Haber – Tüm konuşmalar – “Daha İyi Geri Dönüş Yasası” konulu genel kurul tartışması

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
konuşma

Tarih:
18 Ocak 2024

Federal İçişleri ve Vatan Bakanı Nancy Faeser'in Konuşması

Kaynak:
Henning Schacht

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Başkan,
Değerli Milletvekilleri,

Almanya bir dayanışma ülkesidir. Savaştan ve terörden bize kaçan herkes korumamıza ve desteğimize güvenebilir. Ve mültecilere korumadan çok daha fazlasını sunuyoruz: Almanya'ya ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Dil ve entegrasyon kursları, danışmanlık hizmetleri ve iş piyasasına entegrasyon önlemleri. Ayrıca geniş sivil toplum desteğine de katkıda bulunan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Ama şu da açık: Almanya'da kalma hakkı olmayan herkesin Almanya'yı tekrar terk etmesi gerekiyor. Bu, göçün bir bütün olarak toplumda kabul görmesi ve entegrasyonun işe yaraması için bir ön koşuldur.

Ülkesine geri gönderme saldırısıyla bu federal hükümet, sınır dışı etme işlemlerinin federal eyaletler tarafından daha hızlı ve daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlamak için tutarlı bir şekilde çalışıyor. Federal hükümet halihazırda suçluların ve tehlikeli kişilerin ülkelerine geri gönderilmesi konusunda eyaletlere geniş destek sağlıyor. Bu yasa tasarısı ile şu anda Alman uygulamasında sorunlu olan iki temel noktaya değiniyoruz.

Birincisi: Bir takım yeniliklerle insanların gelecekte saklanmalarını etkili bir şekilde engelleyeceğiz ve böylece sınır dışı edilmelerini önleyeceğiz.

Ve ikinci olarak kimliğinizin doğrulanmasını kolaylaştıracağız. Sınır dışı edilmenin önündeki bir diğer engel de genellikle etkilenenlerin kimliğinin açıklığa kavuşturulmasının zor olmasıdır.

Bu özellikle yabancı suçluların ve tehlikeli kişilerin daha hızlı bir şekilde sınır dışı edilmesine yardımcı olacaktır. Çünkü ülkemizde insanlar haklı olarak herkesin burada geçerli olan kurallara uymasını, devletin onların güvenliğini sağlamak için elinden geleni yapmasını bekliyor.

Bu yasa aynı zamanda organize suçlarla mücadelede de bizi destekliyor. Çünkü suç örgütü mensuplarını sınır dışı etmemizi kolaylaştırıyor.

İlkemiz şudur ve öyle de kalacaktır: Suç ağlarında faaliyet gösteren herkes, bunun sonuçlarını hissetmelidir. Ayrıca ikamet hakkı söz konusu olduğunda.

Bu özellikle kaçakçılar ve onların insanlık dışı işleri için geçerlidir. Bu nedenle bu alandaki minimum ve maksimum cezaları artırıyoruz ve hüküm giymiş kaçakçıların sınır dışı edilmesini kolaylaştırıyoruz.

Çünkü bayanlar ve baylar, bu kadar çok kişinin hayatını riske atan herkes, kanunun tüm gücünü hissetmelidir!

Her zaman şunu söyleyebilmemizi istiyorum: Almanya'daki insanların güvenliğini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Topluluklarımızı aşırı yükten korumamızı istiyorum. Ve korunmaya ihtiyacı olanlara koruma sunmamızı istiyorum.

Savaştan ve terörden kaçan insanları koruyoruz. Aynı zamanda gerektiğinde tavır ve sertlik de gösteriyoruz.

Meclis süreci boyunca bu yasaya ilişkin yapıcı çalışmanızdan dolayı size teşekkür etmek istiyorum. Gelin bugün doğru çerçeve koşullarını birlikte oluşturalım.

Teşekkür ederim.

yukarı