Haber – Basın – Kolombiya ve Almanya göçün kontrolünde yakın işbirliği konusunda anlaştı

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
27.02.2024

Amaç, yasal göçü güçlendirmek ve düzensiz göçü azaltmak / ortak yönlendirme grubu üzerinde anlaşmaya varıldı

Kaynak:
Kolombiya Dış İlişkiler Bakanı

Almanya'dan Federal Hükümetin Göç Anlaşmaları Özel Temsilcisi Dr. Joachim Stamp başkanlığındaki bakanlıklar arası bir heyet, görüşmelerde bulunmak üzere Kolombiya'ya gitti. Almanya ve Kolombiya, göç yönetimi konularında işbirliği yapma konusunda anlaştılar. Bu amaçla ortak bir yönlendirme grubu üzerinde anlaşmaya varıldı. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in Cuma günü Kolombiya'da yapacağı görüşmelerde daha fazla işbirliği de yer alacak.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Artık Kolombiya ile yeni bir işbirliğine imza attığımız ve düzensiz göçü azaltmak ve yasal işçi göçünü güçlendirmek için birlikte çalıştığımızdan memnunum. Bu bizim ortak çıkarımızdır. Kalma hakkı olmayan insanların geri dönüşünü tutarlı bir şekilde sağlamak istiyoruz. Ve Bir yandan da şunu istiyoruz: “Ekonomimizin birçok alanında acil olarak ihtiyaç duyduğumuz nitelikli işgücünü ülkemize çekiyoruz. Cuma günü Kolombiya'da gerçekleştireceğim görüşmelerde, Güney Amerika gezimin ana konusu olan organize uyuşturucu suçlarıyla mücadelenin yanı sıra, göçün kontrol altına alınmasına yönelik bu yeni işbirliğini de konuşacağız.”

Federal Hükümetin Göç Anlaşmalarından Sorumlu Özel Temsilcisi Dr. Joachim Stamp: “Kolombiyalı ortaklarımız ve biz, göç politikasında aynı hedefleri izliyoruz. İşgücü ve eğitim göçünü teşvik etmek ve düzensiz göçe karşı tutarlı eylemlerde bulunmak istiyoruz. Bu amaç için ortak bir yönlendirme grubu üzerinde anlaştık. Kolombiya'nın genç işçiler için büyük bir potansiyeli var. Geçici veya geçici olarak çalışmak istiyorum Almanya'da uzun süre çalışmak istiyorum Bu, özellikle Almanya'da kıtlık çeken işler için motive ve nitelikli yeni çalışanları çekmek için mükemmel bir fırsat. Aynı zamanda, Almanya'dan uzmanlar Her iki taraf da Kolombiya'dan gelen umutsuz sığınma başvurularının sayısının somut önlemlerle hızlı bir şekilde azaltılmasını sağlamak için çalışacak.”

Federal Hükümetin Göç Anlaşmalarından Sorumlu Özel Temsilcisi Dr. Joachim Stamp bir konferansta konuşuyor

Kaynak: Kolombiya Dış İlişkiler Bakanı

Heyet gezisi, Kolombiya Dışişleri Bakanlığı'nda, Dışişleri Bakan Yardımcısı Francisco Coy da dahil olmak üzere, Adalet Bakanlığı'nda, Kolombiya Göç İdaresi'nde, Yabancı Ticaret Odası'nda, Kolombiya İstihdam Servisi'nde, eğitim ve güvenlik alanındaki çeşitli aktörlerle yapılan birkaç tur görüşmeyi içeriyordu. eğitim ortamı, DAAD ve Goethe-Institut.

Heyet, Özel Temsilci Joachim Stamp'in yanı sıra Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı, Federal İş Kurumu ve Almanya'nın Bogota Büyükelçiliği'nden temsilcilerden oluştu.

Aralık 2023'te Federal İçişleri Bakanı Faeser, Gürcistan ile bir göç anlaşması imzaladı. Bunu Ocak 2024'te Fas'la yakın işbirliğine yönelik anlaşma izledi. Göçü yönetmeye yönelik başka anlaşmalar ve düzenlemeler de bunu takip edecek.