“Kocamın ölümünü kendim duyurma onurundan mahrum kaldım”

Aslıhan2312

Co-Admin
30 Nisan'da 77 yaşında ölen Amerikalı yazar Paul Auster'ın dul eşi yazar Siri Hustvedt, kocasının ölümünü kendisi duyurmak isterdi. Uzun bir Instagram gönderisinde bunun elinden alınmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. “Saftım ama kocam Paul Auster'in ölümünü duyuranın ben olacağımı hayal etmiştim.” Paul Auster'la 42 yıldır evli olan kendisi de kocasının nasıl öldüğünü anlatıyor: “Evde öldü. Sevdiği bir odada, kütüphanede, yerden tavana kadar her duvarında kitapların olduğu, aynı zamanda ışığın içeri girmesini sağlayan uzun pencereleri olan bir oda. 30 Nisan 2024 günü saat 18.58'de bizimle birlikte ailesiyle birlikte hayatını kaybetti.”

Bir süre sonra, onun ölüm haberlerinin medyada dolaştığını ve cenazesi evinden çıkarılmadan önce bile ölüm ilanlarının yayınlandığını keşfetti. “Ne ben, ne kızımız Sophie, ne damadımız Spencer, ne de Paul'ü kendi kız kardeşleri gibi seven ve onun ölümüne tanık olan kız kardeşlerim, acı kaybımızı sindirmeye vaktimiz olmadı. Çevrimiçi çığlıklar başlamadan önce hiçbirimiz yakınlarımızı arayamadık veya e-posta gönderemedik. Bu onurumuz elimizden alındı. Bunun nasıl olduğuna dair hikayenin tamamını bilmiyorum ama tek bir şeyi biliyorum: Bu yanlış.”

Siri Hustvedt, Paul Auster'ın kanserinin ilerleyişini bildiriyor. “Paul kanser diyarını asla terk etmedi.” Tedaviler başarısız olduktan sonra onkoloğu ona palyatif kemoterapi önerdi ama o reddetti. Evde ölmek istiyordu. “Ne sözlerinde ne de jestlerinde hiçbir zaman kendine acıma belirtisi göstermedi. Hayatının sonuna kadar gösterdiği metanetli cesaret ve mizah anlayışı benim için bir rol modeldir. Birkaç kez şaka yaparak ölmek istediğini söyledi. Ona bunun pek olası olmadığını söyledim ve o da gülümsedi.”

Paul Auster hayatının son günlerinde

Kocasının bilgisayarı yoktu; el yazısıyla yazılarını Olympia daktiloda yazıyordu. “Hayatının son günlerinde torunumuz Miles'a mektuplar yazdı. Tedaviye bağlı titreme nedeniyle minik el yazısı sallandı ama gücü kalmayana kadar bu mektupları yazmakta zorlandı. “Bunun son kitabı olmasını istiyordu. “Bu mektupla yazar olarak hayatı sona erdi.”

Siri Hustvedt, Paul'ü az ya da çok tanıyan -çoğunlukla daha az- sayısız insanın artık “sevdiğim adam hakkında ders verdiğini” fark ettiğinde yaşadığı kafa karışıklığını yazıyor. “Paul her şeyden önce bir hikaye anlatıcıydı. Hem kurgu hem gerçek pek çok hikaye yazdı ama aynı zamanda bunları anlatmayı da severdi ve son iki yılda doktorların muayenehanelerinde birbiri ardına birlikte oturmamızı ve onu zaman zaman izlememi bazen eğlenceli buluyordum. Anlatım modunda, sahneyi hazırlamak için geri adım attı ve ardından kendi hastalığının büyüleyici hikayesine devam etti. Öte yandan ben, biyolojik süreçler hakkında açıklığa kavuşturulması gereken kısa sorular sordum. Çoğu zaman, beklediğim gibi, doktorların cevapları yoktu.”

Kocasının yazılarının sınır ötesi olduğunu söylüyor. Her ne kadar romanları ve anıları kendi zaman ve mekanlarının kılığına bürünmüş ve çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri'nde geçiyor olsa da, onun hikayeleri buranın ve şimdinin çok ötesine geçen sorular hakkındadır. “Yaşamak ne anlama geliyor? Biz insanlar, kendi algısal sınırlarımızın tuzağına düştüğümüzde, at gözlükleriyle ileriye doğru nasıl bir yol bulabiliriz? Ahlaki eylem nedir? Tekrar tekrar: Sevilen birinin korkunç kaybından sonra ne olur? Bu mükemmel bir soru. Bunu nasıl yapacağız?” Bu onun şimdi kendine sorması gereken bir soru.

Siri Hustvedt medyayı ve edebiyat dünyasını açıkça eleştiriyor. Havalı, zeki, “postmodern”, “entelektüel” yazar Paul Auster hakkında ABD ve bazen de İngiltere medyasında yayılan klişeye yüksek sesle güldü. “Bu uydurma karikatür, 43 yıldır çok iyi tanıdığım hem kişiye hem de esere o kadar yabancıydı ki, açıkçası onun neyle ilgili olduğunu anlayamayacak kadar kafa karıştırıcıydı.” Yazar arkadaşı ve ilk okuru olarak sadece duygunun derinliklerinden, harika kitapların doğduğu, geliştiği ve bittiği rüya alanlarından yazdığını söyleyebilirdi.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.