Haber – Basın – Rusya'nın iki yıllık saldırgan savaşı: Ukrayna'dan Almanya'ya 1,14 milyon mülteci

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
basın bülteni

Tarih:
02/23/2024

Almanya'daki güvenlik durumuna genel bakış, kaçışlar, yardım ve polis desteği

Kaynak:
Henning Schacht

• Ukrayna'dan gelen 1 milyon 140 bin mülteci Almanya'da bulunuyor ve bunların yüzde 31'i çocuk ve gençlerden oluşuyor
  • Yaklaşık 400.000 Ukraynalı entegrasyon kurslarında
  • Jeneratörler, araçlar ve teknolojiyle 500 yardım nakliyesi
  • Almanya'da 998 yaralı ve yaralı tedavi edildi
  • Savaş suçlarının çözümü için kapsamlı yardım malzemeleri
Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser: “Putin'in kanlı savaşı sonucu Ukrayna'da iki yıldır her gün insanlar ölüyor. Acılar ölçülemeyecek kadar büyük. Bizim için başından beri açıktı: Biz Ukraynalıların yanındayız. Bu insanlığın bir emridir. 1,4 milyon İnsanı bu korkunç savaştan koruduk. 1,14 milyon kişi hâlâ Almanya'da, bunların arasında çok sayıda kadın ve çocuk var. Onlara yer sağlamak, çocukları ve gençleri okullara ve kreşlere entegre etmek, bunların hepsi büyük bir çaba olmaya devam ediyor Ben bunun için varım Devlet yetkililerine ve sayısız yardımcılara çok minnettarız.Bu büyük insani başarıdan büyük gurur duyabiliriz.

Rus işgalinden kaçmak zorunda kalanlar, bu korkunç savaş devam ettiği sürece bizimle güvende olmaya devam edecekler.

Acilen yardıma ihtiyaç duyulan yerlere yardım etmeye devam ediyoruz. Ukrayna itfaiye teşkilatını, kurtarma hizmetini ve afet kontrolünü destekliyoruz. 500 yardım nakliyesi, tarihin en büyük lojistik operasyonudur. THW. Pek çok gönüllüye kalbimin derinliklerinden teşekkür etmek istiyorum! Federal Polise de teşekkür etmek istiyorum. BKA Özellikle korkunç savaş suçlarının çözümünde Ukrayna'ya verdikleri kapsamlı destek için.”

Federal hükümet adına Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı (Haber) görev olarak Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlık savaşının iç siyasi sonuçlarından sorumlu merkezi koordinatör doğrudur ve böylece bakanlıklar ile federal eyaletler arasındaki bağlantıyı oluşturur. Odak noktası iç güvenlik, mültecilerin kabulü ve entegrasyonu ve Ukrayna'ya yardımın koordinasyonudur.

1. Almanya'daki güvenlik durumu

Savaş nedeniyle Almanya'daki güvenlik durumu özellikle Rusya'nın devlet etkisi ve dezenformasyon alanında, siber güvenlik alanında ve kritik altyapı alanında etkileniyor.

Devlet etkisi ve dezenformasyon

Rus yetkililer, devlet ve devlet medyası ve Kremlin yanlısı sosyal medya hesapları, kamuoyunu etkilemek ve toplumsal bölünmeleri kışkırtmak için geniş çapta dezenformasyon yayıyor. Rusya'nın iyi bilinen dezenformasyonu (Ukrayna'nın karalanması, Batı'nın savaş çığırtkanı olarak gösterilmesi vb.) yayılmaya devam ediyor. Gözlemlenmesi gerekenler Manipülasyon ve etkileme kampanyalarıÖrneğin yanlış veya yanıltıcı bilgilerin sosyal ağlardaki ve sahte web sitelerindeki sahte hesaplar aracılığıyla kasıtlı olarak yayıldığı durumlar. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlık savaşının başlamasından kısa bir süre sonra, Haber özel bir tane Görev Gücü döşenmiş. İşlerinin merkezinde olun Rus dezenformasyonunu tespit etmeye yönelik önlemler ve bu hibrit tehditlere karşı koruma sağlamak.

Siber güvenlik

Almanya için Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlık savaşı nedeniyle bir tane var Siber saldırılardan kaynaklanan tehdit arttı. Ayrıca, Almanya'yı etkileyen yayılma etkileri ve ikincil hasarlar da mümkündür ve halihazırda meydana gelmiştir. Federal Bilgi Güvenliği Dairesi (BSI) hazır.

Protesto olayları ve radikalleşme

Rusya'nın saldırganlık savaşı ve bunun Almanya üzerindeki etkileri bağlamındaki protestoların sayısı, savaşın ikinci yılında önemli ölçüde azaldı. 2022'de “Pazartesi gösterileri” olarak adlandırılan gösterilere ve diğer toplantılara on binlerce kişi katılırken, bugün bu tür protesto etkinliklerine yalnızca küçük bir çekirdek müşteri kitlesi katılıyor. Yine de onlar aşırı sağcı aktörler Örneğin “Özgür Saksonlar” toplantı etkinliklerine gözle görülür biçimde katılmaya devam ediyor. Ayrıca aşırı sağcı “COMPACT” dergisi gibi Yeni Sağ aktörler tek taraflı Rusya yanlısı ve anti-Rusya yanlısı propaganda yapmaya devam ediyor.NATO-Anlatılar ve Rus propagandası. Devleti gayri meşru hale getirmek isteyen insan yelpazesi de Rus anlatılarına açık olmaya devam ediyor ve bunları sosyal ağlarda yayıyor.

suç

Mülteci kadın ve çocukların güvenliği en yüksek öncelik olmaya devam ediyor. Savaşın başlangıcından bu yana federal hükümet, eyaletler, yerel yönetimler ve sivil toplumla birlikte, özellikle çocuk ve kadınlara yönelik sömürü ve insan kaçakçılığına karşı yoğun bir çaba gösteriyor.

Kritik altyapılar

Nord Stream boru hatlarına yapılan saldırı, kritik altyapının savunmasızlığını açıkça ortaya koydu. yönetimi altında Haber yenisi oldu Kritik Altyapı Ortak Koordinasyon Ekibi (GEKKİS) inşa edilmiş. Tüm federal departmanları ve Federal Şansölyeliği içerir. 7 Aralık 2022'de Federal Kabine Bunun için önemli noktalar ELEŞTİRİ-şemsiye kanunu karar verilmiş. Tasarı şu anda oylanıyor.

2. Rusya'nın saldırganlık savaşı nedeniyle yaşanan olaylardan kaçış

2024 baharında Almanya'da şu anda yaklaşık 20.000 kişi yaşıyor Rusya'nın saldırganlık savaşı nedeniyle 24 Şubat 2022'den bu yana 1.140.000 kişi Ukrayna'dan kaçtı. Merkezi Yabancılar Siciline göre bunların yüzde 7'sini 5 yaşına kadar çocuklar, yüzde 23'ünü 6-17 yaş arası çocuk ve gençler, yüzde 61'ini 63 yaşına kadar yetişkinler ve yüzde 9'unu yabancılar oluşturuyor. 64 yaş üstü yetişkinler. Mültecilerin yüzde 60'ı kadın%40'ı erkek.

Almanya, Şubat 2022'den bu yana Ukrayna'dan toplamda 1.400.000 milyondan fazla kişiye, özellikle de kadın ve çocuklara koruma sağladı.

Mültecilere barınma ve bakım ortak bir çaba olmaya devam ediyor Federal, eyalet ve yerel yönetimler birlikte teslim edin. Tüm kademeler yakın koordinasyon içinde hareket eder ve yan yana durur.

• Eyaletler, ilçeler ve belediyelerde şu anda neredeyse 333 konut kapasiteli toplam 333 mülk bulunmaktadır. 67.000 konaklama yeri kira ödemeden ayrıldı.
  • Ukrayna'dan gelen mülteciler Temel güvenlik avantajları almak. Bu, federal hükümetin bu maliyetleri büyük ölçüde karşıladığı anlamına geliyor. Aynı zamanda Ukrayna'dan gelen mülteciler de bir sorunla karşı karşıyadır. İşgücü piyasasına hızlı entegrasyon etkinleştirilmiş.
  • Dijital ile Taşıma kontrol paneli Federal hükümet, eyaletlerin ve belediyelerin durumu güvenilir bir şekilde değerlendirmesine ve konaklama için önceden plan yapmasına olanak tanır.
  • Buna ek olarak, federal hükümet eyaletleri ve belediyeleri idari yardım yoluyla da desteklemektedir – örneğin; THWBundeswehr ve Federal Polis.
İkamet ve entegrasyon

• Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlık savaşının başlamasından bu yana yaklaşık 400.000 Ukraynalı entegrasyon kursuna başladı.
  • Üzerinde Almanya4Ukrayna.de Ukrayna'dan gelen mülteciler giriş, kayıt ve ikamet hakkında bilgi alabilirler. Ilişkili uygulama şu ana kadar 81.682 indirme kaydetti.
  • #Konaklama-Ukrayna Kuruluşundan bu yana 58.000'den fazla mülteciye özel konaklama imkanı sağladı.
3. Almanya tarafından sağlanan yardım

Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi (BBK) AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla alınan tüm yardım taleplerini koordine eder. THW Ve BBK Yardım malzemelerinin nakliyesini üstlenmek. Genel olarak, Almanya zaten 500 yardım nakliyesi (428 doğrudan Ukrayna için). Şu ana kadar Ukrayna'ya sunulan yardım hizmetlerinin değeri yaklaşık 255,9 milyon euro (başta tıbbi malzemeler, ilaçlar, motorlu taşıtlar ve kamyonetler olmak üzere büyük bağışlar dahil) KBRN-Enerji sektörüne yönelik karşı önlemler ve destekler).

THW-Rusya'nın tüm Ukrayna'ya karşı saldırganlık savaşı sırasında konuşlandırılması tarihinin en büyük lojistik operasyonu THW. THW 2022'den beri satın alma ofisi ile yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Haber yaklaşık 122 milyon euro Ukrayna'ya yardım malzemesi alımında uygulanan kampanyanın büyük bir kısmı hâlihazırda Ukrayna'ya getirildi. Yardım malzemeleri özellikle cepheye yakın bölgelerin yanı sıra Ukrayna'da itfaiye ve kurtarma hizmetlerini de içeren Ukrayna sivil ve afet korumasını desteklemek için kullanılacak. THW diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki yardım malzemelerini de temin etmiştir:

• Bundan fazla 280 araçbüyük damperli kamyonlar, itfaiye araçları ve özel araçlar (yükseltilebilen çalışma platformları, vakum/yıkama araçları veya tankerler) gibi.
  • Yetersiz 100 inşaat makinesi, paletli ekskavatörler, tırtıllar, kazıcı yükleyiciler, teleskopik tekerlekli yükleyiciler ve yıkım ekskavatörleri gibi.
  • Enerji: 1300 jeneratör 15-1250 kVA aralığında 400 adet jeneratör, 5-10 kVA aralığında ise 400 adet jeneratör 20 pil depolama.
  • Sıcaklık: Bundan fazla 1100 ısıtıcı, yağ ısıtıcıları veya sıcak hava jeneratörleri gibi.
  • Konaklama: yaklaşık 30 yaşam konteyneri, 8. Duş ve sıhhi kaplar180 çadır, 8. Tarla mutfakları uyku tulumları, uyku matları ve battaniyelerin yanı sıra.
  • KBRN-Koruma: 1.600 koruyucu elbise, 8.000 tek kullanımlık koruyucu elbise, 4.500 maske, 24.000 maske filtresi ve eldiven, lastik çizme gibi diğer koruyucu malzemeler.
  • Su tedarik etmek: Yüksek kaliteli laboratuvar ekipmanları, 12 adet derin kuyu pompası, 3 adet içme suyu arıtma sistemi.
Tıbbi tedavi için hastaların kabulü

Alman hastaneleri, Mart 2022'den bu yana hasta ve yaralı Ukraynalıları tıbbi tedavi için kabul ediyor. Ayrıca, büyük yardım kuruluşları (Johanniter-Unfall-Hilfe, Alman Kızılhaçı, Arbeiter-Samariter-Bund, Malteser Hilfe ve Deutsche-Lebensrettungs-Gesellschaft) bu faaliyetleri yürütüyor. ile koordineli olarak Haber Gerekirse hastanın Almanya'da kaldığı süre boyunca tıbbi geri dönüşünü gerçekleştiriyor ve sosyal bakım sağlıyoruz. Bu prosedürün bir parçası olarak Almanya şu ana kadar Ukrayna'dan 998 hasta teslim alındı (askeri personel ve siviller) ve aynı zamanda 115 refakatçi hasta ülkesine geri gönderildi gerçekleştirillen.

4. Savaş suçlarının çözümünde polis ve adli tıp desteği

Federal Kriminal Polis Dairesi adına (BKA) Ukraynalı ortak makamlara 20,5 milyon Avro'nun (Federal Dışişleri Bakanlığı fonlarından 13 milyon Avro dahil) üzerinde mal ve hizmetler sağlanmış veya onlara devredilmiştir. Bu, imha cihazı ekipmanı, araçları ve diğer komuta ve operasyonel kaynakların sağlanmasına ek olarak, desteklendi. BKA özellikle delillerin güvence altına alınması, belgelenmesi ve etkisiz hale getirilmesi alanlarındaki adli tıp çalışmalarında.

Saldırganlık savaşının başlangıcından bu yana Federal Polis, bugüne kadar toplam 39,34 milyon Euro tutarında kapsamlı ekipman yardımı ile Ukrayna'nın devlet sınır muhafızlarına destek veriyor. Federal Kriminal Polis Ofisi ve Federal Polisin daha fazla destek hizmeti sunması 2024 için planlanıyor.