‘Sandık gelecek devir değişecek’

Saliha

Yeni Üye
Elif Altın – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul Kongre Merkezi’nde Roman vatandaşlarla bir ortaya geldi. Toplantıya İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, CHP Toplumsal Siyasetlerden Sorumlu Genel Lider Yüksel Taşkın, Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, SODEV Genel Lideri Ertan Aksoy ve Roman Federasyonu Lideri Sinan Karaca Öztürk de katıldı.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, “Tablo emin olun düşündüğümden daha ağır. Ancak bir şeyden emin olmanızı isterim bu kardeşiniz sizin sesinizi yalnızca Türkiye’ye değil gerekirse bütün dünyaya duyuracak. Türkiye coğrafyasına yayılmış olan Romanların haklarının verilmediğini görüyoruz. Ötekileştirildiğini görüyoruz. Dikkate alınmadıklarını görüyoruz. Uygun eğitim almadıklarını görüyoruz. bu biçimde bu sorunun çözülmesi lazım. O niçinle birlikte çaba etmek zorundayız. Şayet bu çabayı birlikte yapabilirsek parlamentoda, parlamento haricinde da sizin problemlerinizi dillendiririz” dedi.

Roman çocuklara burs kelamı

Bir strateji evrakı hazırladıklarını belirten Kılıçdaroğlu “Altı başlık altında sizin meselelerinizi sayayım. Biri eğitim. Çocuklarınızın yeterli bir eğitim alması lazım. Biz isteriz ki her insanın çocuğu okusun, yeterli bir eğitim alsın. Yeterli bir geleceği olsun. Fakat şayet ailenin ekonomik durumu zayıfsa ve daima bir işi yoksa çabucak de bir de dışlanmışlık var ise çocuklar yeterli eğitim almıyorlar. Okula giden çocukların bir kısmı okulu terk ediyor. Onun formülünü de bulduk. Allah’ın müsaadesiyle iktidar olduğumuzda okula giden bütün Roman çocuklara burs vereceğiz. Ancak tek kuralımız var. Okula devam ettiği sürece burs hiç kesilmeyecek. Bütün eğitim masraflarını karşılayacağız. Ve bakılırsaceksiniz nasıl başka ailelerin çocukları okuyorsa sizin çocuklarınız da okuyacak. Ve onların üstün yeteneklerinden de, bilhassa müzik konusundaki üstün yeteneklerinden de yararlanmış olacağız” diye konuştu.

‘Aile takviyeleri sigortası’

Kılıçdaroğlu kelamlarına şu biçimde devam etti:
“hiç bir aile Türkiye coğrafyasının neresinde yaşarsa yaşasın minimum fiyatın altında yahut hiç geliri olmayan bir aile tablosunu görmek istemiyoruz. Bunun garantisini ‘Aile Takviyeleri Sigortası’nı getirerek çözeceğiz. Her ailenin geliri en az taban fiyat seviyesinde olacak. Çalışır yahut çalışmaz, çalışır minimum fiyatın altındaysa taban fiyata tamamlanacak. Geliri yoksa minimum fiyat kadar geliri olacak. Çocuğu okula gidiyorsa ayrıyeten ödeme yapılacak. Meskende yaşlı var ise anne bakıyorsa, engelli var ise anne bakıyorsa, anne sigortalı olacak ve sigorta primini de devlete ödeyecek. bu biçimdece anne de yeri ve vakti gelince emeklilik hakkına kavuşmuş olacak. Kâfi mi, yetmez. Her meskende kesinlikle bir sigortalı olacak, her konutta. İster belediye, ister merkezi hükümet eleman alırkilk evvel sigortası olmayan hanelerden bir kişiyi sigortalı olarak alacak, bunlara öncelik tanıyacak. bu biçimde meskenlerde huzur da olacak. Kimse kimseye muhtaç olmayacak. Hakkınızı, hukukunuzu savunmayan şahsa takviye vermeyin. Takviye verirseniz bu tablo değişmez. Bu kardeşinize inanmanızı ve güvenmenizi istiyorum. İnanın inancın kısa müddet ortasında hiç o denli uzağa gitmeye gerek yok, sandık gelecek oyunuzu kullanacaksınız devir değişecek sizin devriniz başlayacak. Halkçı bir periyot başlayacak.”

Konuşmaların akabinde basına kapalı olarak Roman vatandaşların problemleri ve talepleri dinlendi.