Haber – Basın – Deprem felaketi sonrası Alman yardımları tüm hızıyla devam ediyor

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
02/14/2023

SAR ekipleri Almanya’ya döndü / Türkiye için 6,9 milyon euro, Suriye için 1,5 milyon euro değerinde mal teslim edildi

Kaynak:
THW / Marcel Kroker

Pazartesi akşamı, Federal Teknik Yardım Ajansı’nın kurtarma ve kurtarma biriminden 50 acil servis Türkiye’deki görevlerinden döndü. Pazartesi akşamı geç saatlerde Köln’e indiler. Türkiye’deki operasyon sırasında ekip, diğer kurtarma ekipleriyle birlikte 100 saati aşkın sürenin ardından iki kadını enkazdan çıkarmayı başardı. ISAR-Almanya’dan acil servisler aynı uçuşla geri döndü.

Bu arada, yıkıcı deprem felaketinden etkilenen bölgelere yönelik Alman yardımları tüm hızıyla devam ediyor. Hava kuvvetlerinin nakliye uçakları ile Türkiye’ye yardım malzemesi uçurması planlanıyor. Almanya’nın Türkiye’deki deprem bölgelerine yaptığı yardım malzemesinin toplam değeri şu ana kadar 6.927.000 avro civarında, Suriye’deki afet bölgesine ise 1.530.000 avro civarında yardım yapıldı.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Kurtarma görevlilerine teşekkür ederim THW, ISAR Almanya ve diğer yardım kuruluşlarından yıkıcı depremden sonraki taahhütleri için. Hayat kurtarmak ve enkaz altında kalanları kurtarmak için her şeyi yaptılar. Boyutlarını tahmin bile edemediğimiz bu felaketten sonra zor ve tehlikeli bir görevdi. Böyle olağanüstü işler yapan gönüllülerle gurur duyuyoruz!

Yardımlarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz. Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile en çok neye ihtiyaç duyulduğu konusunda yakın temas halindeyim. Tüm yardımlarımızı bizimkilerle koordine ediyoruz AB-ortaklar.

Her şeyini kaybeden kurtulanların şimdi bir an önce kışlık barınaklara ihtiyacı var. Luftwaffe ile çadır, battaniye, karyola ve jeneratör tedarik etmeye devam ediyoruz. Hava Kuvvetlerine nakliye uçuşları için çok minnettarım. arasındaki işbirliği THWHava Kuvvetleri, Federal Polis, federal eyaletler ve yardım kuruluşları mükemmel çalışıyor.

Almanya genelinde pek çok kişinin – özellikle Alman-Türk ve Alman-Suriye toplumundan – yardım etme isteği çok büyük ve hepimizi çok etkiliyor.”

Kışa dayanıklı çadırların sağlanması özel bir önceliğe sahip olmaya devam etmektedir. Şimdiye kadar 147’si Türkiye’den olmak üzere 267 çadır Türkiye’ye destek için geldi. THW, 70 federal polisten ve 50 Aşağı Saksonya eyaletinden. tarafından THW Bugüne kadar yaklaşık 1850 kamp yatağı, kışlık uyku tulumu, battaniye, ısıtıcı ve 240 civarında jeneratör de teslim edildi. Çeşitli federal eyaletlerden başka çadırların teslimatı şu anda inceleniyor veya şimdiden nakliye planlamasında. Çok sayıda federal eyalet daha fazla yardım teklif etti. Federal Sağlık Bakanlığı 150 ventilatör ve hasta monitörü sağlıyor.

gelenler THW Kuzeybatı Suriye’ye sağlanan yardım, özellikle çadırlar, battaniyeler, ısıtıcılar ve jeneratörler olmak üzere 73 tonu (368 Euro palet) içermektedir. Bunlar hakkında olmalı AB hafta sonuna kadar bölgeye varacak şekilde ayarlandı.