Son dakika… Gözler Erdoğan-Biden görüşmesinde! Kritik tepe öncesi flaş açıklama

Saliha

Yeni Üye
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın mensuplarına yaptığı açıklamalar şöyleki;

NATO doruğunda öncelikli olarak NATO ülkeleri olarak neler yapacağız bunlar gündeme gelecek. Türkiye birinci 5’te yerini alan kuvvetli bir ülke. Türkiye-ABD bağlarını Sayın Biden ile ele alma fırsatımız olacak. Boris Johnson’la Macron’la Almanya Şansölyesiyle görüşmemiz var. Tabi bu sayı artar, eksilmez. bu biçimde bir zincir ikili bir biçimde orada görüşmeleri devam ettireceğiz. Orada sunumlarımız olacak. bir daha orada basın açıklamamızı yapacak, en son görüşmemiz Biden ile olacak. Akabinde da Azerbaycan’a geçeceğiz. Fuzuli’den İlham Aliyev kardeşimle Şuşa’da buluşarak, iki ülke olarak mukaveleyi imzalayacağız. Kapsamlı bir mukavele olacak. Ulusal maçı birlikte izleyeceğiz. Doruklardan daha sonra da inşallah yeniden mesaimize başlayacağız.

MACRON’LA GÖRÜŞME

Onunla da görüşeceğiz. Türkiye-Fransa bağlarının olumlu olumsuz yanlarını görüşme imkanımız olacak.

ERMENİSTAN’IN DÖŞEDİĞİ MAYINLAR

Oradaki ikili görüşmelerde Ermenistan konusu gündeme geldiğinde bunların hepsini gündeme getireceğiz. Mayın konusunda biz hususla ilgisi olanlara evvel bu işi çözelim diyeceğiz. Münbiç PKK’nın işgali altında değil, bu biçimde bir şey olmuş olsa bunların karşısına dikilecek olan biz oluruz. Her an gözümüz kulağımız orada.

İlham Aliyev kardeşimle Şuşa’da buluşarak, Şuşa’da iki ülke olarak ortamızda bir mukaveleyi imzalayacağız. Bu Türkiye-Azerbaycan içinde kapsamlı bir kontrat olacak.

KORONAVİRÜSLE GAYRET

Aşıda 32 milyonu yakaladık, bir taraftan da aşılarımız geliyor. Gerek BionTech gerek Çin’le yaptığımız muahedeler var. Turizm konusunda İngiltere ile kontaklarımızı, Rusya’dan bir heyetle görüşmeler yapılacak. Bir turist atağı inşallah başlayacak.

BURHANİYE ŞEHRİBAN HATUN CAMİİ AÇILIŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burhaniye Mahallesi sakinlerinden kentsel dönüşüm, değişim noktasında belediyeye, Etraf ve Şehircilik Bakanlığına yardımcı olmalarını isteyerek, “Bir an evvel buralardaki bu değişim, dönüşümleri yapıp, sizlerin de bu dünya huzuruyla buralarda yaşama imkanınızı biz de hızla başaralım, bunları da bitirelim diyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını açılışını gerçekleştirdiği Üsküdar’daki Burhaniye Şehriban Hatun Camii’nde kıldı.

Erdoğan’a cuma namazında Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, Vilayet Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe de eşlik etti.

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş “Ailemde merhamet ve huzur var” başlıklı hutbeyi irad etti.

“YAVRULARIMIZ İÇİN DE BU MESCİTLER, MESCİTLER ADETA BİRER MEKTEP, BİRER MEDRESE OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın akabinde düzenlenen açılış törenindeki konuşmasında, komşuları Tahsin Karademir’in annesinin ismiyle inşa ettirdiği caminin tüm Müslümanlara güzel olmasını diledi.

Karademir’in bu mescidi, camiyi hoş bir mimariyle inşa ettiğini lisana getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bunu Kur’an Kursu’yla birlikte yavrularımızın ve tüm komşularımızın, Müslümanların buyruğuna amade kıldı. Allah kendilerinden razı olsun. Rabb’imizin de buyurduğu üzere ‘Kim bu dünyada benim için bir mescit bina ederse, ben de cennette onlar için bir konut, bir beyt inşa ederim.’ Rabb’imiz bu biçimde buyuruyor ve şimdiden alışılmış bu hazırlıkları imkanı olanlar daima birlikte yapmak durumundayız, yapıyoruz, yapacağız. Devleti ricali olarak bizler de tüm Müslümanların verdiği takviyelerle ülkemizin dört bir yanında mescitlerimizi, mescitlerimizi inşa etmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz. Olağan bu yavrularımız için de bu mescitler, mescitler adeta birer mektep, birer medrese olacak. Kelamları daha fazla uzatmadan Şehriban annemize ve geçmişlerine Allah’tan rahmet diliyorum. Bunun yanında tüm imkanı olanları da bu biçimde bir seferberliğin içerisinde olmaya davet ediyorum.”

BURHANİYE MAHALLESİ SAKİNLERİNE ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM’ DAVETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının akabinde Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş dua etti. Duanın akabinde Erdoğan, Burhaniye Mahallesi sakinlerine de şu davette bulundu:

“Ben bu ortada alışılmış tüm komşularımızdan, bütün Burhaniye Mahallesi sakinlerinden bilhassa bir ricada bulunacağım bir kardeşleri, Cumhurbaşkanları olarak. Diyorum ki; ben buradaki tüm konutların, bu yolların şu sorunlarından bir an evvel kurtulmak için kentsel dönüşüm, değişim noktasında belediyemize, bunun yanında Etraf ve Şehircilik Bakanlığımıza yardımcı olun, bir an evvel buralardaki bu değişim, dönüşümleri yapıp, sizlerin de bu dünya huzuruyla buralarda yaşama imkanınızı biz de hızla başaralım, bunları da bitirelim diyorum.”

Bir vatandaşın, “Cumhurbaşkanım Kirazlıtepe’de verilen kelamları burada vermiyorlar.” biçimindeki kelamları üzerine Erdoğan, “Aynı birebir hiç tasa etmeyin, Kirazlıtepe’de, Ferah’ta ne verildiyse birebir kelamı sizlere burada ben veriyorum.” dedi.

Bunun üzerine Erdoğan, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen’i yanına çağırarak, “Kirazlıtepe’de verilen kelamlar burada verilmiyor.’ diyorlar.” dedi. Türkmen de “Sayın Cumhurbaşkanım düzgün tanıyorum arkadaşımızı, o da epeyce meraklı bu işlere. Motamot devam edeceğiz Sayın Cumhurbaşkanım.” sözleri kullandı.

Erdoğan, vatandaşlara “Tamam mı? Şayet vermezse, şayet adımı atmazsa, Üsküdar Belediyesi’nin önüne gidin orada oturma aksiyonunu yapın, ben de sizin yanınızda yer alacağım.” diye konuştu.

çabucak sonrasında Erdoğan, Şehriban Hatun Camii’nin tüm Burhaniye’ye ve Müslümanlara iyi olmasını dileyerek, birlikteindekilerle kurdeleyi kesti.

Cuma namazının akabinde gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, sonrasındasında Cami Yolu Sokağı üzerinde bulunan İnsan Vakfı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun Erkek Öğrenci Yurdu’na yürüdü.

Yurdun açılışını yapan Erdoğan, “Hayır olsun inşallah.” diyerek duayla açılış kurdelesini kesti. Erdoğan, sonrasındasında Vahdettin Köşkü’ne geçti.