a kadar destekleyecek tüm tesis yatırımlarını kapsıyor.

Fisker Ocean, teknik özelliklerinin yanı sıra dizaynıyla da dikkat çekiyor. Güneş panellerinden oluşan cam tavanın menzile katkıda bulunacağı elektrikli SUV’un California Mode isimli bir özelliğe sahip olacağı belirtilmişti. Bu mod, şoförün araçtaki ön cam hariç tüm camları (cam tavan dahil) tek bir tuşla açıp kapatabilmesini sağlıyor.