Oyak Renault, Megan’ı Karsan’la bir arada üretecek

Abide

Aktif Üye
Oyak Renault açıklamasına nazaran, muahede kapsamında, mevcut Megane sedan üretiminin Karsan’a devredilerek Oyak Renault fabrikasının kapasitesinde yeni kuşak araçlara yer açılması ve üç vardiya biçiminde ağır çalışma sisteminin sürdürülmesi amaçlanıyor.

Aracın üretimi ve montajından Karsan sorumlu olurken, Oyak Renault kaporta kesimlerinin üretim faaliyetine devam edecek. bununla birlikte Oyak Renault, üretimi tamamlanmış araçların kalitesinden ve modül tedarikçileri ile münasebetlerden sorumlu olmaya devam edecek. İş birliği kapsamında, Megane Sedan’ın üretiminin 5 yıl boyunca Karsan tarafınca gerçekleştirilmesi öngörülürken, aracın mevcut satış ağı ise bugüne kadar olduğu biçimiyle devam ettirilecek.

Projeyle, yıllık 55 bin adetlik üretim hacmi oluşturulması bekleniyor.

‘Sektöre farklı bir açılım getireceğimize inanıyoruz’

Açıklamada bahse ait görüşlerine yer verilen Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, ‘Oyak Renault olarak, alanında esaslı bir bilgi birikimine ve ehil iş gücüne sahip bir marka olan Karsan ile hayata geçireceğimiz bu çalışma ile Türkiye iktisadına kıymetli ölçüde katkıda bulunacağımıza ve kesime farklı bir açılım getireceğimize inanıyoruz.’ tabirlerini kullandı.

Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş ise, ‘Çağın mobilite gereksinimlerine uygun küresel nitelikte elektrikli ve yüksek teknolojili ulaştırma tahlillerini sunan Karsan olarak Oyak Renault ile gerçekleştireceğimiz bu iş birliğinden dolayı memnunuz. Renault Megane sedan modelinin üretim sorumluluğunu almış olmak bizleri heyecanlandırıyor. Birinci adımını atmış olduğumuz bu proje ile Oyak Renault iş birliğimizin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. hem de bu hoş gelişimin Türk otomotiv endüstrimize güzel uğurlu olmasını dileriz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Yıllık 378 bin araba ve 920 bin motor üretim hacmi ile Renault Grubu’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biri olan Oyak Renault, halihazırda yeni Clio, yeni Clio Hibrit ve Megane sedan modellerini, ayrıyeten bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip ihraç etmeye devam ediyor.

Karsan’dan KAP’a açıklama yapıldı

Öte yandan, Karsan’ın Oyak Renault ile kontrat imzalanmasına ait açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, Karsan ile Oyak Renault içinde Renault Megane Sedan markalı araçların Karsan tarafınca üretilmesine ait mutabakata varıldığı, bugün prestijiyle kontrat imzalandığı bildirildi.

Kelam konusu mukavelenin müddetinin, üretim başlangıç tarihinden itibaren 5 yıl olduğu aktarılan açıklamada, ‘Sözleşme uyarınca üretim başlangıcı için gerekli yatırımların 1,5 yıl müddette tamamlanması planlanmaktadır. İlgili üretimin Karsan tesislerinde yapılması için planlanan yatırım meblağı 210 milyon liradır. Kelam konusu yatırım yıllık 55 bin adetlik kapasiteye karşılık verecek biçimde olacaktır.’ denildi.

Açıklama bilgilerinda, yeni iş ilgisinin paydaşlık faaliyetlerine tesirine ait ‘Hasılata ve karlılığa olumlu istikamette tesir etmesi beklenmektedir.’ değerlendirmesi yapıldı.