‘Fakirlik iğrençtir’ diyen bayan öğretmene 3 ay 15 gün mahpus

Saliha

Yeni Üye
Manavgat’ın Side Mahallesi’nde 2019 Aralık ayında bir sitede güvenlik bakılırsavlisi olarak çalışan Halil Ayaz, sitede oturan ilkokul öğretmeni A.Ö.’nün siteden taşınanlardan kalan eşyaları gereksinim sahiplerine vermek üzere taşıdığı sırada yanına gelerek “Bunları burada niçin tutuyorsunuz, kaldırın. Yoksullarla uğraşmayın” diyerek Halil Ayaz’ı aşağıladığı, sonrasındasında da otoparkta küçük kızıyla oynarken Halil Ayaz’a yönelik ‘fakir’ diyerek hakaretlerde bulunduğu nedeni öne sürülerek ilkokul öğretmenliği yapan A.Ö. hakkında savcılığa ‘hakaret’ ve ‘mobbing’ uygulamaktan hata duyurusunda bulundu.

Manavgat 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi, sanık A.Ö.’yü 5 ay mahpusla cezalandırırken sanığın cezası 6 bin lira paraya çevrildi.

“KIZI İÇİN DAVA AÇTI”

Mahkemenin sonucunın akabinde Halil Ayaz, bu defa konuşma zorluğu çeken kızına karşı yapılan hakaretten dolayı A.Ö. hakkında dava açtı. Manavgat 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına davacı Halil Ayaz, sanık A.Ö. ile tarafların avukatları ve şahitler katıldı.

A.Ö., Halil Ayaz’ın çocuğunun engelli olduğunu bilmediğini, mahkeme basamağında öğrendiğini, Halil Ayaz’ın çalışmadan işe gelmeden para aldığını, birkaç site sakiniyle bu olayı ortaya çıkardığı için Halil Ayaz’ın kendisine hasımlık beslediğini, çocuğunun özel durumunu istismar ederek kendisinin cezalandırılmasını istediğini söylemiş oldu.

Mahkeme, A.Ö.’yü hakaret kabahatinden 3 ay mahpus cezası ile cezalandırırken, sanığın aksiyonu alenen gerçekleştirmesi niçiniyle cezasında 1/6 oranında artırım yaparak 3 ay 15 gün mahpus cezası ile cezalandırılmasına, mahpus cezasının paraya çevrilmemesine karar verdi.

“BU ŞAHSIN ÖĞRETMENLİK YAPMAMASI GEREKİR”

Mahkemenin akabinde açıklama yapan Halil Ayaz, adaletin yerini bulduğunu belirterek “Benim kendi adıma açtığım hakaret davası daha evvel sonuçlanmış ve verilen 6 ay mahpus cezası paraya çevrilmişti. Açtığımız 2. Dava bugün bitmiş oldu. A.Ö.’yü 3 ay 15 gün mahpus cezasına çarptıran mahkeme cezanın para cezasına çevrilmesine gerek olmadığına karar verdi. Ulusal Eğitim tarafınca mahkemeye gönderilen yazıda şahsın kademe ilerlemesinin durdurulmasına dair disiplin cezası vermiş. Ulusal Eğitimin mahkemenin verdiği mahpus cezasını da dikkate alarak yeni kararlar alacağına inanıyorum. bu biçimde bir kişinin öğretmen olarak çocuklarımıza verebileceği bir şey olmadığı üzere ziyan vereceğine de inanıyorum” diye konuştu.