Haber – Tüm raporlar – THW, deprem bölgesine su arıtma tesisleri teslim ediyor

dunyadan

Aktif Üye
Tip:
Rapor

Ana konu:
sivil Savunma

Tarih:
03/23/2023

Hatay bölgesinde üç içme suyu arıtma tesisi ile THW’nin Yurt Dışı Hızlı Dağıtım Birimi Su (SEEWA).

Kaynak:
THW

Rapor 02/09/2023Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı depremlerin ardından yardım

THW gönüllüsü bir uçağın yanında yürüyor, hava hâlâ karanlık.

THW ve federal polis, afet bölgesine acil durum hizmetleri ve yardım malzemeleri gönderir.

daha fazla bilgi edin: Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından yapılan yardım…

Hafta başından bu yana, Yurtdışındaki Su Hızlı Dağıtım Birimi’nden üç kişilik bir ekip (SEEWA) Hatay bölgesindeki Teknik Yardım Teşkilatından. görevi THWAcil servislerin görevi, Türk Sivil Savunma (AFAD) ortaklarıyla birlikte su arıtma sistemlerini işletmeye almak ve işletilmesi talimatını vermektir.

Afet bölgesinde içme suyu temini

Büyük depremden sonra, afet bölgesindeki içme suyu kaynağı bazı durumlarda ciddi şekilde etkilenir. Federal Hükümet, üç adet içme suyu arıtma tesisi teslimi ile Türkiye halkına destek oluyor. Ters ozmoz denilen sistemler, suyu ve kir parçacıklarını ayrıştırıp daha sonra bunları ozmoz suyu ve atık su olarak ayırarak suyu temizler. Santrallerin her biri saatte yaklaşık 1.500 litre kapasiteye sahiptir ve bu sayede nüfusa taze içme suyu sağlayabilir. Sistemler kullanıldıktan sonra Türkiye’de kalır ve ileride su temininde bir darboğaz olması durumunda da kullanılabilir.

Hızlı Dağıtım Birimi Su Yurtdışı (SEEWA) ile THW, WASH alanındaki (Su, Sanitasyon ve Hijyen) mevcut tehlikeli durumlara hızlı bir şekilde tepki verebilir. SEEWA’nın görevleri arasında keşif, mobil içme suyu arıtma, su dağıtımı, su analizi, kuyular gibi tahrip olmuş su temini sistemlerinin onarımı, basit sanitasyon sağlanması ve uzman tavsiyesi yer alır. Müdahale ekipleri modern ekipmanlarla donatılmıştır ve birkaç saat içinde afet bölgesine doğru yola çıkabilir. SEEWA, teknoloji ve personel açısından yetkili yerel makamlarla yakın işbirliği içinde çalışır ve kendisini mevcut koordinasyon yapılarına entegre eder.

Genel olarak, bu THW bugüne kadar 250 tondan fazla yardım malzemesi sağladı ve bunları Türkiye ve Suriye’deki etkilenen bölgelere gönderdi. Yardım malzemeleri, Federal Dışişleri Bakanlığı’nın fonlarıyla ve Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı Satın Alma Dairesi ile yakın işbirliği içinde kısa sürede temin edildi. Ulaşım, Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Bu kurtarma aşamasındaydı THW ayrıca 50 Yurtdışı Hızlı Dağıtım Kurtarma uzmanıyla altı gün (SEEBA) enkazdan kurtulanları kurtarmak için Türkiye’de görevlendirildi.

Yardım malzemeleri hakkında daha fazla bilgi için THW Burada bulacaksınız.