“Hepsi hiçbir şey olmamış gibi davranıyor.”

Aslıhan2312

Co-Admin
Tam olarak üç yıl önce Jan Josef Liefers'la birlikte Dresden'den Berlin'e gittim. Corona döneminin ortasında bir araba yolculuğu sırasında yapılan röportaj. Bunun nedeni, #allesdichtmachen kampanyasına katılımı nedeniyle Liefers'ın içine düştüğü kargaşaydı.

Oyuncu, Corona tedbirlerini eleştirmiş ve medyadaki eleştirisiz habercilikle dalga geçmişti. Bir yayın konseyi onu ihraçla tehdit etmişti ve sosyal medyada sağcılar, yandaş düşünürler ve korona inkarcılarıyla ortak dava yürütmekle suçlanmıştı.

“Tatort” yıldızı birdenbire sıradan biri oldu

“Tatort” yıldızı birdenbire, demokrasiyi tehlikeye atabilecek bir devlet düşmanı haline geldi. Ben de hangi tarafta olduğunu bilmeyen bir gazeteciydim, medyanın temsilcisiydim. Federal hükümete ve tedbirlerine güveniyordum ama tedbirleri eleştiren ya da aşı yaptırmayan insanları da anlıyordum. Hemen hemen hiçbir tedbirin olmadığı İsveç'teki arkadaşım Tinna ve New York'taki Debbie ile telefonda konuştum. orada her şey hâlâ buradan çok daha katıydı.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

#allesdichtmachen kampanyasındaki Haberları komik buldum. Heike Makatsch, Ulrich Tukur, Thorsten Merten ve Jan Josef Liefers politikacılarla ve aynı zamanda kendileriyle nasıl dalga geçtiler. Bağlantıyı bir meslektaşıma ne kadar coşkuyla gönderdiğimi hatırlıyorum: “Henüz görmedin mi?” zaten Haberlarını geri çekiyorlar. Twitter'a girin!

Kıyamet koptu ve bu sadece başlangıçtı. WDR'deki “Mevcut Saat”te sunucu onu “varlıklı bir oyuncu” olmakla, Corona inkarcılarına destek vermekle ve yoğun bakım ünitelerindeki hemşirelerle alay etmekle suçladı. Liefers Haber aracılığıyla bağlandı, uygun olmayan bir şekilde aydınlatıldı, saçları diken diken oldu ama takdire şayan derecede sakin kaldı. Kendisi de saflıkla suçlanınca şöyle dedi: “Bunu en son ne zaman duyduğumu biliyor musun? Drama okulundaki SED Merkez Komitesi adayından.”

WDR röportajındaki suçlamalar: dışlamak, köşeye koymak

WDR röportajı hala yayında, tekrar izledim. Dışlanmanın, köşeye atılmanın ne kadar çabuk gerçekleştiğini gösteriyor. Belirsiz zamanlarda soğukkanlılığı korumak ne kadar önemli.

Bütün bunları Dresden'den Berlin'e giderken Liefers'la konuştum. Bok fırtınasının onu büyük bir travma gibi etkilediğini söyledi, bana Corona politikasına olan güvensizliğinin ne zaman başladığını ve birçok şeyin ona neden Doğu Almanya'yı hatırlattığını anlattı.

Röportaj hafta sonu sayısında “Birden Devlet Düşmanı” başlığıyla yayımlandı. Ve şimdi de bir bok fırtınasına kapılan ve sağ köşede yer alan Berliner Zeitung'du. Yazarlarımızdan biri bile bu gazetenin artık kendisine ait olmadığını söyleyerek mesafeli davrandı.

Jan Josef Liefers: “Soğukkanlılıkla ve kırgınlık duymadan yeniden değerlendirme”

Üç yıl oldu, tecrit çoktan bitti ama bazen sanki bundan hiç çıkamamışız gibi hissediyorum. Jan Josef Liefers de aynı şekilde düşünüyor. Aktörün haberine göre, yayın konseyi, onun ihraç edilmesi çağrısında bulunarak, komite içinde bir şeylerin yanına kâr kalmış olabileceğini açıkladı. Aksi takdirde hakim olan düşünce, her şeyin doğru yapıldığı ve daha iyisini bilemeyeceğimiz yönündeydi.

Hiç kimse ona saldırıya uğradığı için üzgün olduğunu söylemedi mi? “Hayır,” diye yanıtlıyor Liefers. “Hepsi hiçbir şey olmamış gibi davranıyor.” Ama neyse ki hayaletin artık sona erdiğini ekliyor. Artık işlem önemlidir. “Soğukkanlılıkla ve kin olmadan.”