Kılıçdaroğlu: Seçim tarihini belirlesin, adayımızı belirleyeceğiz

Saliha

Yeni Üye
Zonguldak’a kanaat liderleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle toplantı yapmak için gelen CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, öncesinde kent merkezinde esnafı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, esnafın sıkıntılarını dinleyerek, tahlil tekliflerini anlattı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kendisinin karşısına çıkacak yüreği olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, “Beni amaç alıyorsan, senin istediğin televizyon kanalında benimle tartışma yürekliliğini göstereceksin. Bahadır olacaksın. Niçin korkak oluyorsun? Benden uzak beni eleştiriyorsun. Çıkarsın karşıma, iki uygar insan üzere tartışırız. Seni de taraftarların izlerler, beni de bütün vatandaşlar izler. Hem benden çekiniyor hem geriye dolanıyor, geriden bir sürü laf ediyor. Çık karşıma otur, birlikte tartışalım. Türkiye de izlesin. Kaybedecek bir şeyimiz yok ki. İki uygar insan üzere tartışırız” diye konuştu.

‘MİLLET TAHAMMÜL EDEMİYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, teröristlerle iş birliği yapan siyasetçiler olduğunu söylemesiyle ilgili Kılıçdaroğlu, “Allah aşkına gidip İmralı’da masaya oturan kimdi? Şimdi İmralı’nın postacılığına soyunmuş, o denli anlaşılıyor. Posta memuru mu kendisi? Gidip tezgahı kuran o, konuşan o, medet uman o. Mahallî seçimlerde ne yaptı? Mahallî seçimlerde de ona akademisyen gönderdi ‘Acaba bize oy verebilirler mi’ diye selamlarını getirdi. Devletin televizyonunda bunu canlı yayınladılar. Artık dönüp bizi suçluyor. Ne yaparsa yapsın, beyefendi gidici artık. Millet tahammül edemiyor. Palavraya, artırıma tahammül edemiyor. Haksızlığa tahammül edemiyor. Gidecek, beni suçluyor. Suçlamasına gerek yok, çıksın karşıma” dedi.

‘SEÇİM TARİHİNİ BELİRLESİN’

CHP önderi Kılıçdaroğlu, adaylık tartışmalarıyla ilgili soruyu ise “Seçim tarihini belirlesin, biz adayımızı belirleyeceğiz. Hem seçim tarihini belirlemiyor hem kalkmış, ‘Adayınız kim?’. Adayımızın kim olduğunu açıklamamız için senin ‘Ben erken seçim istiyorum, sandığı getiriyorum. Bay Kemal, gel sen de oy kullan’ demesini bekliyoruz. Söylemiyor” diye yanıtladı.

‘BU FOTOĞRAFIN MUHATABI ERDOĞAN’DIR’

HDP Milletvekili Semra Güzel’in PKK’lı teröristle olan fotoğraflarına sessiz kaldıkları tarafındaki tenkitlere ilişkin soruyu da cevaplayan Kılıçdaroğlu, “Bu fotoğrafı gördüğümde sordum, ‘Ne vakit çekilmiş?’ diye. Bunların İmralı’ya masa attıkları periyotta, açılım periyodunda o fotoğraf çekilmiş. ötürüsıyla bu fotoğrafın muhatabı, sorunun muhatabı, direkt doğruya Erdoğan’dır. Nasıl oldu? Açılımda ne oldu? Açılımda bu işler olduysa sen neredeydin? Sen bu ülkeyi yönetmiyor muydun? Aklın başında mıydı? Bunların sorulması lazım. İşin özeti bu” dedi.

‘YURT YAPMAK DEVLETİN GÖREVİ’

Tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın vefatıyla ilgili de konuşan CHP başkanı Kılıçdaroğlu, yurt yapmanın, devletin nazaranvi olduğunu söylemiş oldu. Ankara’ya döndüklerinde özel çizgi çıkararak, öğrencilerin yanında olacaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söylemiş oldu:

“Enes’in görüntüsünü izlediğimde sizler, her vatandaş üzere benim de yüreğimde bir şeylerin koptuğunu gördüm. Yurt yapmak devletin bakılırsavidir. Kız- erkek öğrenciye imkan sağlamak devletin misyonudur. Bu yapılmadı, hala de yapılmıyor. Bizim bir taahhüdümüz var. 2 yıl ortasında yurt sorunu kalmayacak Türkiye’de. Bu çeşit yurtlarda kalan öğrenciler şayet bir sorunla sıkıntıyla karşılaşıyorlarsa ‘Bu yurttan mutlu değiliz ancak gidecek diğer yerimiz yok’ diye düşünüyorlarsa tüm belediye liderlerimize, Ankara’ya dönünce talimat vereceğim. Size gelen rastgele bir öğrenci yurtta barınamadığını, özgürlük alanının sonlandırıldığını, rahat olmadığını söylüyorsa özel bir çizgi vereceğiz. Bunu kamuoyuyla da paylaşacağız. Belediye liderlerimize, ‘var ise bu öğrencilerin sıkıntıları kesinlikle çözün’ diyeceğiz. ‘Belediye liderlerimizin olmadığı yerde milletvekillerimize ulaşın, size yardımcı olacaktır’ diyeceğiz. ötürüsıyla yaşanan bir dram, hepimizi, toplumu derinden sarsan bir dram. Bu tıp dramları yaşamak istemiyoruz. Hoş bir Türkiye’de gençlerimiz özgür olmalı, gençlerimiz espri yapmalı, cadde sokaklarda koşmalı, eğlenmeli, arkadaşlıklarını sürdürmeli, kitap mecmua okumalı. Bunların hepsi olmalı.”