Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan deklare etti: Kripto Paralar Vergilendirilecek Mi?

seher

Aktif Üye
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan deklare etti: Kripto Paralar Vergilendirilecek Mi? Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bloomberg ile yaptığı röportajda kripto para, regülasyonlar ve vergilendirme mevzularına değindi.

İlginizi Çekebilir CHP’li vekilden Bitcoin (BTC) açıklaması

Kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Elvan kripto paralar hakkındaki, “Kripto paralarla ilgili bir çalışma başlatıldı. Kapsamlı düzenleme ne vakit yapılacak? Bir vergilendirme kelam konusu olacak mı?” sorusuna cevaben şu sözlere yer verdi:

“Bakanlığımız uyumunda bir çalışma kümesi oluşturduk. Bu küme ağır bir biçimde çalışmalarını yürüttü. Evvel Merkez Bankası bir düzenleme yaptı, gerisinde MASAK çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı. Çalışma kümemiz evvela farklı ülke uygulamalarını inceledi. Üzerinde çalıştığımız alanlar ise kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken prensip ve asılların belirlenmesi, varlık saklama hizmetinin hangi koşullarda kimler tarafınca yapılabileceği, vergilendirme siyasetinin nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama ytesirinin olacağı, bilhassa kabahat gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi üzere geniş bir alanı kapsıyor.”

Ayrıyeten Bkz. “Elon Musk hangi altcoin’lerle ilgileniyor?”

Vatandaşa risk uyarısı yaptı

Yapılan çalışmaların kısa müddet daha sonra tamamlanacağını belirten Elvan, kripto para konusundaki yanıtını ise şu sözlerle sonlandırdı:

“Bu mevzudaki çalışmalarımızı kısa müddette tamamlayacağız. Ancak ben şunu söylemek de istiyorum, vatandaşlar, tasarruflarını değerlendirirken, yönetemeyecekleri riskleri almamalı.”