Şu an için bir hayat

Aslıhan2312

Co-Admin
Ev
Kültür
90. doğum gününde Yoko Ono: Şu an için bir hayat

Bir savaş çocuğu olarak, bomba tehdidi olmadan mavi gökyüzünün tadını çıkardı. Bir sanatçı ve müzisyen olarak hayatının nedeni olmaya devam etti. Şimdi Yoko Ono 90 yaşına giriyor.

harry nutt

02/17/2023 | 17.02.2023 – 22:32 tarihinde güncellendi

Yoko Ono, insan hakları aktivisti, film yapımcısı ve sanatçı 2016, Meksika.

Yoko Ono, 2016 yılında Meksika’da insan hakları aktivisti, film yapımcısı ve sanatçı. Sashenka Gutierrez/dpa

1972’deki Documenta 5’te, ortasında bir delik olan beyaz bir kartpostalı 50 feniğe satın alabilirdiniz. Kart, “Gökyüzünü görmek için bir delik” adını taşıyordu ve kartı bastıran sanatçı, Bireysel Mitolojiler serisindeki diğer işleriyle Kassel’de temsil ediliyordu. Adı Yoko Ono’ydu, 39 yaşındaydı ve o zamana kadar Beatles’ı dağıtan kadın olarak kendisi de bir efsaneydi.

Tabii her şey çok farklıydı. 1980’de öldürülen John Lennon’ın karısının oynadığı rol, kesinlikle Beatles hakkındaki kapsamlı film belgelerinden yeniden oluşturulabilir. Ama bu onun hikayesi olmayacaktı.

Fluxus hareketinin kahramanı

Her zaman anı yaşamaya ve algısını zamana yaymaya çalışan çağdaş bir sanatçı olarak, pop şeceresi ve grup tarihi ile hiçbir zaman ilgilenmedi. Ve görsel sanatlarda bıraktığı derin izleri değerlendirmeyi başkalarına bırakıyor. Yaklaşık on yıl önce onunla Berlin’de bir röportaj için görüşmeme izin verildiğinde, Kunsthalle Hamburger Bahnhof’ta yeni düzenlenen Fluxus departmanına bakıp bakmadığı sorulduğunda beni el salladı. Sanata ve sanatçılara olan tutkusu onu sık sık Berlin’e götürdü. Wolf Vostell ve Nam June Paik gibi sanatçılarla birlikte Yoko Ono, sözde Fluxus hareketinin seçkin bir kahramanı olarak görülüyordu. Birkaç yıl önce Venedik Sanat Bienali’nde hayatı boyunca yaptığı çalışmalardan dolayı Altın Aslan ödülüne layık görüldü.

Yoko Ono hiçbir zaman bu şekilde tarihselleştirilmeye inanmadı. Ben ona sorularımı sorarken o her an tüm dünyayla iletişim kurmak istercesine bir laptopun başına oturdu. Her zaman genç sanatçılarla iletişim kurmaya çalıştı ve oğlu Sean Lennon ile kayıt için stüdyoya gittiğinde, Plastic Ono Band olarak bir araya getirdikleri müzik efsanesinin kolayca izlenebilir izlerini kesmek ona çok bilinçli göründü. John Lennon, Billy Preston, Klaus Voormann, Eric Clapton, Ringo Starr ve diğerleri.

John Lennon ve eşi Yoko Ono, 1969'da bir otel yatağında dünyada şiddete karşı ve barış için gösteri yaptı.

John Lennon ve eşi Yoko Ono, 1969’da bir otel yatağında dünyadaki şiddete karşı ve barış için gösteri yaptı. ANP/dpa

1969 ve 1971 arasındaki kısa grup tarihi, pop müzik yaratıcılığının en heyecan verici ve etkili aşamalarından biri olarak kabul edilir. Plastic Ono Band’e yön veren, Arthur Janov’un ilk çığlık terapisinden esinlenen Yoko Ono’nun sesiydi. Bununla birlikte, Yoko Ono için, neredeyse kaçınılmaz olarak sanat tarihinde sona erecek olan sanatsal ifade biçimleri arayışında ikonik etkiler yaratmış olmak, ömür boyu sürecek bir lanet gibi görünüyor. Çok fazla edebi çarpıtma olmadan, örneğin, kartpostalda görülen gökyüzünün, kocası John Lennon’ın Imagine’de geliştirdiği natüralist nosyonla aynı olduğu belirlenebilirdi. ve bulutlar (“üstümüzde sadece gökyüzü”). Gökyüzüne bakmak, çocukluğundan beri onun değişmez motiflerinden biri olmuştur. Savaş sırasında bombalama saldırılarına karşı korunmak için Tokyo’dan gönderildi. Ve birdenbire üzerinde gökyüzünden başka hiçbir şey kalmamıştı. Bu resmi hiç unutmadı. Gökyüzünün başınıza yıkılmayacağına dair kozmolojik güven, Yoko Ono’yu en ünlü barış aktivistlerinden biri yaptı. “Tek söylediğimiz barışa bir şans vermek”.

Modern yönetime katkınız

Yoko Ono’nun modern yönetim için icadını da unutmamak gerek. Günümüzde ilerici şirket ve kurumlarda işe başvururken cinsiyet, ten rengi, isim gibi dış özelliklerin etkisini dışlamak için “anonim başvuru” başlığı altında uygulanan uygulama, Yoko Ono tarafından “bagism” olarak geliştirildi. 1960’lar. Çuvalın eski moda giysisini başına örterek, doğrudan insan iletişimine daha fazla odaklanmayı umuyordu.

Berlin’deki Hotel Kempinski’de Yoko Ono’ya, her şeye rağmen bir noktada biyografi yazmanın zamanının gelip gelmediğini sorduğumda, beni silahsızlandıran bir samimiyetle el salladı. “Bir biyografi yazarken” diyor, “her şeyi bir düzene sokmam gerekiyor. Ancak, lineer kategorilerde hiç düşünmedim. Hayatım şu anda yaşanıyor. Hepsi bu kadar.” Yoko Ono Cumartesi günü 90 yaşına basıyor. Onu, henüz gelmemiş olan her şeye karşı büyük bir hayranlık ve beklentiyle kutluyoruz.