İlker Çatak, Oscar adaylığını ırkçılığa dikkat çekmek için kullandı

Aslıhan2312

Co-Admin
Berlin merkezli yönetmen İlker Çatak, Öğretmen Odası filmiyle Almanya'da En İyi Uluslararası Film kategorisinde Oscar'a aday gösterildi. 10 Mart'ta Los Angeles'ta yapılacak ödül töreninden kısa bir süre önce Berlin'de röportajlar verecek. Filmine daha az önem veriyor. Kendi deyimiyle bu dikkati Alman ana akım medyasının yapısal ırkçılığına dikkat çekmek için kullanıyor.

Sayın Çatak, filminizin Oscar'a aday olduğunun açıklanmasından kısa bir süre sonra bunun başarılı bir entegrasyon örneği olduğunu söylemiştiniz. Bu cümle hala doğru mu?

Sanırım biraz erken heyecanlandım. Çünkü daha geniş medya ortamının yazmak istediği şey bu değil.

Bu cümleyle ne demek istediniz?

Siyasi durum göz önüne alındığında, göçle ilgili olumsuz tartışmalara karşı bir örnek vermenin önemli olacağını düşündüm.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

“Siyasi durum”dan kastınız nedir?

AfD ve Naziler Parlamentoda. İlk başta, haberlerin yalnızca tipik Alman isimlerine sahip adaylardan bahsettiğini ve benim adımın sıklıkla atlandığını kabul ettim. Filmin adı belirtildi ancak Alman yönetmen İlker Çatak'ın adı belirtilmedi. Gerçekten anlamlı bir manşet buldum: 'Sandra Hülser ve Wim Wenders diğer adaylarla birlikte Oscar öğle yemeğinde'. – Yani biliyorsunuz siz Alman katkısısınız, Eylül ayından bu yana Alman hükümeti adına ve Alman Filmleri adına bu filmin Oscar'a getirilmesi için temsili çalışmalar yapıyorsunuz. Çünkü bu sana gelecek bir şey değil. Aylarca süren bir çalışma gerekiyor, geziyorsunuz, bol bol el sıkışıyorsunuz, insanları ikna etmeye çalışıyorsunuz, basın çalışmaları yapıyorsunuz. Bu, aile hayatınızı bir kenara bıraktığınız ücretsiz bir iştir. Aldığınız teşekkür de budur; başka biri olarak anılmak.

Erişim noktası

Kişiye

İlker Çatak 1984 yılında Berlin'de doğdu ve Wedding'de büyüdü. Hamburg Medya Okulu'ndaki mezuniyet filmi “Sadakat” ile 2015 yılında Altın Öğrenci Oscar'ını kazandı. Filmografisinde “Bir Zamanlar Hint Ülkesi”, “Söylenen Söz Önemlidir” yer alıyor ve “Öğretmen Odası” adlı filmi beş Alman film ödülü aldı.

Saldırıya uğradığınızı mı hissediyorsunuz?

Aslında bu benimle ilgili değil, medya ortamının (Stern, Spiegel, Süddeutsche Zeitung gibi önde gelen medyadan bahsediyorum) göçmen geçmişi olan insanlarla nasıl ilgilendiğiyle ilgili. Cahillik beni rahatsız ediyor. İsimlerimizin yazılış biçiminde ifade edilen, fikir üreten çevrelerdeki ihmalkarlıktan rahatsızım. Eğer yazılmışlarsa. Bu manşetlerin milliyetçi tonu beni rahatsız ediyor. Burada yapısal bir sorunumuz olduğunu düşünüyorum. Bunu sağ eğilimlerin üreme alanı olarak görüyorum.

Seni her zaman dost canlısı ve çekingen buldum. Mücadele etme cesareti nereden geliyor?

Her zaman hoş, tatlı, arkadaş canlısı ve coşkulu İlker'i yaşadılar çünkü bu da biz göçmen çocuklardan beklenen bir rol. Nazik olmalıyız. İyi olmamız gerekiyordu. Bize öğretilen şu: Bu ülkede başarılı olmak istiyorsanız dost canlısı olmalısınız. Ve nazik olmanın da bir sakıncası yok. Ancak bir noktada arkadaş canlısı olmayı bırakıp öfkenizi ifade etmeniz de sorun değil. Ve Almanya'nın Oscar adaylıklarıyla ilgili haberleri görünce bıktım.

Bunu neden şimdi kamuoyuna açıkladınız?

Daha önce ırkçılık konusunu incelikli bir şekilde filmlerime taşıyordum ama görünüşe göre bu yeterli değildi. Oscar adaylığı almanıza rağmen yine de gözden kaçırılabilirsiniz. Yoksa isminizle çağrılmazsınız. Çünkü adın Almanca değil. Ve bunu yeterince vurgulayamam: bu benimle ilgili değil. Dünyanın neresinde çalışmak ve yaşamak istediğimi seçebileceğim ayrıcalıklı bir konumdayım. Burada yapmaya çalıştığım şey, bana verilen sahneyi, göç geçmişi olan tüm insanlara görünürlük kazandırmak için kullanmak. Medyanın da bir sorumluluğu olduğunun farkına varmasını sağlamak.

Yapısal ırkçılığı ilk kez mi yaşadınız?

Tabii ki değil! Size pek çok örnek verebilirim: Sokakta yürüyorsunuz ve polis tarafından durdurulan pek çok kişi arasında yalnızca siz varsınız. ABD'ye gidiyorsunuz ve sınırdan çıkarılıyor ve size benzeyen diğer adamlarla birlikte bir odaya tıkılıyorsunuz. Irksal profilleme. Ve karşılaştığım ırkçılık nispeten küçük. Hiçbir zaman evim ateşe verilmedi, yüzüme tükürülmedi. Ama 2024'ün ırkçılığı çok daha sofistike, kurnaz ve kalleş. Günümüzün Nazileri takım elbise ve kravat giyiyor. Biz farkına bile varmadan aramıza karışıp toplumumuzu yok ediyorlar. Hepimizin uyanık olması gerekiyor. Artık ihmale ve cehalete tahammül edemeyiz. İşte burada başlıyor. Her türlü ırkçılık buna dayanmaktadır.

Gazetelerin isminizi yanlış yazması gerçekten ırkçılık mıdır?

Kendimi mağdur gibi göstermek istemiyorum ve Almanya'dan çok güzel şeyler aldım. Burada işimi yapabildim. Bu yapısal ırkçılık kelimesini yazımda kullanma konusunda çok düşündüm. Ancak ırkçılığın birçok yönü vardır. Tembellik, dikkatsizlik ve cehalet bunlardan biridir. Nasıl ki bu topluma bir şeyler vermek, tam üye olmak, vatandaş ve insan olarak üzerime düşen görevleri yerine getirmek için çabalıyorsam, bu ülkedeki medya yapımcılarından da ilgi bekliyorum. Bir örnek: ABD'deki Akademi yakın zamanda bana bir e-posta yazdı ve adımın doğru telaffuzunu içeren bir ses dosyası istedi. O kadar da zor değil. Sadece sorabilirsin, biraz çaba göster. Ve bu çok büyük bir fark yaratıyor.

Dedeniz Türkiye'den Almanya'ya geldi değil mi?

Anadolu'ya Kayseri'den geldi. Oradan iş aramak için İstanbul'a gitti ve kısa bir süre kunduracı olarak çalıştı. Bütün aile çalışıyordu, babam altı yaşındayken gazete dağıtmaya başlamıştı. Daha sonra büyükbabam Almanya tarafından işe alındı. Berlin'e geldi ve buradaki AEG fabrikasında çalıştı. Okuma-yazmayı ancak Almanya'da öğrendi. Doğduğum yıl olan 1984'te tekrar geri döndü. Almanya'da üzerine düşeni yaptı, bu parçalanmış ülkenin yeniden inşasına yardım etti ve geri döndü. Gesundbrunnen'de Wedding'de büyüdüm.

Berlin'de doğdunuz ama on iki yaşındayken ailenizle birlikte İstanbul'a taşındınız ve okula orada devam ettiniz. Nasıl oldu?

Birlikte film yapmaya başladığım Johannes Duncker ile İstanbul'da tanıştım. Bu, derin bir dostluğa yol açan biçimlendirici bir karşılaşmaydı. İstanbul'da geçirdiğim süre aynı zamanda Türkiye'yi tamamen farklı algılamamı sağladı. O zamana kadar favori bir tatil beldesiydi. Ama gündelik bir hayatınız olduğunda, okul sistemini deneyimlediğinizde, sabahları kravatınızı bağlayıp milli marşı söylemek zorunda kaldığınızda bu milliyetçilik şüphe uyandırıyor. Ve milliyetçiliğin her türüyle çok zor bir ilişkim var. Sadece Türkçe değil Almanca da var. Bu nedenle medyadaki bu milliyetçi tonu kınıyorum.

Kendi ülkenizin adayları için heyecanlandığınız için Oscarlar biraz futbola benzemiyor mu?

Ülkenizle de sağlıklı bir ilişkiniz olabilir. Ama aynı zamanda burada göçmen geçmişi olan birisinin olduğunu da söyleyin. İsimlerimizi söyle. Neden bu kadar zor?

Berlin'de yaşıyorlar. Şehir sizin ve işiniz için ne ifade ediyor?

Ben burada büyüdüm, ailem burada yaşıyor, yolumu biliyorum. Bu çok güzel bir şey. Berlin bana ilham veriyor, kışın olmasa da burada yaşamaktan gerçekten keyif alıyorum. Şehirle barıştım. İstanbul'dan döndüğümde Berlin ilk başta benim için çok havasızdı. 2002 yılında bu büyük metropolden geldim ve buradaki her şeyin fazlasıyla düzenli olduğunu gördüm. Ama şimdi bir Berlinli olduğum için çok mutluyum ve bunu burada takdir ediyorum. ABD büyük özgürlüklerin ülkesi olarak görülüyor ama bunların hepsi bir hap. Burada gerçekten özgürüz. Yani nispeten ücretsiz.

Az önce artık dünyanın herhangi bir yerinde çalışabileceğini söyledin. Başka bir yere mi taşınıyorsun?

Bu biraz da önümüzdeki birkaç yıldaki siyasi gelişmelere de bağlı. Türkiye'de her zaman Türkiye'den ayrılmak istemediklerini söylemelerine rağmen artık orada yaşamak istemeyen birçok meslektaşımız var. Ama artık buna daha fazla dayanamıyorlar. Almanya'nın 20 yıl sonra nasıl görüneceğini bilmiyorum. Sağcı eğilimleri kontrol altında tutmayı başarabilir miyiz, yoksa bu insanlar hükümete mi gelebilir?

Filminiz bir okulda geçiyor ve idealist bir öğretmene odaklanıyor. Alman toplumunda bu mesleğe çok az değer veriliyor. Konuyu nasıl buldunuz?

Okul herkesi etkileyen bir yerdir. Okul politiktir. Ve bu alandaki pek çok belirsizliği keşfedebileceğimiz başından beri bizim için açıktı: Ne doğru, ne yanlış? Bir durumla nasıl başa çıkarsınız? Bunlar iyi hikayelerin temel taşlarıdır. Okul operasyonlarından pek çok kişiyle konuştuk: okul müdürleri, öğretmenler, okul psikologları, veliler, öğrenciler, okul sekreterleri. Öğretmenlerin üzerindeki çoklu yükü fark ettik. Filmde öğretmenin her zaman en az iki şeyi aynı anda yaptığını fark etmişsinizdir. Öğretmenlere verilen bu sürekli aşırı vergiye boyun eğmek ve bu insanların çalışmalarına genellikle hafife alındığı için değer veren bir film yaratmak istiyoruz.

Oscar aldığında ne anlama geliyor?

Bu şeyi kazanıp kazanmamamız o kadar da önemli değil. Şu anda gördüğüm ilgiden mutluyum çünkü benim için gerçekten önemli olan bir tartışmayı başlatabiliyorum çünkü bu aynı zamanda gelecek nesilleri de ilgilendiriyor. İnsanlar bana yazıyor ve aksi takdirde ayrımcılığa uğramaktan korktukları için çocuklarına Almanca isimler verdiklerini söylüyorlar. Babam dün cesaret verici bir şey söyledi çünkü o da bunun beni rahatsız ettiğini görüyor. Dedi ki: Muhammed Ali'yi neden bu kadar sevgiyle andığımızı biliyorsunuz. Ringte çok iyi olduğu için değil, ring dışında kararlı olduğu için. – Ve bunda bir şey var.

Görüşülen kişi, tüm cinsiyetlerin görünür olması için kolonun kullanılmasına önem veriyor.