Haber – Tüm Konuşmalar – Akıllı Ülke Kongresi Açılışı

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
10/18/2022

Federal İçişleri ve İç İşleri Bakanı Nancy Faeser’in Konuşması

Kaynak:
bitkom

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Raab Hanım,

Sayın Ecknig,

Sayın Devlet Bakanı Türkiye, Akıllı Ülkeler Sözleşmesi’nin değerli katılımcıları,

Bayanlar ve Baylar,

Bugün Akıllı Ülke Konvansiyonunu açabildiğim için çok mutluyum!

Bakanlığımın bu yıl Akıllı Ülke Konvansiyonu’nun himayesini yeniden devralması benim için özellikle önemliydi – çünkü Federal İçişleri Bakanı olarak en önemli hedeflerimden biri modern, dijital bir ülkeye giden yolda somut ilerleme kaydetmek. yönetim.

Ve bu ilerlemelerin nasıl görünebileceğine dair fikirler burada, Akıllı Ülkeler Kongresi’nde doğuyor. Yönetim, iş ve sivil toplum temsilcileri burada bir araya geliyor. Burada dijitalleşmedeki son gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Burada hepimizi ileriye taşıyan ortak projeler başlatıyorlar. Bu yüzden sizinle fikir alışverişinde bulunmayı dört gözle bekliyorum!

Bayanlar ve Baylar,

bu federal hükümet, uzun vadede devletimizi ve yönetimini modernize etmek için iktidara geldi. İş dünyası ve sivil toplumla işbirliği arayan bir devlet istiyoruz. Kararlarında daha fazla şeffaflık ve katılım sunan bir devlet. Ve hepsinden önemlisi: Karmaşık olmayan, hızlı ve dijital yönetim ile insanların hayatını kolaylaştıran bir durum.

Yönetimin dijitalleştirilmesinden bahsederken yol gösterici prensibim budur. Dijitalleşme kendi başına bir son değildir: Pandemi, iklim krizi veya demografik değişiklik gibi mevcut zorlukların çoğuna daha iyi yanıt vermeye yardımcı olabilir.

Bu modern dijital devlet modeline ulaşmak, siyasi liderlik ve iddialı hedefler gerektirir. Bu yüzden bu yıl nisan ayında dijital programımı sundum. Dürüst bir envanter sağlar ve şu anda tüm gücümüzle uyguladığımız temel projeleri tanımlar.

Dijital politikamın çok önemli bir hedefi, tüm idari hizmetlerin dijital olarak her zaman ve her yerden kullanılabilmesidir. Bundan hala çok uzakta olduğumuzu biliyorum – çünkü geçmişte yapılmayan bir şeyi yakalamamız gerekiyor. Ama burada daha iyi olmak için her gün durmaksızın çalışıyoruz. Ve federal eyaletler ve belediyelerle birlikte şimdiden çok şey başardık.

Bu yılki partner ülke Avusturya’da uygulanmakta olduğunu bildiğim dijital idari hizmetler için bir ön koşul dijital kimliktir. Bu nedenle, dijital kimlikleri tüm Avrupa’da sınırlar ötesinde kullanılabilir hale getirmek için Avusturyalı meslektaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Çünkü idarenin bireysel hizmet sunabilmesi için bireyin kimliğinin açıkça belirlenebilir olması gerekmektedir.

Bu konuyu ticari sektörden uzun zamandır biliyoruz ve pratik olduğunu ve birçok şeyi kolaylaştırdığını biliyoruz. Elbette çevrimiçi alışveriş sunmak istemiyoruz, ancak idari hizmetleri aynı derecede kolay ve sezgisel olarak erişilebilir hale getirmek istiyoruz.

Gelecekte, çevrimiçi kimlik kartının akıllı telefona kaydedilmesi, birçok durumda güvenli tanımlama için yeterli olacaktır. Çevrimiçi kimlik kartının giderek daha fazla kullanıldığını görüyoruz ve giderek daha fazla insan dijital kimlik kartına güveniyor. Ve bu güven önemlidir. Bunun üzerine inşa edebiliriz.

Vatandaşların şu ya da bu noktada kapsamlı bir şekilde yeniden düşünülmesi için çağrıda bulunduğumuz bana göre açık. Ancak yönetimin kendisinde de bu yeniden düşünmeye ihtiyacımız var! Koalisyon anlaşmasında yönetimin daha çevik, daha dijital ve daha disiplinler arası olması gerektiğini açıkça ifade ettik. Federal Hükümet olarak günlük çalışmalarımızda bunu sürekli olarak kendimizden talep edeceğiz.

Somut olarak bu, örneğin federal hükümet içinde yeni bir dijital işbirliği biçiminin sağlanması anlamına gelir. Bunun için departmanlar arası platformumuz var GovLab.DE son derece karmaşık projelerde işbirliği için tasarlanmıştır. Kaynaklar, altyapı, yöntemler ve teknik uzmanlık burada sağlanıyor ve bir araya getiriliyor – ve bu şekilde bireysel departmanların eski silo zihniyetinin üstesinden gelmeyi başarıyoruz.

Ve sadece operasyonel tarafta ilerleme sağlamakla kalmıyoruz. Dijitalleşmenin başarılı olabilmesi için kanunların da dijital, kullanıcı ve uygulama dostu süreçlere imkan verecek şekilde tasarlanması gerekiyor. Bu yüzden birini çalıştırıyoruz dijital kontrol a. Bu, federal yasaların dijital olarak ve pratik bir şekilde geliştirilebileceği anlamına gelir.

Bayanlar ve Baylar,

Dijital politikamdaki bir diğer önemli alan, verilere erişim ve kullanımıdır. Çünkü verilere kimlerin erişimi var ve kim sen nasıl kullanılmasına izin verilmesi bir güç sorunu, bir adalet sorunu ve bir katılım sorunudur. Veri politikasında, dört kapsayıcı hedefi takip ediyoruz:

1. Veriyi kullanarak katma değeri artırmak istiyoruz.
  2. Birkaç şirketin büyük veri gücünü yerine koymak istiyoruz.
  3. Temel hakları korumak istiyoruz.
  4. Ve verilerin genel halkın yararına kullanılmasına izin vererek ortak yararı desteklemek istiyoruz.
Federal hükümetin veri politikası standartları iddialı: koalisyon anlaşması, bir veri yasası, bir şeffaflık yasası gibi verilerle ilgili çok sayıda yasama projesi ve bir veri enstitüsünün kurulması gibi diğer birçok veri politikası önlemi içeriyor.

Ancak federal hükümette böyle bir şey yok. biri Veri konusundan sorumlu departman. Veri politikası kesişen bir konudur. Veri politikasını istiyoruz içinde yönetim ve için yönetim için değil, aynı zamanda ekonomi ve toplum için. Açık veri ve veri koruma, veri güvenliği, bilgi özgürlüğü ve idari veri, istatistik ve coğrafi veri sorumluluklarım ile burada hızlı ilerleme kaydetmemizi sağlayacağım.

Bayanlar ve Baylar,

yalnızca dijital olarak egemen bir devlet, dijitalleşmeyi özgürce ve kendi kaderini tayin ederek şekillendirebilir. Dijital egemenliğin sağlanması ve pekiştirilmesi, dijital politikamın bir başka merkezi kaygısıdır.

Açık kaynak çözümlere, açık arayüzlere ve ortak standartlara giderek daha fazla güvenerek büyük tekel sağlayıcılara olan bağımlılıkları azaltmak istiyoruz ve azaltacağız.

Çünkü tekelcilere ve özel sektöre bağımlılık BT-sağlayıcılar birçok sorun yaratır: Bilgi güvenliği sınırlıdır, genellikle yasal belirsizlik vardır ve maliyetlerin kontrol edilmesi zordur – sadece birkaç şantiyeden bahsetmek gerekirse.

Bu nedenle federal eyaletler ve belediyelerle birlikte bir “Dijital Egemenliği Güçlendirme Stratejisi” üzerinde karar kıldık. Bu stratejinin merkezi bir unsuru, Kamu Yönetiminde Dijital Egemenlik Merkezi. Merkez, modern ve güçlü açık kaynaklı yazılım çözümlerinin her düzeyde kullanılabilir olmasını sağlayacaktır. Bunun için kavramsal çalışma tamamlandı – bu yüzden şimdi uygulamaya başlıyoruz ve yakında burada somut sonuçlar göreceğiz!

Bayanlar ve Baylar,

Tüm bu gelişmelere rağmen vazgeçemeyeceğimiz bir şey var: Güvenliğimiz. Ağlarımız, verilerimiz ve ayrıca kritik altyapılarımız dijital saldırılara karşı mümkün olan en iyi şekilde korunmalıdır.

Putin’in Ukrayna’da uluslararası hukuku hiçe sayan saldırganlık savaşı, istikrarlı bir siber güvenlik mimarisinin ne kadar önemli olduğunu bize her gün gösteriyor. Çünkü siber uzaydan gelen tehditler sınırlarda durmuyor. Ve özellikle Rusya’dan gelen mevcut siber güvenlik tehdidini çok ciddiye alıyoruz. Bu nedenle, savaşın başlangıcından bu yana tüm koruyucu önlemleri önemli ölçüde artırdık.

Almanya’nın tamamında siber güvenlik alanında ilerleme sağlamak istiyorsak, yönetim olarak diğer alanlar için bir rol model olmalıyız. Bu nedenle, federal yönetimin kendini korumasına büyük yatırım yapıyoruz ve onu inşa ediyoruz. BT-Federal güvenlik mimarisi.

Tüm siber güvenlik konusuna uzun vadede gerekli siyasi önceliğin verilmesini ve merkezi olarak yönetilmesini sağlamak için federal bir hükümet olarak birleşeceğiz. Baş Bilgi Güvenliği Sorumlusu adına. Biz de inşa ediyoruz Operasyonel güvenlik danışmanlığı için yetkinlik merkezi federal hükümetin. Bu merkez, bilgi güvenliği gereksinimlerinin uygulanmasında federal yetkilileri ve kurumları destekleyecektir.

Şu anda, maalesef, federal ve eyalet hükümetleri arasındaki işbirliğinde siber güvenlik söz konusu olduğunda, genellikle anayasal sınırlamalarla karşılaşıyoruz. Bu nedenle, Federal Bilgi Güvenliği Ofisi’ni siber ve bilgi güvenliği alanındaki merkez ofise genişletmek istiyoruz. Bu şekilde federal ve eyalet hükümetleri arasında kalıcı ve kurumsallaşmış işbirliğini sağlayabiliriz.

Ek olarak, federal hükümet olarak bizler, siber saldırıların önlenebileceği, sona erdirilebileceği veya en azından hafifletilebileceği tehditleri önleme yetkilerine ihtiyacımız var.

Bu nedenle, federal hükümete siber tehditlere karşı savunmada öncü bir rol vermek ve bunu Temel Kanun’da yüceltmek istiyoruz.

Bayanlar ve Baylar,

Genel olarak, doğru yolda olduğumuzdan eminim! Kamu yönetiminin dijitalleşmesini ilerletmek için daha önce hiç bu kadar çok girişim ve önlem başlatmamıştık.

Gerçekten olmak istediğimiz yerde olmamız kesinlikle biraz zaman alacak. Önümüzde iddialı bir ajanda ve birçok iddialı proje var. Ancak bu seçim döneminde de nice başarılar göreceğimize inancım tamdır.

Yönetimin dijitalleşmesi hiç bitmeyen bir süreçtir. Şunu söyleyebileceğimiz hiçbir nokta yok: Almanya’da yönetim artık dijitalleşiyor. Daha doğrusu o her zaman Değişim ve daha fazla gelişme olmalı ve olacaktır. Ve önümüzdeki birkaç gün kesinlikle buna katkıda bulunacaktır.

Bu nedenle, bu etkinliği mümkün kılan Bitkom’a özellikle teşekkür etmek istiyorum. Hepinize verimli tartışmalar, yeni fikirler ve bağlantılar ve önümüzdeki günlerde genel olarak iyi şanslar diliyorum.

Çok teşekkürler!

yukarı