Haber – Tüm konuşmalar – 2024 federal bütçesine ilişkin genel kurul tartışması

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
30 Ocak 2024

Federal İçişleri ve Vatan Bakanı Nancy Faeser'in Konuşması

Kaynak:
dpa | Meilissa Erichsen

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Başkan! Değerli milletvekillerim! Değerli misafirler!

Bay Bury, yeni içişleri raportörü olarak hoş geldiniz; Ama burada gördüğünüz ana noktaları açıkça farklı görüyorum. Çünkü iç güvenliği, sivil korumayı ve dijitalleşmeyi güçlendirmeyi başardık. Bu açıdan çok iyi bir iç bütçemiz var.

Evet Bay Bury, bütçe çok sıra dışı bir bütçe. Ancak her şeyden önce bu alışılmadık bir durum çünkü uluslararası durum geçen yılın Eylül ayındaki ilk okumadan bu yana yeniden kötüleşti. Bu konuyu tekrar konuşmak isterim. Ukrayna'daki savaşa Hamas'ın işlediği korkunç cinayetler ve İsrail'in Gazze Şeridi'nde teröristlere karşı mücadelesi de eklendi. Elbette bu çatışmaların ülkemiz üzerinde de etkisi var; hem iç güvenlik açısından hem de birçok insanın hâlâ savaştan, sınır dışı edilmeden ve terörden korunma arayışında olması nedeniyle.

Bu durumda demokrasimizin her zamankinden daha fazla güç ve birlik göstermesi gerekiyor. Ve benim görüşüme göre, bayanlar ve baylar, bu ülkedeki tüm partilerin farklı kesimlerindeki Demokratlar, birlikte bunun için ayağa kalkmalı. Çünkü demokrasinin düşmanları onun temellerini içeriden ve dışarıdan baltalamaya çalışıyor.

Bunu yapmak için propaganda ve dezenformasyon araç kutusunun derinliklerine iniyorlar.

Eğiliyorlar ve çarpıtılıyorlar. İftira atıyorlar, iftira atıyorlar. Ve toplumun en sağından ortasına kadar ağ kuruyorlar.

Bayanlar ve baylar, sokaklarda temel demokratik düzenimizin savunulmasına yardımcı oldukları için Almanya halkına (bugünlerde sokaklara çıkan 1 milyondan fazla insana) son derece minnettarım.

Açıkça şunu gösterdiler: Bu ülkedeki ezici çoğunluk bu cumhuriyetin özgürlüğünü, haklarını ve değerlerini savunuyor.

Ve size söylüyorum: Güçlü demokrasimizi savunmak için tüm araçları kullanacağı konusunda devlete güvenebilirsiniz. Bayanlar ve baylar, aşırı sağcıları yerlerine koyacağız.

Değerlerimizi savunmak için ikisine de ihtiyacımız var: sivil toplumun gücüne ve devletin kararlılığına; güvenliği sağlayan, göçü kontrol eden ve düzenleyen, uyum yaratan ve demokrasimizi koruyan dirençli, savunmacı bir devlete. Bir anayasa dairesi olarak Haber'nın bu konuda özel sorumluluğu vardır. Ve bu federal bütçe, Federal İçişleri ve Vatan Bakanı olarak bana, hakkını vermem için gerekenleri veriyor. Kaynakların sınırlı olduğu zamanlarda bu, topluma da önemli bir sinyaldir; Şunu açıkça vurgulamak istiyorum -; Çünkü biz Almanya'nın güçlü, güvenli ve dayanışma temelli kalmasını sağlıyoruz hanımlar beyler.

Demokratik katılımın değerini sayılarla ölçmek zordur.

Ancak bunu federal bütçeyle göstermek daha kolaydır. Haber'ın bireysel planı 2024 için 13,3 milyar avronun biraz üzerinde bir rakam içeriyor. Bu, orijinal mali planlamayla karşılaştırıldığında yaklaşık 1 milyar avroluk bir artış, Bay Bury. Burada da bahsettiğiniz federal bütçenin gerekli konsolidasyonuna ve Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen bütçe, 2023 bütçe yılına göre 253 milyon euro daha büyüyecek. Bu şunu gösteriyor: Bayanlar ve baylar, trafik ışıkları güvenlik, uyum ve demokrasiye yatırım yapmaya devam ediyor.

Ayrıca iltica prosedürlerini hızlandırmak ve dijitalleştirmek için ortaklaşa ek 300 milyon Euro'yu harekete geçirmeyi başardık ve bunun için son derece minnettarım. Ayrıca Federal Göç ve Mülteciler Dairesi ile Federal İdare Dairesi'ne toplam 388 yeni pozisyon verilecek. Ayrıca entegrasyon kursları için artık 188 milyon Euro daha mevcut. Yetişkin göçmenlere yönelik göç tavsiyesi de parlamento tarafından yaklaşık 20 milyon avroyla daha da güçlendirildi. Bu sayede verimli geçiş yönetimi sağlıyor ve kapsamlı entegrasyon sağlıyoruz. Bunun için trafik ışığı gruplarına çok teşekkürler!

Benim için çok önemli olan şey: Meclis görüşmeleri sonucunda Yahudi yaşamının desteklenmesi için ilave 8,3 milyon avroluk bir kaynak ayrıldı. Bu aynı zamanda 7 Ekim'den sonra Almanya'da da yaşadığımız alçakça antisemitik olaylar açısından da önemli bir işarettir. Bu şekilde şunu açıkça ortaya koyuyoruz: Yahudiler sıkı sıkıya Almanya'ya aittir ve bu devlete güvenebilirler. Çünkü biz ülkemizde Yahudi karşıtlığının hiçbir türüne tolerans göstermeyiz hanımlar, beyler.

Bu bütçe, dijitalleşme ve sivil koruma açısından daha iyi sinyaller gönderiyor. Teknik Yardım Ajansı, Bay Bury -bunu bir kez daha belirtmek benim için önemli- son sel felaketleri sırasında vazgeçilmez, harika işler yaptı. Bu fırsatı değerlendirip size bunun için çok teşekkür etmek istiyorum. THW devletimizi güçlendirir. Parlamenterler özellikle son iki yılda THW'yi çok yoğun bir şekilde güçlendirdiler. Ben de sorumlu bakan olarak size çok teşekkür ediyorum!

Sporda da rota doğru şekilde belirleniyor. Bu konuda Bütçe Komisyonuna özellikle teşekkür ediyorum. Spor ve gönüllü çalışma sosyal bütünleşmemizin temelidir. Bu konuda eksik yapamayız. İşte bu nedenle bu yıl pek çok önemli spor projesini yaklaşık 287 milyon Euro ile destekliyoruz; örneğin sporda fiziksel, zihinsel ve duygusal güvenliğe yönelik yeni Güvenli Spor merkezi. Ve örneğin Uygulamalı Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nü ve Spor Ekipmanları Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nü güçlendirerek yeniliği teşvik ediyoruz.

Bayanlar ve Baylar, bu bütçe şunu açıkça ortaya koyuyor: Biz şimdi ve gelecekte iç güvenliği güçlendiriyoruz. Göçü kontrol ediyor ve düzenliyoruz. Entegrasyon ve sosyal uyumu teşvik ediyoruz. Bu ülkeyi dijitalleşmede, sivil korumada ve sporda ileriye taşıyoruz. Demokrasimizi güçlendirme söz konusu olduğunda bile Almanya'yı daha güçlü kılıyoruz: aşırı ajitasyona ve popülist yalanlara, anti-demokratlara ve Rus propaganda sözcülerine karşı, bayanlar ve baylar.

Aşırılığın kökenine inmek ve demokrasimizi güçlendirmek için sahip olduğumuz en önemli araç hala önlemedir. Bu nedenle bir kez daha söylüyorum: Federal Yurttaşlık Eğitimi Ajansı'nın önemli demokrasi projeleri söz konusu olduğunda hiçbir taviz vermeyeceğiz. Şundan emin olduk; ve bu da aynı derecede iyi. Demokratik gruplardan tüm raportörlere, ama hepsinden önemlisi Jamila Schäfer, Martin Gerster ve Dr. Thorsten Lieb'e tekrar çok teşekkür ederiz! Yapıcı işbirliğiniz için çok teşekkür ederiz!

Bu güçlü iç bakanlık bütçesine destek çağrısında bulunuyorum.

Çok teşekkür ederim bayanlar ve baylar.

yukarı