Haber – Tüm raporlar – İslamcı teröre karşı hep birlikte

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
Rapor

Ana konu:
Güvenlik

Tarih:
12/05/2023

AB içişleri bakanları Brüksel’de görüşüyor.

Kaynak:
Avrupa Birliği

Avrupa Birliği’nde güvenlik durumu

Rapor · 24 Kasım 2023Yasaklanan HAMAS ve Samidun gruplarının destekçileri aranıyor

Güvenli deliller şu anda güvenlik yetkilileri tarafından değerlendiriliyor.

daha fazla bilgi edin: Yasaklanan örgütler HAMAS ve Samidun’un destekçileri üzerinde arama yapılıyor…

Hamas terörünün ardından Gazze’de devam eden savaş, Almanya ve diğer ülkelerdeki İslamcı terör tehdidini artırmaya devam ediyor AB-Devletler. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, şiddet uygulayan İslamcı faillerin daha fazla duygusallaştırılması ve radikalleşmesi tehlikesine dikkat çekti. İç konseyde AB5 Aralık 2023’te Brüksel’de gerçekleşecek olan etkinlikte bu nedenle güvenlik yetkilileri arasındaki işbirliğine odaklanılıyor.

“Şu anda İslamcı tehditleri yakından takip etmeli ve daha fazla radikalleşme sürecini önlemeliyiz. Bu nedenle nefreti ve şiddeti körüklemeyi amaçlayan İslamcı terör propagandasına karşı bu kadar güçlü adımlar atıyoruz.” dedi Faeser. “Almanya, Fransa ve diğer Avrupalı dostlarımızla İslamcı teröre karşı omuz omuza savaşıyor.”

Tamamlanmadan kısa bir süre önce: Ortak Avrupa İltica Sistemi

Müzakerelerin odak noktası Ortak Avrupa İltica Sisteminin sonuçlandırılmasıdır. Düzensiz göçü önemli ölçüde sınırlandırmaya yönelik en önemli adım Ortak Avrupa İltica Sistemidir “Güçlü ve etkili bir Avrupa Birliği için sorumluluk meselesi” dedi Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser.

GEAS gelecekte herkesin projeye katılacağını öngörmektedir. AB-Dış sınırlar sıkı bir şekilde kontrol edilip kayıt altına alınmaktadır. Bu durumda koruma şansı çok zayıf olan herkes AB orada anayasal sığınma prosedüründen geçmeli ve reddedilirse doğrudan oradan ülkelerine geri gönderilmelidir.

Bakan şunu vurguladı: “Avrupa Ortak İltica Sistemi konusunda anlaşmaya hiçbir zaman bu kadar yaklaşmamıştık. Konsey ve Parlamento birbirine doğru ilerliyor. Üçlü müzakerelerde gerekli anlaşmalara varılacağına inanıyorum. Bunu başarmak için hâlâ çok çalışıyorum. Ve ben bir uzlaşmaya varabileceğimiz konusunda oldukça iyimserim.”

Avrupa Ortak İltica Sistemi (CEAS) Reformu

Avrupa Birliği’nin sığınma prosedürlerinin nasıl yürütülmesi gerektiği ve sığınmacıların nasıl barındırılacağı ve onlara nasıl bakılacağı konusunda asgari standartları vardır. Bunun temeli Ortak Avrupa İltica Sistemi’dir (CEAS). CEAS, en iyi bilineni muhtemelen AB’de ikamet hakkını düzenleyen “Dublin Yönetmeliği” olan kılavuz ilkeler ve düzenlemelerden oluşmaktadır.

CEAS’ın birkaç yıldır reforma ihtiyacı var. Bugün Fransa, İtalya, İspanya, İsveç ve Belçika’nın göçten sorumlu bakanlıklarının temsilcileri Haber’da misafirimiz. Toplantıda ülkeler, reform sürecine ilişkin tutumları hakkında birbirlerini bilgilendirmek istiyor. Ortak amaç, reformu ilerletmek ve 2024 baharındaki bir sonraki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce tamamlamaktır.