Haber – Basın – Federal Kabine, Claudia Plattner’ın gelecekteki BSI Başkanı olduğunu onayladı

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
03/29/2023

ECB’nin mevcut Bilgi Sistemleri Genel Müdürü, Federal İçişleri Bakanlığı’nda bir güvenlik makamının başkanı olan ilk kadın olacak.

Kaynak:
AMB

BT güvenlik uzmanlıkları ve yönetim deneyimleri nedeniyle AMB Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Avrupa Merkez Bankası Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Claudia Plattner’ı Federal Bilgi Güvenliği Ofisi’nin yeni Başkanı olarak atadı (BSI) atanır ve kabineye teklif edilir. Kabine bugün bu personel kararını onayladı.

Claudia Plattner: “Siber güvenlik, hükümetler için önemli bir zorluk. Federal Cumhuriyet’e bu yeni görevde hizmet etmekten tıpkı onlar için bir onur olduğu gibi, ben de onur duyuyorum. AMB çalışmak.”

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Federal Kabine’nin bugün teklifimi onaylamasından çok memnunum. Claudia Plattner, siber güvenlik ve kritik dijital altyapımızın korunması için bu özellikle zorlu zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz deneyim ve uzmanlığı getiriyor. Claudia Plattner, uluslararası ağa sahip olağanüstü bir kişidir. Kapsamlı yönetim deneyimine sahip BT güvenlik uzmanı BSI İlk kez bir kadın, Federal İçişleri Bakanlığı bünyesindeki bir güvenlik teşkilatının başına geçecek. Bu güçlü bir işaret ve büyük bir kazanç.
Siber güvenlik gündemimizi tutarlı bir şekilde uygulamaya hep birlikte devam edeceğiz. Dijital sivil hakları ve BT güvenliğini güçlendirmeye devam edeceğiz. BT güvenliğini sağlamak bir devlet yükümlülüğüdür. Bunu koalisyon anlaşmasına bağladık.”

Claudia Plattner, Haziran 2021’den bu yana Avrupa Merkez Bankası’nda Bilgi Sistemleri Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır (AMB) Frankfurt’ta ve dolayısıyla AMB siber güvenlikten ve tüm dijitalleşme süreçlerinin kontrolünden ve diğer önemli stratejik konulardan sorumludur. Bundan önce, 2017’den beri Frankfurt’ta DB Systel GmbH’de Bilişimden Sorumlu Başkan olarak görev yapıyordu.

Darmstadt Teknik Üniversitesi’nde ve Tulane Üniversitesi’nde Amerika Birleşik Devletleri eğitimli matematikçi yaklaşık 20 yıldır bilişim sektöründe çalışmaktadır.

Şu anki konumu nedeniyle AMB bir devlet denetleme kurumu ile özel bankacılık sektörü arasındaki arayüzde, gelecekteki görevlerine sorunsuz bir şekilde uyarlayacağı yeni görev için ideal niteliklere sahiptir. BSI bağlanabilir.

Claudia Plattner, 1 Temmuz 2023’ten itibaren takımın başında olacak. BSI Aktar. O zamana kadar, Başkan Yardımcısı yönetir doktor Gerhard Schabhüser devam ediyor BSI.