Kılıçdaroğlu: Gittiğim yerde ne Erdoğan’ı ne partisini konuşacağım

Saliha

Yeni Üye
CHP önderi Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin küme toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Osman Kavala’nın tutukluluğunun devam etmesi sonucuna ait, “Adalet kadar pahalı bir kavram yoktur dünyada. İnsanlık tarihi adalet için çaba tarihidir. Bir kişinin haksız yere uzun müddet mahpusta tutulması en büyük adaletsizliktir. Adaleti dağıtmak için mahkemelerimiz var. Memleketler arası hukuku kendi anayasamıza koymuşuz. Osman Kavala, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) sonucuna karşın 1541 gündür mahpusta. Onun mahpusta olması şahsi sorunu değildir. Bu Türkiye’nin en temel adalet sıkıntısıdır. Bu sorunu çözmek de bize yani ‘Millet İttifakı’na nasip olacak” diye konuştu.

‘DÜZCE HAVASI EN KİRLİ İL’

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP milletvekillerinin Düzce ziyaretini anımsatarak, kentin hava kirliliğinde birinci sırada olduğunu, bölge halkının bu niçinle kansere yakalandığını ve hayatını kaybettiğini söylemiş oldu. Kılıçdaroğlu, Düzcelilerin doğal gaz fiyatını ödemesine, devletin dayanak olması gerektiğini belirterek, “Fakir lakin kömür veriyorlar. Doğal gaz parasını ödesen daha düzgün değil mi, daha adaletli değil mi?” dedi.

Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Genel Heyeti’nin 3 Şubat’ta olağanüstü toplanacağını anımsatarak, “Nisan ayında yapılacak toplantıyı Merkez Bankası, şubata almış. Hazine tamtakır. 60 milyar lirayı nasıl ödeyecekler? Erken genel şurası yapıp, 60 milyar lirayı hazineye verecekler. Kıymetli olan 60 milyara muhtaç bir hazinedir ancak bunları anlatırken kimse umutsuzluğa kapılmasın, bunların tamamı akılcı siyasetlerle çözülür” diye konuştu.

‘ÜLKENİN ÖLEN HAYALLERİNİ SEYRETMEYECEĞİZ’

CHP önderi Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin önemli problemlerinin bulunduğunu belirterek, şöyleki konuştu: “Mesele Erdoğan değil, sıkıntı Türkiye. Bunu tekrar tabir edeyim. Bizleri izleyen vatandaşlarım; Türkiye’nin hayalleri öldü. Türkiye’nin geleceği için hepimiz korkuyoruz ve önemli bir telaş ortasındayız. Gittiğimiz bütün alanda bunları görüyoruz. Ailemiz, evlatlarımız onların geleceği için korkuyoruz. Bu telaş yalnızca bana ilişkin değil. Birebir kaygıyı bütün vatandaşlar taşıyorlar. O denli bir hale geldi ki ülkemiz, dünyanın en dinamik bölgesindeyiz. Milyonlar giderek fakirleşiyor. Gönlü yaralı genç jenerasyonlar oluştu. Biz ülkenin ölen hayallerini seyretmeyeceğiz CHP’liler olarak. Bu ülkenin geleceğini düşünerek, Erdoğan’a hakkımızın helal olmadığını söylemekten daha birçoklarını yapmak zorundayız. En büyük hatası, bu ülkenin müsamahasını yok etmek oldu. Evvelden komşu komşunun külüne muhtaçtı, oturur konuşurduk, dertleşirdik. Birbirimizin yüzüne bakardık. En azından bayramlarda bir ortaya gelirdik. Müsamahayı yok ettiler. Artık kendisini bir kenara itip hoşgörüsüzlüğü azaltmaya yönelik adımlar atmanın periyodudur.”

‘ERDOĞAN’I ARTIK KONUŞMANIN ANLAMI YOK’

‘Helalleşme’ davetinde bulunduğunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, “Kucaklaşmaya, birlikte olmaya muhtaçlığımız var’ dedim. Helalleşme seyahatine başladım ve sürdürüyorum. Maksadım; yarın yöneteceğimiz devletin çeşitliliğiyle gurur duyacağımızı halkımıza anlatmak, farklılıklarımızı zenginlik olarak görmek ve bunu herkese anlatmak. Gittiğim hiç bir yerde ne Erdoğan’ı ne de partisini konuşacağım. Samimi bir biçimde ‘Buraya ben barışmaya, helalleşmeye geldim’ diyeceğim. Bu ülke hiç bir vakit şahane olmadı lakin bu ülke hiç bir vakit bu kadar adaletsiz de olmadı. Adalet teriminin yerlerde süründüğü bir periyodu hiç fakat hiç yaşamadık. Erdoğan’ı artık konuşmanın bir manası yok. Nasıl bir adalet sistemi getireceğiz, onu konuşmak istiyoruz. Erdoğan’ı konuşacağımıza ülkenin verimliliğini nasıl artıracağız, diye konuşmak zorundayız. Başlamak için bugünden daha güzel bir vakit yok” diye konuştu.