Haber – Tüm konuşmalar – Alman Federal Meclisi’nin 70. oturumu münasebetiyle yapılan konuşma

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
24.11.2022

Federal İçişleri ve İç İşleri Bakanı Nancy Faeser’in Konuşması

• yer

Almanya Federal Meclisi

• hatip

Nancy Faser
Arşiv resmi: Federal İçişleri Bakanı Faeser Federal Meclis'te bir konuşma yapıyor

Kaynak:
Henning Schacht

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Başkan Hanım,

Bayanlar ve Baylar,

Güvenliğin sağlanması – bu zor zamanlarda federal hükümetin temel önceliği budur. Bu, dış ve iç güvenlik, sosyal güvenlik için geçerlidir – ama her şeyden önce demokrasimizin korunması için!

Ukrayna’ya yapılan saldırıyla birlikte Almanya’daki tehdit durumu da büyük ölçüde arttı. Biz de buna her düzeyde kararlılıkla tepki gösteriyoruz. Güvenlik yetkililerimiz tüm koruyucu önlemleri büyük ölçüde artırdı. Tetikteyiz, her zaman hazırlıklıyız. Ve 2023 bütçesi ile Almanya’da iç güvenliği daha da güçlendiriyoruz bayanlar ve baylar!

Üç ilke benim için merkezidir:

1. Özgür demokrasimizi ve anayasal devletimizi savunuyoruz.
  2. Devleti ve toplumu daha dayanıklı hale getiriyoruz.
  3. Ülkemizde yeni bir güvenlik bilinci oluşmasını sağlıyoruz.
Benim için birinci ve en önemli öncelik, özgür ve demokratik toplumumuzun korunmasıdır. Ve bu sadece her bireyin korunması anlamına gelmez. Her şey nasıl yaşadığımızla ilgili.

İç güvenliğimizi tehdit edenler -teröristler, aşırılık yanlıları ve ayrıca devlet aktörleri- toplumumuzu bölmek istiyor. Bizi zayıf ve demokrasimizi istikrarsız göstermek istiyorlar. Kamu hizmetlerimizin temel alanlarını bozmak istiyorlar, devletimize olan güveni sarsmak istiyorlar. Ve nihayetinde insanları korkutmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz bayanlar ve baylar!

Biz karşı çıkıyoruz:

• dezenformasyon kampanyalarını hedef alarak ve verimli zemine düşmemelerini sağlayarak
  • aşırıcılıkla kararlı bir şekilde mücadele ederek ve nefret ve nefret söyleminin yayılmamasını sağlayarak
  • ve Demokrasi Teşvik Yasası ile demokrasiye ve çeşitliliğe olan bağlılığı büyük ölçüde güçlendirerek.
Çünkü tüm insanlar için güvenlik -ne kadar paraları olursa olsun, kimi severse sevsin, aileleri nereden gelirse gelsin- ancak güçlü bir demokraside vardır!

İkincisi, ülkemize daha fazla direnç kazandırmak istiyorum. Bu, özellikle siber uzaydaki güvenliğimiz ve nüfusumuzun korunması için geçerlidir.

Çünkü aynı anda karşı karşıya kaldığımız krizlerin sayısı ve aynı zamanda karmaşıklığı son yıllarda büyük ölçüde arttı: Pandemiler, aşırı hava koşulları, Ukrayna savaşının etkileri veya kritik altyapıya yönelik saldırılar çok gerçek tehditler. Ve bu tehditlere karşı kendimizi silahlandırıyoruz!

Sivil koruma ve afet kontrolünü toplam 640 milyon Euro olmak üzere 225 milyon Euro daha güçlendiriyoruz.

• Uyarı sistemimizi modernize ediyoruz ve federal hükümetin destek rezervini genişletiyoruz
  • THW’nin lojistik yeteneklerini güçlendiriyoruz
  • ve gönüllü çalışmaya, sivil savunma eğitimine ve sivil korumanın dijitalleştirilmesine yatırım yapıyoruz.
Bu alandaki zorluklar çok büyük çünkü son birkaç yıl ve on yıllardaki büyük ihmalleri telafi etmek zorundayız – ancak bu zorluğu kabul ediyoruz. Bu koalisyon ülkemizi daha dirençli kılıyor!

Özellikle siber uzayda, Ukrayna’daki savaşın bir sonucu olarak tehdit durumu büyük ölçüde arttı. Bu nedenle, orijinal finansal planlamaya kıyasla bu alanda önemli bir artışımız olması iyi.

Bu parayı elimize alıyoruz

• federal ağları güçlendirmek
  • sivil altyapıyı daha iyi korumak için
  • ve federal yönetimde bilgi güvenliğini güçlendirmek.
Çünkü toplumumuz ne kadar dijital hale gelirse, siber saldırılar o kadar fazla zarar verebilir. İşte bu yüzden Almanya’da siber güvenliği güçlendiriyoruz bayanlar ve baylar!

Benim için özellikle önemli olan: 2023 bütçesinde bütçenin yarısından fazlası güvenliğe gidiyor. Haber’nin bireysel planı, yalnızca bunun için yaklaşık 6,5 milyar avro sağlıyor – önceki mali planda sağlanandan 200 milyon avro daha fazla.

Ayrıca toplam 1.600’den fazla yeni iş yaratılacak – BBK ve THW 187 yeni iş alacak, BKA ve Federal Polis toplam 1.188 yeni iş alacak. Rakamlar, zor bütçe durumuna rağmen polis memurlarının işinin bizim için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor – ve ortak güvenliğimize yaptığınız hizmetlerden dolayı hepinize teşekkür etmek istiyorum!

Bu ülkede çok uzun zamandır “her şeyin bir şekilde yoluna gireceğini” varsaydık. Bunun değişmiş olması iyi – burada bilinçte gerçek bir değişime sahip olmamız. Çünkü ikna oldum: güvenlik bedava gelmiyor!

Parlamento müzakereleri sırasında, bütçe komitesi güvenlik alanını – aynı zamanda sosyal uyumumuz için özellikle önemli olan alanları – daha da güçlendirdi. Önlem, vatan ve spor için bütçe taslağı 600 milyon avronun üzerinde bir bütçe içeriyor – Bundan çok mutluyum!

Bu noktada, kararlı ve yapıcı işbirlikleri için Bütçe Komisyonu raportörlerine – özellikle Jamila Schäfer, Dr. Thorsten Lieb ve Martin Gerster’e ve ayrıca Dr. Berghegger ve Bay Perli’ye teşekkür etmek istiyorum.

Bayanlar ve Baylar,

2023 bütçesi iç güvenliğimizi güçlendiriyor. Özellikle yeni tehditlerin ve büyük jeopolitik değişikliklerin olduğu zamanlarda bu önemli bir işarettir: trafik ışığı güvenliği sağlar!

Çok teşekkürler.

yukarı