Haber – Tüm konuşmalar – “Bir belgenin Odyssey'i. 28 Mart 1849 Paulskirche Anayasası”

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
18 Mart 2024

Federal İçişleri ve Vatan Bakanı Nancy Faeser'den selamlar

Kaynak:
Federal fotoğraf Rumpenhorst

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Prof. Christian Jansen,
Sayın Belediye Başkanı Mike Josef,
Sayın Federal Meclis Başkan Yardımcısı Petra Pau,
Sayın Federal Meclis üyeleri,
Sayın Frankfurt şehrinin belediye meclis üyeleri,
Sevgili Bayan Christine Hohmann-Dennhardt,
Bayanlar ve Baylar,

Pavlus Kilisesi'nin tarihi ve anayasa taslağı spekülasyonlara davetiye çıkarıyor: Temel Yasa, demokratik dehaları olmasaydı aynı görünür müydü?

Paulskirchen meclisinin ve onun anayasasının ülkemizin demokratik tarihi üzerindeki etkisini yeterince takdir ediyor muyuz? Bugün cevap verebiliriz: Şu anda açmakta olduğumuz sergi, Paulskirche Anayasası'nın hak ettiği ilgiyi görmesine önemli bir katkı sağlıyor.
Bu nedenle, Almanya çapında özgürce seçilmiş temsilcilerden oluşan ilk toplantının tarihi belgesini bugün burada onurlandırmaktan büyük mutluluk duyuyorum:

Paulskirche anayasasının kendisi. Belgenin zaten tamamlamış olduğu macera göz önüne alındığında, daha doğru ifade etmek gerekirse, orijinaline hâlâ bakabilmemiz bir mucize gibi görünüyor.

Bugün 175 yıl aradan sonra ilk kez Frankfurt'a dönüyor. “Demokrasi Tarihi Araştırma Topluluğu”nun, “Alman Tarih Müzesi”nin yoğun çabaları sayesinde! ve “Frankfurt Tarih Müzesi”. Çalışmalarınız için Federal Hükümet adına size çok teşekkür etmek istiyorum.

Aslında: Paulskirche anayasasının aslı özel bir belgedir, bu sergi de özel bir belgedir. Tarihi hayata geçirmeyi başarıyor.

Anayasa gibi yasal bir belgeyle bu o kadar kolay değil. Sergi anekdotlarla işliyor ve konusuna alışılmadık bir yaklaşımla yaklaşıyor:

Örneğin, en kaliteli malzemelerden yapılmış olan anayasal belgenin kapağında, kamu ihale kanununa ilişkin ilk atıfların halihazırda yer aldığını biliyor muydunuz? Bu, Paulskirchen meclisinin birinci sekreteri Friedrich Juchow hakkındaki bir anekdotta anlatılmaktadır. Teminat faturasını ödemeden önce, örneğin fiyatın sözleşmeye dayalı olarak anlaşılıp anlaşılmadığı gibi birkaç sorunun yanıtlanmasını istedi.

Hemen hemen her sergi panosunda küçük bir anekdot bulunabilir. Bana göre bu yaklaşım, Paulskirche Anayasası'nın Weimar İmparatorluk Anayasası ve Temel Kanun ile pek çok maddesinde açık bir devamlılık gösterdiğini oldukça etkileyici bir şekilde aktarmaktadır. Modern bir federal devletle ilgili.

Ve: bağımsız bir imparatorluk mahkemesi tarafından korunan kapsamlı temel haklar hakkında.

Bütün bunlar Paulskirche Anayasası'nın torununun Temel Kanun'da tanınmasını öneren paralelliklerdir.

Bayanlar ve Baylar,

Alman anayasalarının soyundan gelen bu yıl dönümü olan 2024'te, demokratik tarihimizi şekillendiren üç özel yıla bakıyoruz: 1849, 1919 ve 1949.

Benim evim Federal İçişleri Bakanlığı anayasal bir dairedir. Federal Adalet Bakanlığı ile birlikte, hükümetin ve idarenin Temel Kanuna uymasını ve uygulamasını sağlamak konusunda özel sorumluluk taşır. Şunu da söyleyebilirsiniz:

Paulskirche Anayasasının torunu olan Temel Yasamız benim özel korumam altındadır.

Bu nedenle evimin, üçlü anayasal yıl dönümü vesilesiyle bu eşsiz sergiyi maddi olarak destekleyebilmesinden ve böylece Almanya'yı dolaşmasına olanak sağlayabilmesinden memnuniyet duyuyorum. Yazın da “transit halindeyken” bakanlığımızda sergilenecek. Bunu özellikle sabırsızlıkla bekliyorum.

Federal Bakan Faeser ve Alman Federal Meclisi Başkan Yardımcısı Petra Pau sertifikayı inceliyor.

Kaynak: Federal fotoğraf Rumpenhorst

Bayanlar ve Baylar,

Paulskirche anayasasının, tüm çalkantıları ve gerilemeleriyle birlikte Almanya'nın olaylarla dolu demokrasi tarihinin simgesi olduğu sık sık duyuluyor. Peki bugün Alman demokrasisinin durumu nedir?

Temel Kanunun yürürlüğe girmesinden 75 yıl sonra, o dönemde Alman halkının kendisi için mücadele etmese de demokrasimiz pekişti.

Anayasal sistemimiz geçmişten önemli dersler almıştır:

Paulskirche'in başarısız ayrılışı, Weimar Cumhuriyeti'nin Nasyonal Sosyalistler tarafından devrilmesi – Nazi zulmünün ve Shoah'ın yıkıcı sonuçlarıyla birlikte.

Temel Kanun, insanlara, onların onuruna, haklarına ve herkesin kanun önünde evrensel eşitliğine odaklanan liberal bir anayasadır.

Geçen yıl Paulskirchenfest'in açılışında şunu söylemiştim: Demokrasi hafife alınacak bir şey değildir. Bugün çoğu kişiye mümkün olan tek hükümet biçimi gibi görünüyor. Ancak demokrasiler katılım, karar alma ve katılımla gelişir. Eğer bunu başkalarına bırakırsanız, alanı demokrasinin araçlarını kullanan ama aklında bambaşka şeyler olanlara bırakmış olursunuz. Bu, Almanya'nın Temel Kanununu önemseyen herkes için mesajı daha da önemli hale getiriyor: Hepimiz demokrasimize sahip çıkmalı, onu korumalı, güçlendirmeli ve aynı zamanda her gün savunmalıyız.

Bu, bugün, belki de her zamankinden daha fazla geçerlidir. Çünkü demokrasimiz şu anda uzun zamandır olduğundan daha fazla tehdit altında.

Düşmanlarınız yalanlarla, nefretle ve kışkırtmayla çalışır; eski, ağza alınmayacak stereotipler de onların araçları arasındadır.

Bu, hakaret ve tehditlerden şiddet eylemlerine kadar Yahudi karşıtı düşmanlığın büyük ölçüde arttığı gerçeğinde de görülüyor.

Antisemitizmle mücadele benim için özellikle önemli. Bu nedenle Paulskirche toplantısında bu konuyla ilgili özel bir tartışmaya girmek istiyorum:

Ağustos 1848'de milletvekili Moritz Mohl, gelecekteki anayasada Yahudilerin kanun önünde eşitlik hakkının reddedilmesini önerdi. Hamburglu avukat Gabriel Riesser'in muhteşem karşı konuşmasının ardından meclis bu talebi reddetti. Sonunda çığır açıcı bir sonuç ortaya çıktı: Paulskirche anayasası ilk kez din özgürlüğünü ve herkesin kanun önünde eşitliğini güvence altına aldı.

Doğrudan Mohl'a hitaben yaptığı karşı konuşmasında Riesser, beni derinden etkileyen ve benim de alıntılamak istediğim bir cümleyi formüle etti: “Bütün özgürlükler sistemi zarar görmeden, içine yıkım tohumları atılmadan istisnai kanunların yapılabileceğine inanmayın.”

Bu cümle temelde geçerlidir: Bireysel grupları dışlama ve onları temel haklardan mahrum bırakma ayartmasına izin verirsek, herkesin haklarını tehlikeye atmış oluruz. Biz demokratlar olarak kısa vadeli siyasi kazanç elde etmek amacıyla toplumun bazı kesimlerinin değerini düşürmemize izin verirsek, her zaman bir bütün olarak demokrasiyi tehlikeye atmış oluruz. Demokrasilerin birliği bu nedenle boş bir söz değildir; açık toplumumuzu düşmanlarına karşı savunabilmemiz için temel ön koşuldur.
Bu da beni bu serginin özel konseptine geri getiriyor. Çünkü şunu da gösteriyor:

Tarihi eserler çeşitli bakış açıları için kullanılabilir. Nasyonal Sosyalizm de onlar kadar kendisini Paulskirche anayasasıyla süsledi Doğu Almanya. Farklı siyasi sistemlerdeki farklı yorumlar, hemen hemen her belgenin kişinin kendi çıkarlarına yönelik bir projeksiyon yüzeyi işlevi görebileceğini göstermektedir. Söylemek istediğim şu: Bir belge tek başına yeterli değildir; önemli olan o zamanın insanının bundan ne anladığı, demokratik değerlerin arkasında durup onları savunup savunmadığıdır.

Bu sergi günümüzün tarihini sınıflandırmamıza, anlamamıza ve tercüme etmemize yardımcı oluyor. Demokratik tarih eğitimine muhteşem bir katkıdır. Ve bunu aklımda tutarak, son olarak fikrinizin arkasındaki kişilere, Dr. Hilmar Sack ve Dr. Klaus Seidl'e teslim etmek istiyorum.

Teşekkür ederim!

yukarı