Haber – Basın – Almanya'yı krize karşı daha dayanıklı hale getiriyoruz: Sivil Koruma Günü 21 Eylül'de Wiesbaden'de gerçekleşecek

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
30 Nisan 2024

İşbirliği anlaşması bugün imzalandı

Kaynak:
Henning Schacht

21 Eylül 2024'te ülke çapındaki ikinci Sivil Koruma Günü için işbirliği anlaşması bugün imzalandı. Sözleşme, Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi (BBK) Başkanı Ralph Tiesler ve Hessen İçişleri, Güvenlik ve İç Güvenlik Bakanı (HMdI) Prof. Dr. Roman Poseck tarafından Wiesbaden'de imzalandı. .

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Ülkemizi krizlere karşı daha dayanıklı hale getiriyoruz. Pandemi, aşırı hava koşulları, sel ve orman yangınları, nüfusumuzu daha iyi korumamız gerektiğini gösterdi. Sivil koruma konusunda yeni bir farkındalığa ihtiyacımız var. Vatandaşları buna aktif olarak dahil etmek istiyoruz. Bu nedenle, Hessen'le olan mükemmel işbirliği sayesinde bu yıl Wiesbaden'de düzenleyebileceğimiz Sivil Koruma Günü'nü gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum. Bu günde, devletin koruyucu tedbirlerinin yanı sıra herkesin kendi alabileceği önlemleri de teşvik edebiliriz. “Ailelerini ve komşularını daha iyi korumak için, tehlike söz konusu olduğunda her an güvenebileceğimiz kurtarıcılar ve yardımcılarla konuşmak için de birçok fırsat sunuyoruz.”

Prof. Dr. Roman Poseck, Hessen İçişleri, Güvenlik ve İç Güvenlik Bakanı (HMdI): “İster şiddetli yağmur ister başka felaketler olsun, Hessen'de acil durum müdahalesi bağlamında hızlı ve etkili bir şekilde yardımcı olan etkili bir afet kontrol sistemimiz var. Ancak doğal olarak afet kontrolü, elektrik, su ve yiyecek gibi tamamen işleyen bir temel kaynağın yerini alamaz. Bu nedenle kendinize ve başkalarına bağımsız olarak yardım etmeniz önemlidir. Bu nedenle, eyaletimizin başkenti Wiesbaden'deki Sivil Koruma Günü'nde vatandaşlara bunun nasıl yapılacağı konusunda kapsamlı bilgi sağlayan tüm acil servislere ve ilgililere çok minnettarım. acil durumlarda kendilerine yardım edebilirler. Yardım gelene kadar kriz yönetimi en iyi şekilde birlikte çalışır.”

Başkan Ralph Tiesler, Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi (BBK): “Halkla etkileşim bizim için özellikle önemli, çünkü toplum genelinde dayanıklılık oluşturmanın tek yolu bu. Nüfusu korumak, herkesin bir güvenlik ortaklığı içinde birlikte çalıştığı bir görevdir: federal, eyalet, yerel yetkililer, yardım kuruluşları – ve ayrıca nüfusun kendisi de birçok interaktif teklifle Almanya'da sivil korumayı bir kez daha hayata geçirecek. Geçen yıl Potsdam'da yaptığımız bu önemli konuya bu yıl dikkat çekebildiğimiz için mutluyum. Brandenburg eyaleti seriye başarılı bir başlangıç yapmayı başardı.”

Federal hükümet ve Wiesbaden'deki tüm eyaletler tarafından ülke çapında düzenlenen ikinci sivil koruma günü, çeşitli sivil koruma konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor Acil durumlar için bilgi aktarın.

Afet anında nasıl doğru davranırım?
Tip:
Rapor
Tarih:
23 Haziran 2023

24 Haziran'da Potsdam'da düzenlenen Sivil Koruma Günü'nde vatandaşlar krize iyi hazırlık konusunda bilgi edinebilir.

Daha

BBK'dan bir sivil koruma asistanı kutuların üzerinden çapraz olarak geçen bir aracı koordine ediyor

BBK'dan bir sivil koruma asistanı kutuların üzerinden çapraz olarak geçen bir aracı koordine ediyor (büyütme yeni pencerede açılır)

Kaynak: BBK/Ottersbach

Brandenburg eyaleti ve Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi ile birlikte (BBK), Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı yarın tüm vatandaşları Potsdam şehir merkezinde sivil korumanın ilk gününe davet ediyor. 19.000 m²'nin üzerindeki etkinlik alanında yangın, sivil savunma ve afet kontrol alanlarından 40'ı aşkın aktörden sivil koruma konuları hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve aktif olarak yer alabilirsiniz. Cumartesi günü Potsdam'da saat 10'da başlıyor. Tüm etkinlik noktalarına giriş ücretsizdir.

Sivil Koruma Günü 2023

Kaynak: tdbs

Acil durumlarda doğru hareket edin

“Acil durum sırt çantasında” neler olmalı, yangın durumunda nasıl tepki vermeliyim ve hangi uyarı sinyali ne anlama geliyor? Ziyaretçiler sivil korumayla ilgili pek çok soruyu doğrudan uzmanlara sorabiliyor; Cumartesi günü yangın, sivil ve afet korumadan 40'ın üzerinde aktör sahada olacak. Potsdam şehir bölgesinde saat 13:00'te verilecek test alarmının amacı farkındalığı artırmak ve çeşitli uyarı yollarının daha bilinir olmasını sağlamaktır.

güncel alıntı:

Federal İçişleri Bakanı Faeser

“Sivil koruma konusunda yeni bir farkındalığa ihtiyacımız var.”
Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Sivil Koruma Günü 2023'te

Eğlenceli bir şekilde deneyin ve öğrenin

Genç izleyiciler için çeşitli uygulamalı istasyonlar ve aktiviteler bulunmaktadır. İtfaiyecilerin profesyonel rehberliği altında çocuklar, hidrolik kurtarma serpiciyi kullanarak yangın durumunda nasıl doğru davranacaklarını deneyebilirler. THW Dev Jenga'yı oynayın veya kurtarma köpeği gösterisinde biyolojik izlemenin nasıl çalıştığını öğrenin.

Sivil Koruma Günü Potsdam'da sabah 10'dan akşam 4'e kadar gerçekleşiyor. Programın tamamı ve Sivil Koruma Günü 2023 hakkında daha fazla bilgi www.tdbs23.de adresinde bulunabilir.

Havadan silme

Federal Polis Cumartesi günü Potsdam'da “SuperPuma” helikopterinin tanıtımını yapacak. SuperPuma, orman yangınları ve ulaşılması zor alanlardaki yangınlar sırasında düzenli olarak kullanılmaktadır. Su taşıma kabı “Bambi Kovası” ile uçuş sırasında su kütlelerinden 1.800 litre su toplanıp etkilenen bölgeye boşaltılabiliyor. Geçen yıl (2022) helikopter toplam 3.177 kez kullanıldı ve 4.977,00 litre yangın söndürme suyu dağıtıldı.

Bambi Kovalı Helikopter SuperPuma

Bambi Kovalı Helikopter SuperPuma (büyütme yeni pencerede açılır)

Kaynak: BPOL

Suyla kurtarma

Teknik Yardım Ajansı (THW) Havel'deki uzun köprünün altına 40m2 duba alanı inşa ediyor. Bu alan Alman Hayat Kurtaran Derneği tarafından kullanılacaktır (DLRG) sudaki insanları kurtarmakla ilgili çeşitli gösteriler yapıyor ve suyun tehlikelerini anlatıyor. Ayrıca THW'ye ait beş adet çok amaçlı çalışma teknesi (MzAB) Havel'de kısa bir gezi için ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur. Acil bir durumda MzAB ile 10 kişiye kadar tahliye yapılabileceği gibi aynı anda yükler de taşınabiliyor.

THW çok amaçlı çalışma botu (MzAB)

THW (MzAB) çok amaçlı çalışma botu (büyütme yeni pencerede açılır)

Kaynak: THW OV Potsdam

konuyla ilgili daha fazlası

Potsdam'daki 2023 pilot projesinin 13.000'den fazla ziyaretçiyle elde ettiği büyük başarının ardından, 2024 Sivil Koruma Günü için Wiesbaden'in eski kenti çok sayıda acil servis ve çalışan tarafından katılacak. Yangın, sivil ve afet koruma aktörleri doldurmak. Hepsi neler yapabileceklerini gösteriyor ve sivil korumayı ziyaretçiler için somut hale getiriyor. Bu yıl da kendiniz dahil olabilirsiniz birçok etkileşimli katılım teklifi merkezde. Tüm etkinlik noktalarına giriş ücretsizdir.

BBK'nın yanı sıra itfaiye teşkilatları, Teknik Yardım Ajansı ve yardım kuruluşları, diğer kurum ve kuruluşların yanı sıra diğer eyaletler ve federal bakanlıklar da Wiesbaden'de olacak. Bu, bugün nüfusu korumaya yönelik tüm önemli aktörlerin tek bir yerde bir araya geldiği anlamına geliyor. Bireysel ortaklar, ilgilenen herkes için Wiesbaden'deki Schlossplatz çevresinde bilgi standları ve çeşitli eylem alanları kuracak.